Nová naděje pro Boeing?

Zpráva z trhu
Nová naděje pro Boeing?

10.6.2019
Akcie společnosti Boeing se od březnové letecké nehody modelu 737 MAX propadly o bezmála 20 % a problémová letadla byla uzemněna. Nové objednávky tak nepřicházely. Nyní se zdá, že se blýská na lepší časy.


10. 6. 2019
 

Největší výrobce dopravních letadel na světě společnost Boeing se potýká s problémy v návaznosti na dvou nehodách svého klíčového modelu 737 MAX, které znamenaly úmrtí 346 lidí. První nehoda se týkala stroje aerolinek Lion Air v loňském říjnu a druhá aerolinek Ethiopian Airlines v letošním březnu. Od té doby jsou stroje 737 MAX uzemněny a nesmějí létat. Aerolinky tak čelí nedostatku letadel a jejich náklady rostou, zásadní však je dopad na hospodaření Boeingu - ten nesmí dodávat žádné další stroje této modelové řady. Ještě větší vliv má však vývoj nových objednávek, ty totiž kompletně vyschly a Boeing tak urgentně potřebuje získat nové kontrakty. Nyní se zdá, že by mohlo být lépe.

Propad Boeingu

Loňská nehoda znamenala pro Boeing ztrátu přibližně 12 % z ceny akcií, krátce poté však začaly akcie posilovat a až do letošní březnové nehody se tržní kapitalizace společnosti zvětšila o bezmála 18 %. Drama však mělo teprve přijít - tato událost otřásla cenou akcií Boeing jako turbulence a již druhý den v premarketu akcie odepisovaly přes 10 %. Jejich propad se pak mírně stabilizoval počátkem dubna, nicméně akcie tlaku neodolaly a volný pád na sebe nenechal dlouho čekat. Akcie se tak k dnešnímu dni propadly o přibližně 90 USD, což představuje ztrátu přes 20 %. Níže uvedený graf znázorňuje vývoj cen akcií Boeing za posledních šest měsíců.

Vývoj cen akcií BA (6M)


zdroj: yahoo.finance (1.6.2019)

Ačkoliv v posledních třech měsících Boeing zaznamenal poměrně výrazný pokles tržní kapitalizace, v rámci šesti měsíců je výkon akcií nad průměrem leteckého a armádního sektoru. Ten totiž odepsal bezmála 6 %, zatímco akcie společnosti Boeing poklesly o přibližně 3,5 %. 


Nové objednávky vyschly

Pokles cen akcií ukazuje na obavy investorů a mírnou ztrátu důvěry - ti však nejsou jediní, obavy mají především aerolinky, které jsou hlavním odběratelem produkce Boeingu. Vývoj nových objednávek pak jednoznačně ukazuje, že aerolinky společnosti příliš nevěří. Boeing za měsíc duben totiž neobdržel žádnou novou objednávku na svou modelovou řadu 737. A to je zcela klíčové. Tato řada totiž tvoří bezmála 80 % veškeré produkce komerčních letadel společnosti a na provozním zisku se podílí téměř 30 %. Hlavním strašákem je stále probíhající uzemnění modelové řady 737 a nejasnosti okolo znovuobnovení provozu - aktuální odhady počítají se setrváním stavu minimálně do konce letošního roku. Do konce dubna tak společnost přijala objednávky pouze na 20 letadel řady 777, 28 letadel řady 787 a 4 letadla řady 767 - naopak objednávky řady 737 se propadly o 171 letadel (tato situace je částečně způsobena platební neschopností odběratele indické nízkonákladové společnosti Jet Airways, která si již dříve objednala 200 letadel 737 MAX).

Vývoj nových objednávek společnosti Boeing (2010 - 2018)


zdroj:boeing.com

Za první kvartál letošního roku tak Boeing dodal pouze 89 letadel řady 737, což je meziročně o 43 kusů méně. Společnost zřejmě pocítí dopady březnové nehody výrazně více, než jak tomu bylo v důsledku nehody z loňského října - ta se projevila zejména v hospodářských výsledcích za první kvartál letošního roku, kdy Boeing reportoval meziroční pokles tržeb o 2 %, pokles provozního zisku o 21 % a zisku přepočteného na akcii o 13 %. Dlouhotrvající uzemnění modelové řady 737 dává rovněž prostor pro konkurenční společnost Airbus, která v posledních měsících získala kontrakt z Číny v hodnotě 35 miliard USD - jedná se o dodávku 290 letadel řady A320 a 10 letadel A350.


Blýská se na lepší časy?

Není sporu, že se Boeing potýká se značnými problémy a budoucnost řady 737 závisí na tom, jak rychle se podaří získat povolení od federální letecké správy, která je pověřena jako regulační a dozorový orgán. Boeing tak aktuálně závisí na svých dalších modelových řadách a urgentně potřebuje získat nové kontrakty. Vypadá to, že se to podaří. Výrobce letadel totiž vstoupil do jednání s čínskými aerolinkami a kontrakt má dosahovat až 30 miliard USA. Jedná se o dodávku přibližně 100 kusů letadel modelové řady 787 Dreamliner a řady 777-9, která představuje letadla s nejdelším doletem. Zároveň se jedná o nejdražší modelovou řadu.

zdroj: boeing.com

Celý kontrakt má však háček, USA a Čína se nacházejí ve stavu obchodní války a čínské aerolinky budou patrně potřebovat souhlas čínské vlády, aby daný obchod mohl proběhnout. Není příliš pravděpodobné, že by k samotnému uskutečnění z důvodu obchodní války nedošlo, ale spíše hrozí, že k uzavření kontraktu jen tak rychle nedojde. Důležitým faktorem je zároveň skutečnost, že Čína je na míle daleko od výroby srovnatelných dopravních letadel a to hraje Boeingu do karet - obě strany tak dohodu potřebují uzavřít. Pro Boeing by měl tento kontrakt zcela klíčový význam - znamenal by návrat ke generování obrovských tržeb, což by kompenzovalo aktuální výpadky plynoucí z uzemnění řady 737 a upadajícího zájmu o ni. Pokud by pak došlo k znovuobnovení provozu řady 737 a zároveň uskutečnění kontraktu s čínskými aerolinkami, jednalo by se o velmi výrazný růstový impuls cen akcií společnosti Boeing. 

Autor: Tomáš Turna, analytik společnosti Colosseum, a.s. 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!