Nejvýnosnější komodita roku 2019

Zpráva z trhu
Nejvýnosnější komodita roku 2019

18.12.2019

Jedné komoditě se v letošním roce dařilo o poznání více než ostatním. Víte které?


18. 12. 2019

 

Pro komodity byl letošní rok velmi povedený. Jedna komodita však čněla vysoko nad všechny ostatní - palladium. Tento cenný kov v letošním roce posílil o 60 % na své hodnotě a překonal historicky rekordní úroveň 2 000 USD za unci. Za extrémním nárůstem cen palladia pak nestojí nic jiného než jeho nedostatek a poptávka převyšující nabídku. Podívejte se na letošní dění okolo palladia.

Růst cen palladia však není ničím novým, za rok 2016 vzrostly jeho ceny o 45 %, v roce 2017 o 60 % a v roce 2018 pak o 15 %. Za výrazným růstem cen stojí zejména extrémní poptávka automobilek, které ho využívají v rámci produkce benzínových vozů, jejichž katalyzátory obsahují právě palladium. Automobilový průmysl tak představuje přes 80 % celosvětové poptávky po palladiu. Za vyššími cenami palladia pak také stojí aféra dieselgate, která snížila globální poptávku po dieselových vozech, které ve svých katalyzátorech mají namísto palladia platinu, která je výrazně levnější. 

Vývoj ceny palladia od začátku roku (v USD/unce)

zdroj: finviz.com

V posledním měsíci byla cena palladia dále podpořena výpadky elektrické energie v oblasti hlavních dolů v Jihoafrické republice - těžba tak byla omezena. Palladium by si mělo i nadále udržet poměrně vysokou cenu, jelikož globální poptávka aktuálně dosahuje okolo sedmi milionů uncí, což je přibližně o 300 tisíc uncí více než celosvětová nabídka. Tento deficit by se měl v příštích letech nadále zvyšovat. Můžeme pak zároveň očekávat rostoucí poptávku po palladiu v návaznosti na závazky evropských zemí o zákazu prodeje dieselových vozů. Vývoj nabídky a poptávky po palladiu je znázorněn na grafu níže. 

Nabídka a poptávka po palladiu

Zdroj: Norilsk Nickel


Z rapidního růstu cen palladia benefitují i společnosti, které palladium těží. Akcie společnosti Norilsk Nickel v letošním posílily o více než 50 %. Ještě patrnější je tento trend u jihoafrických společností, které palladium těží vedle primárních kovů. Jihoafrický index FTSE/JSE Africa Platinum Mining letos zvýšil svoji hodnotu na trojnásobek. Jihoafrická republika patří vedle Ruska mezi největší těžaře palladia na světě. V letošním roce si tak mnou ruce nejen spekulanti ale i těžaři palladia. Vyšší ceny palladia překvapivě zatím příliš netrápí výrobce automobilů, kteří spotřebují přes 80 % světové produkce tohoto kovu. Palladium je pouze malou částí celkových produkčních nákladů při výrobě automobilů. Podíl palladia na výrobních nákladech automobilů by však měl růst - situace bude zřejmě nejvíce patrná v Číně, kde nově zavedená regulace na emisní požadavky znamená nárůst obsahu palladia v katalyzátorech až o 30 %.

Rekordní růst cen palladia tak nemusí být konečný - zvyšující se objem poptávky a prohlubující se deficit nabídky by měly být hlavními růstovými impulsy i v příštích letech. V krátkém horizontu by k rostoucím cenám palladia mohlo pomoci i zklidňující se napětí a nadějná vyjednávání v rámci obchodní války USA s Čínou. Dosažení případné dohody by totiž znamenalo vyšší mezinárodní obchodní aktivitu a rostoucí poptávku po automobilech.

 

Autor: analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!