Netflix k nezastavení

Zpráva z trhu
Netflix k nezastavení

Hospodářské výsledky společnosti Netflix za čtvrtý kvartál roku 2020 doslova šokovaly investory. Společnost poprvé v historii překonala 200 milionů předplatitelů, což je vzhledem k rostoucí konkurenci nevídané. 


22. 1. 2021

 

 

Hospodářské výsledky společnosti Netflix za čtvrtý kvartál roku 2020 doslova šokovaly investory. Společnost poprvé v historii překonala 200 milionů předplatitelů, což je vzhledem k rostoucí konkurenci nevídané. Loňský rok měl na tomto růstu lví podíl. Netflix navíc překonal očekávání trhu ohledně tržeb a je také velmi blízko k pozitivnímu free cash flow, které by znamenalo počátek odkupů vlastních akcií. Na zmíněné zprávy reagovali investoři velmi kladně a akcie společnosti tak následující obchodní den vzrostly o více než 15 %. Podívejte se blíže na poslední kvartál z pohledu společnosti Netflix.

 

Za poslední kvartál roku 2020 vykázala společnost tržby ve výši 6,66 mld. USD, což bylo o 40 mil. USD více než očekával trh. Za celý rok tak Netflix dosáhl na tržby ve výši 24,99 mld. USD - rekordní rok pro společnost. Pohled na zisk na akcii nebyl již tradičně příliš pozitivní - Netflix v posledních čtyřech kvartálech vždy zaostal za očekáváním trhu. Zisk na akcii za poslední kvartál dosáhl na 1,19 USD, což bylo o 20 centů méně než předpokládala Wall Street. Klíčovou metrikou je však pro Netflix počet nových předplatitelů. Ten rozhodně nezklamal, když se společnosti podařilo získat 8,5 milionů nových předplatitelů. Analytici očekávali 6,47 milionů nových platících uživatelů. Netflixu se tak podařilo přesáhnout hranici 200 milionů předplatitelů a dále tak neohroženě vládne na svém trhu. Hranici 100 milionů platících uživatelů se společnosti podařilo dosáhnout v roce 2017. Na grafu níže je znázorněn přírůstek platících uživatelů za poslední kvartály. 

 

Kvartální přírůstek předplatitelů od roku 2017

Zdroj: CNBC, Factset

 

Ještě lepší zprávou bylo pozitivní cash flow společnosti. Netflix zakončil rok 2020 s pozitivním free cash flow 1,9 mld. USD. Pro srovnání v roce 2019 bylo cash flow negativní na - 3,3 mld. USD. Společnost tak bude uvažovat o zpětných odkupech akcií, což je pro investory skvělá zpráva. Netflix navíc ukončí financování svých operací z externích zdrojů. Společnost si tradičně půjčovala na svůj provoz formou dluhopisů - od roku 2011 její závazky vzrostly na 15 mld. USD. Netflix má však aktuálně přes 8 mld. USD ve formě hotovosti a společnost tak začne své závazky splácet rychleji a také přeruší externí financování. Pozitivní cash flow a velká rezerva jsou částečně způsobeny odsuny různých produkcí v době pandemie. I tak se však jedná o velké pozitivum, které investoři dokázali ocenit. Akcie společnosti Netflix vzrostly o více než 15 % den po oznámení výsledků. Vývoj akcií za poslední rok je na grafu níže.

 

Vývoj akcií Netflix za poslední rok

Zdroj: Yahoo


Jaký bude rok 2021?

S neustávající pandemií se pro Netflix dá očekávat dobré období i v letošním roce. První kvartál roku by měl být znovu vydařený - společnost očekává zisk na akcii ve výši 2,97 USD a tržby 7,13 mld. USD. Trh očekává EPS na úrovni 2,14 USD a tržby 7,0 mld. USD. Za celý rok 2021 očekává společnost tržby 29,58 mld. USD (meziročně + 5,6 mld. USD) a EPS na úrovni 9,1 USD, což by bylo meziroční zlepšení o více než 50 %. Pro letošek opět Netflix plánuje smršť nových filmů a seriálů, které budou navíc plné hollywoodských hvězd. I přes rostoucí konkurenci se tak zdá daný trh stále nenasycený a vzhledem k opětovným odsunutím kino premiér velkých filmů se dá očekávat, že význam společnosti stále poroste.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!