Propady na německých trzích nekončí

Zpráva z trhu
Propady na německých trzích nekončí

11.12. 2018

Německý index DAX složený z blue chips akcií letos poklesnul na 2-letá minima. Současná situace však nevěstí nic dobrého ani do budoucna.


12. 12. 2018

 

Světové trhy zažívají v posledních měsících krušné období. Pro německý akciový trh to však platí dvojnásob. Index DAX složený z nejlepších německých firem ztratil za poslední 3 měsíce přes 10 % a od začátku roku dokonce přes 17 %. Svými ztrátami tak vysoce překonává velké americké indexy. V tomto článku se podíváme na výhled ekonomické situace v Německu a okomentujeme si vybrané akciové tituly. 

Vývoj indexu DAX od začátku roku 

Německý index DAX složený z blue chips akcií letos poklesnul na 2-letá minima. Od začátku roku se jeho hodnota snížila o 17 %. Zajímavé je srovnání s ostatními indexy - evropský Euro Stoxx měl podobně nepovedené poslední 3 měsíce, od začátku roku však poklesl o 13 %. Daleko více alarmující je však srovnání s americkými indexy, které od začátku roku ztrácí minimálně. S&P 500 odepsal od ledna - 1,34 %, Dow Jones - 1,20  % a Nasdaq získal 1,70 %, a to i přes velmi nepovedené poslední 3 měsíce. Vývoj indexu DAX od začátku letošního roku můžete vidět na grafu níže. Příčin poklesů německých akcií je hned několik - slabší makrodata, vliv Brexitu a obchodní války mezi USA a Čínou. 

zdroj: yahoo.finance.com

Vývoj německé ekonomiky 

Pro následný vývoj německé ekonomiky bude klíčové zejména oslabení v rámci automobilového sektoru, který zaznamenal újmu kvůli nastavení nových pravidel ohledně emisních měření. Německá ekonomika se zároveň aktuálně dostala do kontrakce o 0,2 % ve třetím kvartálu. Meziroční tempo růstu HDP Německa pak činí 1,1 %. Pro letošní rok se očekává růst HDP země o 1,9 % a pro rok 2019 pak 1,75 %. 

Pro české investory by měnový vliv neměl být patrný až do léta 2019, kdy by ECB mohla zvýšit své úrokové sazby. Německá ekonomika tvoří přibližně 25 % HDP celé EU, který činí 17,27 bilionu USD. V rámci německé ekonomiky očekáváme další kontrakce, jelikož  dochází k úpadku mezinárodního obchodu v návaznosti na napjaté vztahy mezi USA a Čínou. Německý sektor hodnotíme jako procyklický a vysoce závislý na výstupu výrobního sektoru, který vstupuje do fáze tržní recese. Zároveň tedy očekáváme, že Euro bude vůči americkému dolaru v příštích měsících oslabovat. 

Uvolnění situace je tak v nedohlednu - při zachování současné negativní nálady na trzích by mohlo dojít k dalším poklesům, na což by doplatily i hlavní akciové tituly z indexu DAX. Níže jsme stručně okomentovali aktuální situaci čtyř populárních německých blue-chips akcií - Continental AG, E.ON SE, Daimler AG a Deutsche Bank.


Continental AG - CON.DE 

Německý výrobce automobilových součástek - zejména pneumatik a brzd. V současnosti se jedná o čtvrtého největšího výrobce pneumatik na světě. Kontrolní podíl ve společnosti drží Schaeffler AG (48 %). 

 

zdroj: yahoo.finance.cz 

Hospodářské výsledky 

Za první tři kvartály letošního roku dosáhla společnost na tržby ve výši 33,2 mld. EUR, což znamená meziroční nárůst o 1,4 %. Čistý zisk pak činil 2,2 mld. EUR, čímž došlo k meziročnímu poklesu o 1,7 %. O největší část tržeb se postarala divize automotive, která generovala 20,2 mld. EUR. Divize gumových a pryžových výrobků pak přidala 13 mld. EUR. 

Komentář 

Dividendový výnos aktuálně činí 3,59 % z ceny akcie. Ex Dividend date (rozhodný den pro dividendu) bude pravděpodobně stanoven až na přelomu měsíců dubna a května roku 2019. Od začátku letošního roku se akcie propadly o téměř 50 % své hodnoty. Příští hospodářské výsledky budou zveřejněny zřejmě 12. března 2019. Rating firmy je aktuálně BBB+. Společnost dlouhodobě nesplňuje své odhady hospodaření a aktuálně tedy neexistují významné fundamenty k nákupu akcie. Při uvolnění napětí a dohodou mezi USA a Čínou by však akcie mohla mít růstový potenciál. 


E.ON SE - EOAN.DE 

E.ON je německá energetická skupina. Působí ve více než 30 zemích a má přes 30 milionů klientů. SPolečnost je součástí indexů DAX, Euro Stoxx 50 a Dow Jones Global Titans 50. 

 

zdroj: yahoo.finance.cz 

Hospodářské výsledky 

První tři kvartály letošního fiskálního roku znamenaly tržby ve výši 24,34 mld. EUR, což znamená meziroční pokles o 13 %, čistý zisk pak dosáhl na 2,92 mld. EUR (meziročně - 21 %). Po přepočtení na akcii však čistý zisk činí 0,56 EUR a tedy meziročně o 22 % více.  

Komentář 

Dividendový výnos je momentálně 3,38 % z ceny akcie a Ex dividend date (rozhodný den pro dividendu) bude pravděpodobně stanoven na květen 2019. Od začátku roku akcie poklesly o necelých 5 %. Hospodářské výsledky společnosti jsou letos velmi výrazně ovlivněny přechodem na nové účetní standardy - meziroční poklesy tak nehrají velkou roli. Jedná se o společnost z cyklicky neutrálního sektoru, která může aktuálně působit jako příležitost k posílení defenzivní složky portfolia.  


Daimler AG - DAI.DE 

Daimler je německá automobilka - do jejího portfolia patří Mercedes - Benz, AMG, Smart Automobile, MV Agusta a další. Daimler poskytuje i finanční služby přes Daimler Financial Services. Za rok 2017 společnost prodala 3,3 milionu automobilů. 

Hospodářské výsledky 

Celkové tržby za první tři kvartály letošního fiskálního roku dosáhly na 40,2 mld. EUR, což je o 1 % meziročně méně. Čistý zisk pak činí 1,76 mld. EUR a meziročně se tak snížil o 21 %. Společnosti se přestává dařit zejména v USA - prodeje zde meziročně poklesly o 2 %. Poměrně výrazně klesají prodeje osobních automobilů Mercedes - Benz (- 6 %), růst naopak zaznamenala divize nákladních automobilů (+ 8 %) a autobusů (+ 7 %). 

Komentář 

Dividendový výnos je momentálně 7,81 % z ceny akcie. Ex Dividend date (rozhodný den pro dividendu) bude pravděpodobně v dubnu 2019. Od začátku roku se akcie propadly o 37 % své tržní hodnoty. Prodeje nových vozů letos v Německu meziročně poklesly o 1 %. Společnosti totiž neprospívá obchodní válka mezi Čínou a USA. Čínská cla uvalená na německé vozy vyrobené v USA snižují zisky automobilek napříč celým sektorem. Čína je pro Daimler jeden z nejdůležitějších trhů. Při uvolnění napětí a dohodou mezi USA a Čínou by akcie mohla mít růstový potenciál. 


Deutsche Bank AG - DB 

Deutsche Bank je německá mezinárodní banka se sídlem ve Frankfurtu. Banka má sekce korporátní, investiční, komerční a asset management. 

 

zdroj:yahoo.finance.cz 

Hospodářské výsledky 

Výsledky za třetí kvartál letošního roku dlouhodobé trápení banky jen potvrzují. Tržby meziročně poklesly o 9 % na 6,175 mld. EUR. Čistý zisk meziročně poklesl o 65 % na 229 mil. EUR., přičemž trh očekával zisk 149 mil. EUR. Obě hlavní sekce banky (investiční a komerční bankovnictví) zaznamenaly pokles tržeb. Tržby sekce investičního bankovnictví se meziročně snížily o 13 % na 3 mld. EUR. Tržby komerčního bankovnictví pak meziročně poklesly o 3 % na 2,5 mld. EUR. Aktiva ve správě banky meziročně vzrostly o 2 mld. EUR na 694 mld. EUR.  

Komentář 

Dividendový výnos je momentálně 1,45 % z ceny akcie. Ex Dividend date (rozhodný den pro dividendu) je pravděpodobně stanoven na květen 2019. Od začátku roku se akcie propadly o 53 %. Deutsche Bank nezažívá právě nejlepší éru své existence - banka nejprve selhala v zátěžových testech bank v USA a při zátěžových testech v EU se umístila mezi nejhoršími deseti. Deutsche Bank také v posledních letech čelila několika pokutám v souvislosti s nekalými praktikami a momentálně je namočená ve skandálu s praním peněz společně s Danske Bank - nedávná razie v centrálách banky k pozitivní náladě taky nepřidala. Od roku 2000 musela banka zaplatit 28 pokut v celkové hodnotě téměř 12,5 mld. USD. V současnosti se neblýská na lepší časy a Deutsche Bank je pro řadu investorů velkým zklamáním. 

Autoři: Petr Lajsek a Tomáš Turna, analytici společnosti Colosseum, a.s. 

 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!