Počasí decimuje pšenici

11.12.2019

Prosincová zpráva WASDE potvrdila očekávání ohledně klesající úrody pšenice. Oproti odhadům z letošního června by měla být úroda o 15 mil. tun nižší. Nepříznivé podnebné podmínky stále panují v Argentině a v Austrálii. Ve srovnání s minulým rokem by však pšenice měl být dostatek.

Prosincová zpráva WASDE (World Agricultural Supply and Demand Estimates) amerického Ministerstva zemědělství ohledně celosvětového vývoje zemědělských komodit potvrdila klesající produkci pšenice a bavlny. V Austrálii se dokonce čeká rekordně nízká produkce pšenice. Brazílie se nachází v klíčové fázi setí sójových bobů a vše tak bude záležet na příznivých podmínkách. Podívejte se s námi na přehled dění okolo klíčových zemědělských komodit.

Pšenice

Prosincové odhady potvrzují letošní trend očekávané produkce pšenice - celosvětová úroda by měla meziměsíčně poklesnout o 0,1 mil. tun na 765,41 mil. tun. Oproti odhadům z letošního června by měla být úroda o 15 mil. tun nižší - meziročně by však pšenice mělo být o 35 mil. tun více. Nepříznivé podnebné podmínky stále panují v Argentině, kde se odhady meziměsíčně snížily o 1 mil. tun na 19 mil. tun. Rekordně nízká produkce by měla být z důvodů dlouho setrvávajících such v Austrálii. Očekávaná úroda v objemu 16,1 mil. tun pak znamená nejhorší australskou produkci za posledních 12 let. Nižší produkce se očekává i v Kanadě, kde se odhady meziměsíčně snížily o 0,7 mil. tun na 32,4 mil. tun. Vyšší produkci naopak očekáváme v Číně a Rusku. Čínská úroda by se měla zvýšit o 1,6 mil. tun na 133,6 mil. tun a v Rusku by pak produkce měla narůst na rekordních 74,5 mil. tun,

V rámci USA se předpokládá produkce v objemu 52,26 mil. tun, což potvrdilo listopadové odhady. Mírně se snížila plocha výsadby a to o 0,9 mil. akrů. Zvýšil se naopak výnos z jednoho akru výsadby na 51,7 USD. Průměrná výkupní farmářská cena se snížila o 0,05 USD na 4,55 USD. Globální spotřebu pšenice nyní očekáváme v objemu 753,7 mil. tun. Konečné zásoby však rostou rychleji než spotřeba a měly by tak dosáhnout rekordních 289,5 mil. tun.

Austrálie - produkce pšenice

zdroj: usda.gov


Sójové boby

Prosincové odhady jsou pro USA nezměněné oproti minulému měsíci - letošní úroda sójových bobů se tak stále očekává v objemu 96,62 mil. tun. Meziročně se tak jedná o pokles produkce o bezmála 24 mil. tun. Na vině je především nižší osázená plocha. Značné problémy ve fázi setí pak zemědělcům přinesly podprůměrně kvalitní úrodu a výnos z jednoho akru výsadby se tak oproti zářijovým odhadům snížil o 1 bušl na velmi nízkých 46,9 bušlů - meziročně se pak jedná o pokles o 3,6 bušlů. Klesající objem producentů v USA tak znamená stále vysokou průměrnou výkupní cenu, která je nyní 8,85 USD za bušl. 

V globálním měřítku se očekává navýšení produkce o 1 mil. tun na 337,5 mil. tun. Nejvíce by se měla produkce zvýšit v Číně, kde se očekává růst o 1 mil. tun na 18,1 mil. tun díky větší ploše výsadby a růstu výnosu z jednoho akru. Brazílie, která je největším producentem na světě, stále hlásí příznivé podmínky a očekává produkci v objemu 123 mil. tun. Probíhající klíčová fáze setí však může s produkčními odhady výrazně zamávat - jasněji tak bude až koncem prosince, kdy by mělo být oseto 100 % plochy. Světová spotřeba by měla zůstat nezměněna oproti minulému měsíci. Konečné zásoby by naopak měly mírně vzrůst na 96,4 mil. tun - zejména díky růstu zásob v Číně.

Brazílie sójové boby - plocha, produkce a výnos

 

zdroj: usda.gov


Bavlna

Odhady z tohoto měsíce očekávají v USA nižší produkci bavlny zejména kvůli slabší úrodě v Texasu. Produkce bavlny by tak měla poklesnout o 0,6 mil. balíků. I přes pokles produkce by však měl zůstat zachován export a domácí využití ve stejné výši jako minulý měsíc. Konečné zásoby by se měly snížit právě o 0,6 mil. balíků na 5,5 mil. balíků. Průměrná výkupní cena za libru bavlny je 61 centů, což je stejná hodnota jako z minulého měsíce. Ve srovnání s cenami z konce období 2018/19 se však pohybují o 13 % níže.

V celosvětovém měřítku se očekává nižší produkce bavlny o téměř 0,8 mil. balíků. Produkce by tak měla dosáhnout na 121,1 mil. balíků. Kromě USA očekávají slabší úrodu Austrálie, Indie, Turecko a Pákistán. Vyšší produkce se naopak očekává v Brazílii, Uzbekistánu a Evropské unii. Využití bavlny by se mělo snížit o 1,2 mil. balíků kvůli poklesu exportu textilu v Číně. Mezinárodní obchod by se měl zvýšit o 0,7 mil. tun. Růst importu se očekává v Turecku, Pákistánu a Indii, pokles naopak v Číně a Vietnamu. Vyšší export bavlny se očekává v Brazílii a EU. Vzhledem k minimální změně počátečních zásob a spotřeby se očekává pokles konečných zásob o necelých 0,5 mil. balíků na 80,3 mil. balíků. Ve srovnání se stejným obdobím 2018/2019 se jedná o nárůst o 0,6 mil. balíků.

Austrálie - pokles produkce bavlny


zdroj: usda.gov


Kukuřice 

Prosincová zpráva amerického ministerstva zemědělství očekává pro USA nezměněné hodnoty oproti minulému měsíci. Globální produkce kukuřice by se měla zvýšit o 6,5 mil. tun na 1108,6 mil. tun. zejména kvůli silnější úrodě v Číně. Tamní úroda by se měla zvýšit o 6,7 mil. tun na 260,8 mil. tun zejména díky zvýšení výnosu z jednoho akru výsadby a díky širší osázené ploše. V Kanadě se očekává úroda nižší o 0,6 mil. tun kvůli slabší letní sezoně. V mezinárodním obchodě se očekávají téměř nezměněné hodnoty z minulého měsíce. Mírné snížení exportu však očekává Kanada, Laos a Mexiko. Konečné zásoby kukuřice se očekávají o 4,6 mil. tun vyšší v objemu 300,6 mil. tun. Vyšší zásoby očekává zejména Čína a Evropská unie.

Mexiko - osázená plocha kukuřice

zdroj: usda.gov


Rýže

V globálním měřítku se očekává růst produkce rýže o 0,6 mil. tun na 498,4 mil. tun. Vyšší produkce se odhaduje zejména v Číně, kde by měla vzrůst o 0,7 mil. tun na 146,7 mil. tun. Počáteční zásoby by měly být nezměněné oproti minulému měsíci a stále se tak pohybují kolem 173,2 mil. tun. Aktuální odhady počítají s klesající spotřebou - ta by měla dosáhnout na 493,8 mil. tun. Mezinárodní obchod zůstává oproti minulému měsíci prakticky nezměněn. Pokles exportu rýže v Indii a Thajsku je víceméně vyrovnán růstem exportu ve Vietnamu a Barmě. Konečné zásoby by pak měly být oproti listopadovým odhadům o 0,8 mil. tun vyšší, což znamená nárůst na rekordních 177,8 mil. tun. Přibližně dvě třetiny světových zásob rýže drží Čína.

Vše důležité ze světa financí a investic přímo na Váš e-mail

Ikona newslettery

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.