Plug Power: revoluce nebo bublina?

Zpráva z trhu
Plug Power: revoluce nebo bublina?

Plug Power je jedním z lídrů na trhu vodíkových palivových článků. Společnost se nedávno dostala do hledáčku širší veřejnosti. Jedná se o revoluční společnost, nebo přehnaný “hype”?


6. 8. 2021

 

Společnosti usilující o revoluci v automobilovém průmyslu byly v posledních letech u investoru velmi oblíbené. Nejzářnějším příkladem je Tesla, jejíž kapitalizace raketově vystřelila a stala se tak nejhodnotnější automobilkou na světě aniž by dosahovala závratných zisků a tržeb. Ne všechny příběhy však skončily podobně. Automobilka Nikola slibující produkci nákladních vozů na vodíkový pohon na burze pohořela a v současnosti dokonce její zakladatel čelí několika žalobám. Další populární společností je Plug Power, která se nedávno dostala do hledáčku širší veřejnosti. Jedná se o revoluční společnost, nebo přehnaný “hype”?

 

Plug Power je jedním z lídrů na trhu vodíkových palivových článků. Hlavním produktem jsou však pro společnost aktuálně vysokozdvižné vozíky, které mají vodíkový pohon. Plug Power je dodává společnostem jako Nike, Home Depot, BMW, Mercedes Benz a Walmart. V letošním roce uzavřela společnost partnerství s Renaultem, za účelem výroby dodávek na vodíkový pohon. Aktuální kapitalizace Plug Power je 15 mld. USD, což odpovídá investici korejské SK Group, která v lednu koupila 10% podíl za 1,5 mld. USD. Plug Power se na začátku roku dostala do hledáčku investorů, kteří její akcie poslali až nad 75 USD za kus. I přes následný pád byl výkon akcií za poslední rok skvělý, když si polepšily o přibližně 150 %. Vývoj akcií Plug Power za poslední rok naleznete na grafu níže.

 

Vývoj akcií PLUG za 1 rok

Zdroj: Google

 

Pohled na finance však není nijak pozitivní - společnost je dlouhodobě ve ztrátě a její kvartální výsledky v posledních třech čtvrtletích zaostaly za odhady analytiků. Vodíkové pohony jsou jako technologie stále v plenkách a v současnosti značně nerentabilní. Ve srovnání s ročním maximem se akcie aktuálně obchodují o 65 % níže na 26,5 USD. Plug Power však byla oblíbenou akcií investorů z Reddit, kteří akcie vyhnali na neopodstatněné hodnoty. Roční minimum bylo kolem 7 USD. Vzhledem k aktuální situaci odpovídá současné ohodnocení realitě. V dlouhém období by však hodnota společnosti mohla díky rozvoji vodíkových pohonů růst. Pro společnost je klíčové partnerství s Renaultem, které jí dodává na důvěryhodnosti. Ve spolupráci s Renaultem by měla Plug Power pracovat na vodíkem poháněných dodávkách. Jeslti se akcie Plug Power vydá směrem jako Tesla nebo naopak padne jako Nikola je stále ve hvězdách. Akcie je tak aktuálně vhodná spíše na investici menší části portfolia a může být v následujících měsících velmi volatilní.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!