Počasí decimuje pšenici

Zpráva z trhu
Počasí decimuje pšenici

11.12.2019

Prosincová zpráva WASDE potvrdila očekávání ohledně klesající úrody pšenice. Oproti odhadům z letošního června by měla být úroda o 15 mil. tun nižší. Nepříznivé podnebné podmínky stále panují v Argentině a v Austrálii. Ve srovnání s minulým rokem by však pšenice měl být dostatek.


11. 12. 2019

Prosincová zpráva WASDE (World Agricultural Supply and Demand Estimates) amerického Ministerstva zemědělství ohledně celosvětového vývoje zemědělských komodit potvrdila klesající produkci pšenice a bavlny. V Austrálii se dokonce čeká rekordně nízká produkce pšenice. Brazílie se nachází v klíčové fázi setí sójových bobů a vše tak bude záležet na příznivých podmínkách. Podívejte se s námi na přehled dění okolo klíčových zemědělských komodit.

Pšenice

Prosincové odhady potvrzují letošní trend očekávané produkce pšenice - celosvětová úroda by měla meziměsíčně poklesnout o 0,1 mil. tun na 765,41 mil. tun. Oproti odhadům z letošního června by měla být úroda o 15 mil. tun nižší - meziročně by však pšenice mělo být o 35 mil. tun více. Nepříznivé podnebné podmínky stále panují v Argentině, kde se odhady meziměsíčně snížily o 1 mil. tun na 19 mil. tun. Rekordně nízká produkce by měla být z důvodů dlouho setrvávajících such v Austrálii. Očekávaná úroda v objemu 16,1 mil. tun pak znamená nejhorší australskou produkci za posledních 12 let. Nižší produkce se očekává i v Kanadě, kde se odhady meziměsíčně snížily o 0,7 mil. tun na 32,4 mil. tun. Vyšší produkci naopak očekáváme v Číně a Rusku. Čínská úroda by se měla zvýšit o 1,6 mil. tun na 133,6 mil. tun a v Rusku by pak produkce měla narůst na rekordních 74,5 mil. tun,

V rámci USA se předpokládá produkce v objemu 52,26 mil. tun, což potvrdilo listopadové odhady. Mírně se snížila plocha výsadby a to o 0,9 mil. akrů. Zvýšil se naopak výnos z jednoho akru výsadby na 51,7 USD. Průměrná výkupní farmářská cena se snížila o 0,05 USD na 4,55 USD. Globální spotřebu pšenice nyní očekáváme v objemu 753,7 mil. tun. Konečné zásoby však rostou rychleji než spotřeba a měly by tak dosáhnout rekordních 289,5 mil. tun.

Austrálie - produkce pšenice

zdroj: usda.gov


Sójové boby

Prosincové odhady jsou pro USA nezměněné oproti minulému měsíci - letošní úroda sójových bobů se tak stále očekává v objemu 96,62 mil. tun. Meziročně se tak jedná o pokles produkce o bezmála 24 mil. tun. Na vině je především nižší osázená plocha. Značné problémy ve fázi setí pak zemědělcům přinesly podprůměrně kvalitní úrodu a výnos z jednoho akru výsadby se tak oproti zářijovým odhadům snížil o 1 bušl na velmi nízkých 46,9 bušlů - meziročně se pak jedná o pokles o 3,6 bušlů. Klesající objem producentů v USA tak znamená stále vysokou průměrnou výkupní cenu, která je nyní 8,85 USD za bušl. 

V globálním měřítku se očekává navýšení produkce o 1 mil. tun na 337,5 mil. tun. Nejvíce by se měla produkce zvýšit v Číně, kde se očekává růst o 1 mil. tun na 18,1 mil. tun díky větší ploše výsadby a růstu výnosu z jednoho akru. Brazílie, která je největším producentem na světě, stále hlásí příznivé podmínky a očekává produkci v objemu 123 mil. tun. Probíhající klíčová fáze setí však může s produkčními odhady výrazně zamávat - jasněji tak bude až koncem prosince, kdy by mělo být oseto 100 % plochy. Světová spotřeba by měla zůstat nezměněna oproti minulému měsíci. Konečné zásoby by naopak měly mírně vzrůst na 96,4 mil. tun - zejména díky růstu zásob v Číně.

Brazílie sójové boby - plocha, produkce a výnos

 

zdroj: usda.gov


Bavlna

Odhady z tohoto měsíce očekávají v USA nižší produkci bavlny zejména kvůli slabší úrodě v Texasu. Produkce bavlny by tak měla poklesnout o 0,6 mil. balíků. I přes pokles produkce by však měl zůstat zachován export a domácí využití ve stejné výši jako minulý měsíc. Konečné zásoby by se měly snížit právě o 0,6 mil. balíků na 5,5 mil. balíků. Průměrná výkupní cena za libru bavlny je 61 centů, což je stejná hodnota jako z minulého měsíce. Ve srovnání s cenami z konce období 2018/19 se však pohybují o 13 % níže.

V celosvětovém měřítku se očekává nižší produkce bavlny o téměř 0,8 mil. balíků. Produkce by tak měla dosáhnout na 121,1 mil. balíků. Kromě USA očekávají slabší úrodu Austrálie, Indie, Turecko a Pákistán. Vyšší produkce se naopak očekává v Brazílii, Uzbekistánu a Evropské unii. Využití bavlny by se mělo snížit o 1,2 mil. balíků kvůli poklesu exportu textilu v Číně. Mezinárodní obchod by se měl zvýšit o 0,7 mil. tun. Růst importu se očekává v Turecku, Pákistánu a Indii, pokles naopak v Číně a Vietnamu. Vyšší export bavlny se očekává v Brazílii a EU. Vzhledem k minimální změně počátečních zásob a spotřeby se očekává pokles konečných zásob o necelých 0,5 mil. balíků na 80,3 mil. balíků. Ve srovnání se stejným obdobím 2018/2019 se jedná o nárůst o 0,6 mil. balíků.

Austrálie - pokles produkce bavlny


zdroj: usda.gov


Kukuřice 

Prosincová zpráva amerického ministerstva zemědělství očekává pro USA nezměněné hodnoty oproti minulému měsíci. Globální produkce kukuřice by se měla zvýšit o 6,5 mil. tun na 1108,6 mil. tun. zejména kvůli silnější úrodě v Číně. Tamní úroda by se měla zvýšit o 6,7 mil. tun na 260,8 mil. tun zejména díky zvýšení výnosu z jednoho akru výsadby a díky širší osázené ploše. V Kanadě se očekává úroda nižší o 0,6 mil. tun kvůli slabší letní sezoně. V mezinárodním obchodě se očekávají téměř nezměněné hodnoty z minulého měsíce. Mírné snížení exportu však očekává Kanada, Laos a Mexiko. Konečné zásoby kukuřice se očekávají o 4,6 mil. tun vyšší v objemu 300,6 mil. tun. Vyšší zásoby očekává zejména Čína a Evropská unie.

Mexiko - osázená plocha kukuřice

zdroj: usda.gov


Rýže

V globálním měřítku se očekává růst produkce rýže o 0,6 mil. tun na 498,4 mil. tun. Vyšší produkce se odhaduje zejména v Číně, kde by měla vzrůst o 0,7 mil. tun na 146,7 mil. tun. Počáteční zásoby by měly být nezměněné oproti minulému měsíci a stále se tak pohybují kolem 173,2 mil. tun. Aktuální odhady počítají s klesající spotřebou - ta by měla dosáhnout na 493,8 mil. tun. Mezinárodní obchod zůstává oproti minulému měsíci prakticky nezměněn. Pokles exportu rýže v Indii a Thajsku je víceméně vyrovnán růstem exportu ve Vietnamu a Barmě. Konečné zásoby by pak měly být oproti listopadovým odhadům o 0,8 mil. tun vyšší, což znamená nárůst na rekordních 177,8 mil. tun. Přibližně dvě třetiny světových zásob rýže drží Čína.

 

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!