Počasí si pohrálo s úrodou

Zpráva z trhu
Počasí si pohrálo s úrodou

12.3.2019
Silné deště spláchly část brazilské úrody sójových bobů. V Indii však pomohly k vyšší produkci rýže.


12. 3. 2019
 

Březnová zpráva WASDE (World Agricultural Supply and Demand Estimates) amerického Ministerstva zemědělství ohledně celosvětového vývoje zemědělských komodit příliš nepřekvapila. Nepříznivé počasí v Kazachstánu se podepsalo v nižší globální produkci pšenice, brazilské deště pak spláchly část úrody sójových bobů a produkce země se i nadále snižuje. Silné deště naopak pomohly k nárůstu produkce rýže. Podívejte se na přehled dění okolo klíčových zemědělských komodit.  


Pšenice  

Aktuální odhady počítají s mírným meziměsíčním poklesem celosvětové produkce pšenice o 1,75 mil. tun a celková produkce by tak měla dosáhnout objemu 733 mil. tun. Za snížením odhadů stojí primárně nižší produkce v Kazachstánu a Iráku. Vyšší produkci naopak očekáváme v rámci Argentiny, Austrálie či Ruska. Zvýšit by se měl také export pšenice - zejména z EU a Brazílie a to navzdory nižšímu vývozu z USA a Mexika. Odhady zároveň počítají s nižší spotřebou pšenice o 5,1 mil. tun, přičemž k nejvýraznějšímu poklesu došlo v rámci Indie (-3 mil. tun), kde se projevily revidované informace o zásobách. Celosvětové zásoby by se pak měly meziměsíčně zvýšit o 3 mil. tun na 270,5 mil. tun. 

Pozici největších producentů si stále udržuje EU (137,6 mil. tun), Čína (131,4 mil. tun) a Rusko (71,7 mil. tun). Obecně se jedná o velmi slabou úrodu - minulá produkce dosáhla 763 mil. tun. a produkce v období 2016/2017 pak činila 756 mil. tun. Klíčovou roli bude nyní hrát průběh výsadby pšenice v EU, Austrálii, Brazílii a Číně. Sklizeň se naopak blíží v Mexiku a Indii. 


Sójové boby  

Březnové odhady potvrdily únorová data o snížené produkci sójových bobů v USA a to v celkovém objemu 123,7 mil. tun. Nadále také platí odhadovaný výnos z jednoho akru výsadby v objemu 51,6 bušlů. Za nižší odhadovanou produkcí USA stojí primárně menší osázená plocha. Průměrná cena na americkém trhu si drží stabilní úroveň 8,10 - 9,10 USD za bušl. Vyšší spotřeba by se měla projevit v poklesu konečným zásob, které se meziměsíčně snížily o 0,3 mil. tun na 24,49 mil. Tun. 
 
Snížení odhadů produkce se i nadále týká Brazílie, kde se očekává úroda v objemu 116,5 mil. tun, což představuje meziměsíční pokles o 0,5 mil. tun. Oproti prosincovým odhadům se tak jedná o pokles ve výši téměř 6 mil. tun. Poklesy produkce se týkají také Paraguaye, a to o 0,5 mil. tun. Celkově by tak světová produkce sójových bobů měla dosáhnout na 360 mil. tun, což je meziměsíčně o 1 mil. tun méně a oproti konci letošního roku se jedná o pokles v objemu 9 mil. tun. 

 Brazílie sójové boby - plocha, produkce a výnos  

 

zdroj: usda.gov 


Bavlna  

Odhady pro USA zůstávají oproti minulému měsíci nezměněny. Produkce se očekává ve výši 18,4 mil. balíků, import 0,01 mil. balíků a export 15,0 mil. balíků bavlny. Domácí využití se očekává ve výši 3,2 mil. balíků a konečné zásoby by měly dosáhnout na 4,3 mil. balíků bavlny. V globálním měřítku se očekává vyšší produkce, spotřeba a konečné zásoby bavlny. Mezinárodní obchod se očekává mírně slabší než minulý měsíc. Produkce vzrostla zejména v Brazílii (+0,35 mil. balíků díky větší osázené ploše) a Pákistánu (+0,2 mil. balíků). Nižší produkce se očekává naopak v Austrálii, kde se vlivem špatného počasí snížily odhady o 0,1 mil. balíků bavlny. Mezinárodní obchod by měl poklesnout o 0,14 mil. balíků kvůli omezení exportu a importu v Brazílii a Indonésii. Konečné zásoby bavlny se očekávají o 0,59 mil balíků vyšší v celkovém objemu 76,1 mil. balíků, což je však o 5,1 mil. balíků meziročně méně. 

Vývoj australské produkce bavlny od roku 1989  

 

zdroj: usda.gov 


Rýže 

Březnová zpráva očekává v USA vyšší import a zvýšení konečných zásob, export by měl naopak poklesnout. Produkce americké rýže se očekává oproti únoru nezměněna (7,12 mil. tun). USA by měly nepatrně zvýšit import (+0,01 mil. tun) a snížit export (-0,07 mil. tun). Konečné zásoby rýže by měly být o 0,08 mil. tun vyšší (1,58 mil. tun).   

Celosvětová produkce rýže (mimo USA) vzrostla o 5,7 mil. tun na 501,6 mil. tun a to zejména díky růstu produkce v Indii na 116,0 mil. tun (+5 mil. tun díky vydatným dešťům). Růst produkce díky dešťům očekává i Bangladéš (+0,5 mil. tun) - jeho produkce by nyní měla dosáhnout na 35 mil. tun rýže. Mírný nárůst se očekává i v Pákistánu (+0,14 mil. tun). Pokles produkce naopak zaznamenala Brazílie (-0,27 mil. tun). Světový export se očekává o 0,4 mil. tun nižší na 47,4 mil. tun, což je i tak rekordní hodnota. Celosvětová spotřeba rýže by se měla zvýšit o 1,7 mil. tun na 492 mil. tun zejména díky Indii, kde se očekává spotřeba vyšší o 1,1 mil. tun. Světové zásoby rostou více než spotřeba, což má za následek navýšení konečných zásob na rekordních 172,2 mil. tun (+4,6 mil. tun).  

Vývoj indické produkce rýže od roku 2013

 

zdroj: usda.gov


Kukuřice  

Současné odhady na březen očekávají v USA nižší energetické využití, export a vyšší konečné zásoby kukuřice. Produkce v USA se očekává ve výši 366,3 mil. tun, což je stejné množství, se kterým počítaly odhady z minulého měsíce. Export by se měl snížit o 1,9 mil. tun na 60,33 mil. tun kvůli očekávanému růstu exportu Brazílie a Argentiny. Import zůstává oproti odhadům z minulého měsíce nezměněn. Konečné zásoby kukuřice by se měly zvýšit o 2,54 mil. tun na 46,62 mil. tun. 

Celosvětová produkce kukuřice (mimo USA) se očekává v objemu 1 101 mil. tun - tedy o 1,5 mil. tun meziměsíčně vyšší. Mírný růst produkce se očekává v Evropské Unii (+0,2 mil. tun), v Indii a Austrálii. V Brazílii se očekává meziměsíčně nezměněná velikost produkce i přes nižší osázenou plochu. Tamní výnos z jednoho akru výsadby se meziměsíčně zvýšil. Mírný pokles produkce kukuřice se očekává v Jihoafrické Republice. Nárůst exportu se kromě Brazílii a Argentiny očekává také na Ukrajině. Import se očekává vyšší v Evropské Unii a Kanadě. Celosvětové konečné zásoby by se měly snížit o 1,25 mil. tun kvůli zvýšení využití kukuřice. 

Autoři: Tomáš Turna a Petr Lajsek, analytici společnosti Colosseum, a.s.

 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!