Obiloviny vstupují do klíčové fáze roku

Zpráva z trhu
Obiloviny vstupují do klíčové fáze roku

Zpráva WASDE přinesla zajímavé informace ohledně obilovin a olejnin. Jaký je stav těchto komodit v srpnu? 


13. 8. 2021

 

V posledních týdnech se většina zástupců sektoru obilovin a olejnin pohybovala spíše do strany. Na sóji, kukuřici, sójovém šrotu a sójovém oleji nedocházelo k příliš velkým pohybům v porovnání s vývojem v červnu (který jsme popisovali ZDE). Výjimkou byla pšenice, která podražila od 12. července do dnešního dne o 1,5 USD na jednom bušlu a je nejvýše od začátku roku 2013. Nutno dodat, že na začátku roku 2008, kdy dosáhla cena historických maxim, přesáhla na krátkou dobu dokonce úroveň 13 USD za bušl. Vzhledem k velmi suchému počasí a rekordním teplotám v některých důležitých pěstitelských oblastech je v tomto sektoru potenciál nastolení dlouhodobých růstových trendů. V sestupném trendu stále zůstává sójový šrot, který poslední měsíce trpí díky zvýšené poptávce po sójovém oleji. Ten posiluje zejména kvůli nedostatečné nabídce svých substitutů, např. palmového oleje, jehož cena na burze v Kuala Lumpur vzrostla za posledních 12 měsíců vzrostla o více než 60 %. 

 

První reakce na srpnovou WASDE zprávu byla veskrze pozitivní, kukuřice byla během dne 5 centů v červených číslech, nedlouho po vyhlášení zprávy se obchodovala v zisku 35 centů. Přestože část zisků do konce obchodní seance ztratila, zavřela velmi silně a dnešní vývoj nasvědčuje o býčí náladě na trhu. Pšenice za včerejší den posílila o zhruba 4 % a dnes je zatím opět nejsilnějším zástupcem sektoru. Sójový komplex sice následoval pšenici a kukuřici v růstu bezprostředně po vyhlášení statistiky, nicméně do konce obchodního dne ztratil většinu zisků. I tak uzavřel mírně pozitivně a dnes pokračuje v pozitivním směru. Bavlna uzavřela na lokálních maximech a atakuje mnohaletá maxima dosažená v únoru letošního roku.

 

Pšenice

Zpráva Ministerstva zemědělství USA pro měsíc srpen odhalila pokles konečných zásob americké pšenice. Nejvíce zasažena byla pšenice Minneapolis, u které se hovoří o nejhorší úrodě za posledních 15 let. Odhad konečných zásob v USA byl redukován o 35 milionů bušlů na celkovou hodnotu 627 milionů bušlů, což je o 26 % nižší číslo v porovnání s loňským marketingovým rokem. Pokles konečných zásob je očekáván také globálně, konkrétně o 12,6 milionů tun. Rusko, jakožto největší exportér pšenice na světě, zavedlo na pšenici dokonce exportní clo.


Bavlna

Bavlna na včerejší zprávu zareagovala růstem a drží se již mnoho měsíců v růstovém trendu. Zpráva WASDE hovoří o mírně vyšších počátečních zásobách, nižší produkci, nižším exportu a nižších konečných zásobách. Konečné zásoby bavlny se snížily i celosvětově, kromě USA reportují nižší produkci i Brazílie a Uzbekistán.

 

Dlouhodobý vývoj ceny bavlny 

Zdroj: Bloomberg


Kukuřice

Produkce kukuřice v USA je odhadována ve výši 14,8 miliard bušlů, což znamená pokles o 415 milionů bušlů oproti červencové zprávě. Z důvodu nižší spotřeby a využití kukuřice v krmných směsích není pokles konečných zásob tak markantní, přesto však jde o snížení o 190 milionů bušlů. Globálně se dařilo produkci v Rusku a na Ukrajině, naopak na straně EU došlo k redukci produkce, nižší export je hlášen také z Latinské Ameriky, konkrétně z Argentiny a Brazílie. V konečných číslech jsou očekávány nižší zásoby o 1,7 milionů tun.


Sójový komplex

Oproti kukuřici a pšenici byly výsledky pro sójový komplex spíše negativní. O problémech se substituty sójového oleje byla řeč výše, navzdory horším číslům se dá pozitivní vývoj připsat obecně pozitivní náladě v celém sektoru obilovin a olejnin. Navíc ve státech, kde se pěstují sója a kukuřice, je na následující dny hlášeno suché a teplé počasí, což může znamenat v této kritické fázi růstu pro tyto plodiny katastrofu. Pro sóju byly v porovnání s minulým měsícem zvýšeny počáteční zásoby, nižší produkce, nižší export a v podstatě nezměněné konečné zásoby. Konečné zásoby sóji byly navýšeny o 1,7 milionů tun, zejména díky vyšším zásobám v Číně.

Také zářijová zpráva bude pro další vývoj klíčová, vývoj na jednotlivých trzích pro vás budeme sledovat.

 

Autor: Václav Kučera, vedoucí front office

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!