Pšenice a sójový šrot se otočily do střednědobého klesajícího trendu

Zpráva z trhu
Pšenice a sójový šrot se otočily do střednědobého klesajícího trendu

Březnová zpráva WASDE přinesla zajímavé informace ohledně pšenice a sójového šrotu, které otočily do střednědobého klesajícího trendu. Podívejte se na kompletní přehled dění na zemědělských komoditách.


15. 3. 2021

 

V úterý v 18:00 našeho času vydalo Ministerstvo zemědělství USA svou pravidelnou zprávu, tzv. WASDE Report. V textu níže vás seznámíme jak s jejími výsledky, tak s reakcí jednotlivých trhů nejen do závěru úterní obchodní seance, ale i s vývojem do konce druhého březnového týdne.

 

Sója (sójové boby)

Vývoj na sóji byl v první hodině po vyhlášení statistiky poměrně divoký a cena se pohybovala v rozmezí 1 423 až 1 428 Usc za 1 bušl. Úterní obchodování skončilo ještě mírně v zelených číslech, následující dny však následovala korekce až k minimálním pátečním cenám pod 1 400 Usc/bušl. Odpoledne sója začala ztráty umazávat i v důsledku mírného oslabování amerického dolaru a zakončila týden na ceně 1 413 Usc/bušl. Ze sójového komplexu je jednoznačně nejslabší sójový šrot, který zůstává ve střednědobém klesajícím trendu a ztratil od maxim z poloviny ledna již okolo 15 %. O přesném opaku můžeme hovořit u sójového oleje, který je z celého sektoru obilovin a olejnin jasně nejsilnější a od začátku roku posílil o cca 30 %.

Z pohledu americké produkce nedošlo v případě sójového komplexu k žádným překvapením a čísla zůstala prakticky nezměněná oproti minulému měsíci. Za zmínku stojí cena sójového oleje, u které se očekává zvýšení o 1 cent v porovnání s minulým měsícem. Z globálního pohledu se zvýšila produkce, export i konečné zásoby olejnin. Růst produkce sóji a řepky byl jen částečně kompenzován nižší produkcí palmojádrového oleje, slunečnicových semínek a bavlníkových semen. Produkce sóji se zvýšila v Brazílii a Indii, snížila se naopak v Argentině z důvodu sucha.


Pšenice

Zatímco v USA nedošlo k významným změnám, celosvětové zásoby v porovnání s minulým měsícem poklesly. Na straně nabídky došlo ke zvýšení exportu z Kanady a Austrálie, na straně importérů se nejvíce činily Čína a Pákistán. Projekce konečných zásob byla snížena o 3 milióny tun právě z důvodu vyšší spotřeby v Číně, která zvýšila využití pšenice ke krmným účelům.

Rovněž pšenice dokázala udržet zisky do závěru úterní seance, následoval však pokles v závěru týdne a zakončení obchodování na minimálních hodnotách. Uzavření pod 18denním a 40denním klouzavým průměrem značí další potenciál k poklesu a pšenice je po sójovém šrotu i přes výše uvedený pokles konečných zásob druhou nejslabší komoditou ze sektoru.

Vývoj spotové ceny pšenice

Zdroj: Finviz


Kukuřice

Nezměněná úroveň nabídky a spotřeby kukuřice v USA, celosvětová produkce vyšší o 5,9 milionu tun a vyšší konečné zásoby v porovnání s minulým měsícem o 1,1 milionu tun. To jsou nejdůležitější data z poslední zprávy Ministerstva zemědělství USA. 

Z pohledu celého týdne můžeme hovořit o drobném poklesu ceny, ke kterému přispělo zejména středeční obchodování, kdy kukuřice odepsala zhruba 10 bodů. Do konce týdne však polovinu této ztráty smazala a vývoj tak zůstává stále nejasný. Silný růst z měsíce ledna se však zastavil a od té doby se kukuřice pohybuje do strany v úzkém pásmu.

Brazílie - produkce kukuřice

 

Zdroj: usda.gov


Rýže

Rýže se po statistice přehoupla do střednědobého klesajícího trendu a týden zakončila pod úrovní 13 USD/cwt, kde však byla již i během února.

Výhled nabídky i poptávky zůstal nezměněn, očekává se však růst výkupních cen o 20 US centů. Ve světě se zvýšila spotřeba zejména díky Indii a konečné zásoby jsou odhadovány o 0,3 milionu tun nižší v porovnání s posledními daty.

Vývoj spotové ceny hrubé rýže

Zdroj: Finviz


Cukr

Dlouhodobý trend na cukru je stále rostoucí, nicméně střednědobě cukr trend hledá. Od druhé poloviny února odepsal zhruba 10 % a uvidíme, jestli čtvrteční růst korekci zastaví, nebo šlo jen o krátkodobou korekci předchozích poklesů.

Snížila se jak produkce cukru v Mexiku, tak došlo poklesu na straně nabídky v USA.


Bavlna

V USA došlo k předpovědi nižší produkce, spotřeby i konečných zásob bavlny a růstu očekávané průměrné ceny bavlny o 1 cent oproti minulému měsíci. Z globálního pohledu se snížila produkce bavlny, zejména kvůli nižším číslům z USA a Brazílie. Celkové světové zásoby se očekávají nižší o 1,1 milionu balíků.

Cena bavlny v druhé polovině týdne rostla a další dny napoví, zda propad v prvním březnovém týdnu znamenal otočení trendu nebo pouhou korekci předchozího silného růstu.

 

Autor: Václav Kučera, vedoucí front office

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!