Přijde další omezení těžby ropy?

Zpráva z trhu
Přijde další omezení těžby ropy?

Jednání zemí z uskupení OPEC zachvělo cenami ropy. Organizace zemí exportujících ropu navrhla další omezení těžby ropy, čáru přes rozpočet však udělalo Rusko.


6. 3. 2020

Včerejší a dnešní jednání kartelu OPEC (Organizace zemí exportujících ropu) zachvělo cenami ropy. Uskupení OPEC jednalo v návaznosti na globální hrozbu, kterou představuje koronavirus. Vzhledem k prudkému pádu cen ropy v posledních týdnech se dalo očekávat nejen prodloužení dosavadních omezení těžby ropy, ale také zavedení nových omezení. Očekávané se stalo skutečností - včera tak uskupení OPEC oznámilo záměr prohloubit omezení těžby ropy o dalších 1,5 mil. barelů za den. Toto omezení by tak bylo nad rámec původní dohody o omezení těžby o 1,2 mil. barelů za den, které mělo vypršet na konci března. OPEC tak reaguje na globální pokles poptávky po ropě, který spolu s obavami z oslabující ekonomické aktivity tlačí ceny ropy níže. 

Čáru přes rozpočet však udělalo Rusko, které s dalším omezením těžby nesouhlasí. Rusko je připraveno pouze pokračovat v původních omezeních těžby do konce roku 2020. Ceny ropy tak dnes zažily další pád, v současnosti již jsou na minimech za poslední dva roky. Ropa WTI se nyní obchoduje kolem 44 USD za barel a ropa brent kolem 48 USD za barel. Pro Rusko je klíčová hranice 40 USD za barel, nad kterou je tamní produkce zisková. Pro ostatní země jsou však současné ceny ropy příliš nízko. Saudská Arábie dokonce dlouhodobě požaduje ceny ropy nad 80 USD za barel. 

Bez souhlasu Ruska k zavedení dalších omezení těžby ropy pravděpodobně nedojde. Současné snížení těžby je dosaženo díky omezení ve výši 800 tisíc barelů ropy denně ze strany zemí OPEC a omezení těžby ve výši 400 tisíc barelů ropy ze strany zemí mimo OPEC (zejména Rusko). Zamítnutí nových omezení těžby je však velmi rizikový krok z dlouhodobého pohledu - dle některých analýz by bez zásahu zemí OPEC mohla cena ropy dokonce i atakovat ceny pod 30 USD za barel. Pád cen ropy by však nemuselo zastavit ani dodatečné snížení těžby.

 

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!