Pšenice bude víc než dost

Zpráva z trhu
Pšenice bude víc než dost

Březnová zpráva WASDE přinesla překvapivé zprávy. Úroda pšenice v Indii by měla dosáhnout na historická maxima, nicméně pokles spotřeby v EU znamená, že na trhu bude pšenice víc než dost. Podívejte se s námi na dění okolo vybraných zemědělských komodit.


13. 3. 2020

 

Březnová zpráva WASDE (World Agricultural Supply and Demand Estimates) amerického Ministerstva zemědělství ohledně celosvětového vývoje zemědělských komodit přinesla překvapivé zprávy. Úroda pšenice v Indii by měla dosáhnout na historická maxima, nicméně pokles spotřeby v EU znamená, že na trhu bude pšenice víc než dost. Vyšší úrodu můžeme očekávat i sójových bobů, jelikož Brazílie i Argentina rozšiřují osázenou plochu a počasí hraje tamním producentům do karet. Podívejte se s námi na dění okolo vybraných zemědělských komodit.

Pšenice

Březnové odhady přinesly zprávy o rostoucí globální produkci - k vyššímu než očekávanému objemu úrody by měly přispět příznivé pěstitelské podmínky v Indii a Argentině. Indie zároveň hlásí historicky rekordní úrodu ve výši 103,6 milionů tun, což je meziměsíčně o 1,4 milionu více. Nárůst produkce by však měl být částečně korigován poklesem produkce v Turecku a Austrálii. Úroda v Austrálii se pohybuje na minimech za posledních 12 let a svou daň si vybraly i rozsáhle požáry, které zemi zachvátily koncem loňského roku. Celková světová produkce by tak měla dosáhnout na 764,49 milionů tun, což je o 0,5 milionu více oproti únorovým odhadům. Růst by měla i celosvětová spotřeba a to zejména ze strany Turecka, Bangladéše a Kanady. Mírný pokles spotřeby můžeme sledovat v rámci EU, Iráku a Libanonu - celkově by však měla globální spotřeba meziměsíčně vzrůst o 0,7 milionu tun. Očekává se tak pokles konečných zásob, které by měly dosáhnout 287 milionů tun, což je o 9,5 milionu tun meziročně více. V rámci USA se předpokládá stabilní vývoj produkce i spotřeby a tamní konečné zásoby by tak měly zůstat beze změny. Průměrná výkupní farmářská cena setrvává na úrovni 4,55 USD za bušl.

Austrálie - produkce pšenice

zdroj: usda.gov


Sójové boby

Březnové odhady produkce sójových bobů jsou pro USA oproti minulému měsíci nezměněny - úroda se tak stále očekává v objemu 96,84 milionů tun. Meziročně se tak jedná o pokles produkce o bezmála 24 milionu. tun. Na vině je především nižší osázená plocha - k další redukci došlo ve státech Severní a Jižní Dakota a to přibližně o 0,6 milionu akrů na 75 milionů akrů. Aktuální odhady předpokládají výnos na jeden akr ve výši 47,4 bušlů. Spotřeba by měla zůstat rovněž zachována a to ve výši 49,67 milionů tun. Průměrná výkupní cena se meziměsíčně snížila o 0,05 USD za bušl na 8,70 USD.

V globálním měřítku se očekává produkce v objemu 341,76 milionů tun, což je meziměsíčně o 1,3 milionu více. Meziročně by však mělo být sójových bobů o přibližně 19 milionů tun méně. Produkční odhady navýšila především Brazílie, která je největším světovým producentem a to o 1 milion tun na 126 milionů. Vyšší produkci o 1 milion tun rovněž očekáváme v Argentině. Celková globální spotřeba by měla v důsledku snížené obchodní aktivity poklesnout o 1 milion tun na 350 milionů a konečné zásoby by pak měly vzrůst o 3,5 milionů tun na 102,44 milionů.

Brazílie sójové boby - plocha, produkce a výnos

zdroj: usda.gov


Bavlna

Odhady z tohoto měsíce očekávají v USA nižší produkci bavlny a také snížení konečných zásob. Produkce bavlny by tak měla poklesnout o 0,3 milionu balíků na 19,8 milionů balíků. I přes pokles produkce by však měl být zachován export a domácí využití ve stejné výši jako minulý měsíc. Konečné zásoby by se měly snížit právě o 0,3 milionu balíků na 5,1 milionů balíků. Průměrná výkupní cena za libru bavlny je 60 centů, což je o 2 centy méně než v minulém měsíci. 

V celosvětovém měřítku se očekává vyšší produkce bavlny o 0,2 milionu balíků. Produkce by tak měla dosáhnout na 121,6 milionů balíků. Produkce by se měla zvýšit v Brazílii a Centrální Asii. Kromě USA očekáváme mírně slabší úrodu v Austrálii. Využití bavlny by se mělo snížit o 0,85 milionu balíků na 118,1 milionů balíků. Pokles spotřeby očekává zejména Čína, Indonésie a Thajsko. Vyšší spotřeba bavlny se naopak čeká v Bangladéši.  Mezinárodní obchod by měl zůstat nezměněný ve srovnání s odhady z minulého měsíce. Konečné zásoby bavlny se očekávají vyšší o 1,3 milionu balíků a dosáhnou tak na 83,4 milionů balíků. Ve srovnání se stejným obdobím 2018/2019 se jedná o nárůst o 3 miliony balíků.

Austrálie - pokles produkce bavlny


zdroj: usda.gov


Kukuřice 

Březnová zpráva amerického ministerstva zemědělství očekává pro USA stejné hodnoty jako z minulého měsíce. Globální produkce kukuřice by se měla zvýšit o 0,4 milionu tun na 1112 milionů tun. zejména díky silnější úrodě v Jihoafrické republice, kde by produkce měla nárůst o 1,5 milionu tun na 16 milionů tun. Nižší produkce se naopak očekává v Číně a Rusku. V mezinárodním obchodě se očekávají téměř nezměněné hodnoty z minulého měsíce. Mírné snížení exportu očekává Rusko, vyšší export by měl naopak být v Jihoafrické republice. Globální spotřeba kukuřice by se měla zvýšit o 0,2 milionu tun na 1 135,5 milionů tun zejména díky nárůstu využití v Číně. Konečné zásoby kukuřice se očekávají o 0,5 milionu tun vyšší v objemu 297,3 milionů tun. Vyšší zásoby očekává zejména Jihoafrická Republika.

Brazílie - produkce letní a zimní kukuřice

zdroj: usda.gov


Rýže

V globálním měřítku se očekává nárůst produkce rýže o 3,1 miliony tun na 499,7 milionů tun. O zvýšení produkce by se měla postarat prakticky jen Indie, kde se očekává nárůst produkce rýže o 3 miliony tun na 118 milionů tun. Produkce ostatních zemí zůstává oproti odhadům z minulého měsíce prakticky nezměněna. Oproti minulému měsíci by mělo dojít ke snížení mezinárodního obchodu s rýží. Světový import rýže by měl poklesnout o 0,64 milionu tun kvůli snížení importu do některých afrických zemí - zejména pak Nigérie. Snížit by se měl i celosvětový export rýže a to sice o 0,5 milionu tun na 44,3 milionů tun. Nejvyšší pokles exportu očekává Indie (-0,7 milionu tun) kvůli snížení vývozu do Afriky. Nižší by měla být i celosvětová spotřeba - poklesy se očekávají hlavně v Indii a Nigérii. Díky nižší spotřebě by se měly zvýšit celosvětové konečné zásoby rýže. Ty se nyní očekávají o 4,2 milionů tun vyšší a měly by tak dosáhnout na 182,3 milionů tun. 

 

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!