Odzvonilo již uhlí?

Zpráva z trhu
Odzvonilo již uhlí?

Koronavirus v první půlce roku zpomalil i produkci uhlí. Akcie těžařů uhlí však byly zasaženy již dlouho před tím. Investoři totiž začínají preferovat obnovitelné zdroje energie a uhlí tak může zvonit hrana.


11. 6. 2020

 

Těžaři uhlí se v USA netěší příliš velké přízni - vedle tabákových firem jsou dokonce označovány za nejhorší společnosti z pohledu ESG faktorů. U některých těžařů jsme tak mohli sledovat sestupný trend ceny akcií již měsíce před koronavirem. Akcie těžařů uhlí dosáhly svého dna v průběhu března, od té doby se pomalu vzpamatovávají. Návrat na původní hodnoty bude však trvat déle než u těžařů ropy, pokud k němu vůbec dojde. Investoři začínají preferovat obnovitelné zdroje energie a uhlí tak může zvonit hrana.

 

V USA jsou již dlouhodobé tendence k využívání obnovitelných zdrojů energií a k upozadění uhlí. Akcie těžařů uhlí postupně opouštějí i velké americké fondy a banky. Největší správce aktiv na světě, investiční fond Blackrock, již upustil od investic do společností těžících uhlí. Jedná se tak o další krok při transformaci investic fondu do společností s vysokým ESG skóre. Podobný krok učinila i slavná investiční banka Goldman Sachs. Uhlí však ze dne na den nevymizí a akcie těžařů tak při současných cenách mohou dávat smysl pro investory s větší tolerancí rizika. Výhled však nevypadá příliš pozitivně - v USA se loni poprvé spotřebovalo více energie z obnovitelných zdrojů než z uhlí. Spotřeba uhlí v loňském roce poklesla v USA o 15 % ve srovnání s rokem 2018. Využití energie z obnovitelných zdrojů naopak vzrostlo o 1 %. Tento trend bude pravděpodobně jen narůstat. Na grafu níže můžete vidět odhadovanou spotřebu zelené energie až do roku 2040 (v milionech tun ropného ekvivalentu). 

Predikce spotřeby zelené energie do roku 2040

Zdroj: Statista

 

Nadměrné využívání fosilních paliv, které vylučují do ovzduší jedovatý CO2, tak již pravděpodobně v některých zemích odzvonilo. Zejména USA se v tomto ohledu stávají jedním z lídrů - využití solárních a větrných elektráren zde v posledních letech rapidně narůstá. Jako hlavní důvody preference čisté energie jsou kromě snížení zátěže na ovzduší také daňové zvýhodnění a klesající náklady. Ceny solárních panelů se v posledních letech výrazně snižují díky snadnější a méně nákladné produkci. Daného sektoru si tak logicky stále více všímají investoři, kteří do obnovitelných energií loni v USA vložili 55,5 mld. USD - meziroční nárůst o 28 %. Více momentálně do obnovitelných energií investují jen v Číně. 


Uhlí nezmizí

Zatímco vyspělé západní ekonomiky stále více transformují svou energetickou spotřebu do obnovitelných zdrojů, tak země jako Indie a Rusko stále spoléhají převážně na uhlí. Světová těžba uhlí by se dokonce měla i přes koronavirus zvýšit v meziročním srovnání o 0,5 % na 8,17 miliard tun. Nejvyšší výpadek v produkci zaznamenala v prvních dvou měsících roku Čína. Již v březnu však fungovalo 83 % těžařů a celkově by se tak letošní produkce uhlí měla v Číně snížit jen o 1,2 %. Navýšení produkce uhlí se naopak očekává V Indii, Indonésii a Rusku. Závislosti na uhlí se tak očividně zatím nezbavíme. Trend přechodu na obnovitelné zdroje je však k nezastavení a dříve či později na něj přistoupí i země, které byly zatím známé zejména produkcí uhlí.  


Na které společnosti se zaměřit?

Mezi společnosti, které podnikají v obnovitelných energiích, patří například slavná General Electric Company. GE je jedním z největších dodavatelů větrných turbín na světě - jen za rok 2019 jich dodala 42 000. Společnost Vestas Wind Systems vyrábí a designuje větrné turbíny, které dodává do 81 zemí světa. Mezi další společnosti v oboru patří SolarEdge Technologies, Enphase Energy a například First Solar. Na celý obor se pak soustředí například ETF fond iShares Global Clean Energy ETF (ICLN). Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!