Přidají se obiloviny ke komoditnímu supercyklu?

Zpráva z trhu
Přidají se obiloviny ke komoditnímu supercyklu?

Zpráva WASDE přinesla zajímavé informace ohledně obilovin a olejnin. Jaký je stav těchto komodit v listopadu?


12. 11. 2021

 

V médiích se čím dál častěji objevuje termín komoditní supercyklus, o kterém začaly referovat největší světové banky. Sektor obilovin a olejnin zatím zaostává za ostatními komoditami – ropou a jejími deriváty, zemním plynem, drahými kovy, kávou arabikou a dalšími. Výjimkou je pšenice obchodovaná v Chicagu, která se obchoduje nejvýše od roku 2012. V uvedeném roce atakovala úroveň 950 US centů za bušl, absolutních maxim pak dosáhla v krizovém roce 2008 (1 334,5 Usc/bušl). V úterý zvýšilo čínské Ministerstvo zemědělství odhad importované sóji z USA o 1,18 milionů metrických tun. Zároveň v úterý zvýšilo ruské Ministerstvo zemědělství vývozní clo na slunečnicový olej o 50 % na novou úroveň 276,70 USD za metrickou tunu. Tyto události přispěly k přerušení klesajícího trendu v sójovém komplexu, během něhož se cena sóji s dodáním v lednu 2022 dostala až pod 1 200 Usc za bušl, přičemž o 5 měsíců dříve vystoupala až nad 1 450 Usc/bušl. Přidají se obiloviny a olejniny k řadě dalších komodit a udělají radost komoditním býkům? Napovědět mohou výsledky pravidelné měsíční statistiky Ministerstva zemědělství USA, které přinášíme níže. 

 

Pšenice

Aktivní kontrakt pšenice obchodovaný v Chicagu uzavřel ve středu po mnoha letech poprvé nad úrovní 8 USD za bušl. Ještě výrazně silnější růstový trend je na kontraktech pšenice obchodované v Minneapolis, Kansasu a na francouzské burze MATIF. Listopadová zpráva WASDE odhalila mírný růst konečných zásob v USA, ale zároveň i vyšší využití a nižší úroveň exportu. I přes zvýšení konečných zásob, tyto stále zůstávají na nejnižších úrovních od roku 2008. Celosvětově se naopak konečné zásoby snížily, i když rovněž pouze mírně.

Dlouhodobý vývoj ceny pšenice

Zdroj: Finviz


Kukuřice

Cena kukuřice se od dubna pohybuje v širokém obchodním pásmu vymezeném úrovněmi 500 – 700 Usc/bušl. Informace o snížení konečných zásob v porovnání s říjnovými čísly stály za zvýšením ceny v posledních dnech, dobrým číslům ohledně spotřeby pomohla také výroba ethanolu. Za globálním zvýšením zásob stojí vyšší produkce v Argentině, Evropě a také některých afrických zemích. 

Dlouhodobý vývoj ceny kukuřice

Zdroj: Finviz


Sója

Odhad produkce nižší o 23 milionů bušlů díky sníženému výnosu na jednotku plochy. Pokles exportu sóji z USA díky nižší poptávce z některých zemí a omezení lodní dopravy v měsíci říjnu. Díky tomu, že spotřeba sóji klesla více než klesla produkce, se zvýšily konečné zásoby o 20 milionů bušlů. To jsou hlavní výstupy z listopadové zprávy pro sóju. V celosvětovém měřítku se rovněž snížila produkce sóji, kromě již zmíněného výpadku v USA reportovala pokles i Argentina. Přestože došlo k poklesu dovozu ze strany Číny o 1 milión tun, i tak se v nejlidnatější zemi světa snížily konečné zásoby, které spolu s poklesem v Argentině převážily růst zásob v USA a způsobily, že v konečném důsledku klesly globální zásoby o 0,8 milionu na finálních 103,8 milionu tun.


Bavlna

U bavlny došlo v rámci USA k mírnému zvýšení zásob jak na měsíční bázi, tak i v porovnání s předchozím rokem. Globálně se zásoby naopak snížily díky vyšší očekávané spotřebě bavlny v Indii, Pákistánu a Mexiku. Bavlna nastartovala v druhé polovině září exponenciální růst a poprvé od roku 2011 překonala hranici 1 USD za váhovou libru. Po krátkém oddychu v říjnu atakovala na začátku listopadu úroveň 1,2 USD/libra a další metou je uzavření nad touto hranicí. 

 

Autor: Václav Kučera, vedoucí oddělení front office

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!