Německo zachrání Lufthansu

Zpráva z trhu
Německo zachrání Lufthansu

Lufthansa by měla od vlády získat 9 mld. EUR, což je největší bailout v nedávné historii Německa. Pravděpodobně však nebude poslední společností, která bude potřebovat vládní zásah pro své přežití.


26. 5. 2020

 

Ve světle současné koronavirové krize byly očekávány tučné záchranné balíčky pro trápící se společnosti. Jedním z nejzasaženějších oborů je letecký průmysl. Aerolinky byly nuceny uzemnit svá letadla a turistický ruch klesl na minimum. Není tak příliš překvapivé, že jedna z prvních společností, které dostanou záchranný balíček, je aerolinka Lufthansa. Německá aerolinka by měla od vlády získat 9 mld. EUR, což je největší bailout v nedávné historii Německa. Lufthansa však pravděpodobně není poslední společností, která bude potřebovat vládní zásah pro své přežití.

 

Německá vláda nabídla společnosti Lufthansa záchranný balíček v objemu 9 mld. EUR. Vláda by tak měla získat 20% podíl v aerolince, který však může vzrůst až na 25 % v případě pokusu o nepřátelské převzetí. Aerolinka tak bude znovu po 20 letech částečně zestátněna. Před záchranným balíčkem byly všechny akcie Lufthansy obchodovatelné na burze. Největším akcionářem byl Heinz Thiele s podílem 10 %. Část záchranného balíčku půjde na nákup 300 milionů akcií společnosti, které vláda získá s výraznou slevou oproti současné tržní hodnotě. Připomeňme jen, že akcie Lufthansy se letos propadly již o více než 50 % ze svých maxim. Větší část pomocného balíčku získá Lufthansa formou tichého partnerství. Německé vládě pak bude vyplácet zvyšující se dividendu až do roku 2027. Část tichého partnerství může být přeměněna na 5% podíl na akciích společnosti. Německá vláda však očekává, že svůj podíl v aerolince prodá do konce roku 2023. Vláda se tak pravděpodobně chce vyhnout podobným ztrátám jako při bailoutech bank v roce 2008.

Největší záchranné balíčky pro německé společnosti

Zdroj: Bloomberg

Nejedná se však o jediný záchranný balíček pro Lufthansu. Společnost si již zajistila pomoc ze strany švýcarské vlády v objemu 1,3 mld. EUR a momentálně navíc vyjednává o další pomoci pro sekce v Belgii a Rakousku. Podpůrný balíček od německé vlády stále čeká na schválení ze strany Evropské Unie, ta by však neměla záchraně bránit. Mělo by se jednat o největší záchranný balíček v německu za poslední roky. Jejich přehled naleznete na grafu výše. Rozhodně se však nejedná o poslední státní dotaci pro společnost v problémech. Vláda Angely Merkelové vyhradila na pomoc společnostem zasaženým koronavirovou krizí přes 100 mld. EUR. Záchranné balíčky pro další společnosti tak budou následovat - dají se očekávat zejména pro společnosti podnikající v dopravě, automobilky a možná i banky. Lufthansa po přijetí balíčků projde výraznou restrukturalizací - v příštích měsících se dá očekávat provoz menšího množství letů než ve srovnání s dobou před koronavirem. Společnost navíc ukončí provoz nízkonákladové aerolinky Germanwings. 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!