Reakce trhů na pád letadla BA 737 MAX 8 v Ethiopii

Zpráva z trhu
Komentář: Reakce trhů na pád letadla Boeing

11.3.2019
Aktuální negativní reakce trhů si v pre marketu dosud vyžádala téměř 10 % z hodnoty akcií Boeingu, zejména pak v reakci na prohlášení čínských a indonéských aerolinek, které přistoupily k dočasnému vyřazení modelu 737 MAX 8 z aktivních služeb, a to až k okamžiku vyjasnění příčin nehody.


19. 3. 2019
 

Nedělní nehoda letadla BA 737 MAX 8 si vyžádala 157 obětí - k nehodě došlo krátce po startu letadla Ethiopian Airlines z letiště v Addis Abebě. K nehodě došlo v rámci pouhých šesti měsíců od nehody stejného modelu letadla indonéských aerolinek Lion Air, kdy zemřelo 189 pasažérů. Ačkoliv společnost Boeing byla viněna z říjnové nehody a její akcie krátkodobě odepsaly až 12 %, po nalezení pravého důvodu nehody a očištění společnosti Boeing, reagovaly akcie růstovým trendem, který vyvrcholil téměř 18% posílením tržní kapitalizace Boeingu. K pátku 8. března se akcie obchodovaly za 422,54 USD.

Aktuální negativní reakce trhů si v pre marketu dosud vyžádala téměř 10 % z hodnoty akcií Boeingu, zejména pak v reakci na prohlášení čínských a indonéských aerolinek, které přistoupily k dočasnému vyřazení modelu 737 MAX 8 z aktivních služeb, a to až k okamžiku vyjasnění příčin nehody. Pokles ceny akcií se tedy blíží hodnotám odpovídajícím poklesu v reakci na již zmíněnou říjnovou nehodu. Dá se však očekávat intenzivnější reakce trhů, jelikož se jedná o již druhou nehodu v takto krátkém období. K výrazně negativnímu vnímání může zároveň přispět skutečnost, že průběh nehody obou letadel měl podobné parametry. Bližší podrobnosti však ukáže vyšetřování - Boeing již vyslal svůj vyšetřovací tým na místo nehody.

Graf společnosti Boeing - 6 měsíců

zdroj: finance.yahoo.com

Model BA 737 MAX 8 je nástupcem téměř 50 let starého modelu 737, který je dlouhodobě považován za jedno z nejspolehlivějších dopravních letadel v historii. Celkově bylo vyrobeno a doručeno přes 350 kusů modelu 737 MAX 8, přičemž celkové registrované objednávky přesahují 5 000 kusů. V rámci Severní Ameriky největší flotilu těchto letadel drží aerolinky Southwest Airlines, American Airlines a Air Canada - dá se očekávat, že akcie těchto aerolinek budou zprostředkovaně poznamenány a jejich cena bude krátkodobě klesat.

V příštích dnech a týdnech budou akcie společnosti Boeing pod tlakem, nicméně očekávaná reakce trhů ukazuje na silnou důvěru investorů ve společnost. Jako klíčové se ukáže vyšetřování nehody, kde je možné, že bude nalezena chyba v technické údržbě letadla ze strany provozovatele (Ethiopian Airlines), tedy stejně jako v případě říjnové nehody, kdy byla vina nalezena na straně Lion Air. Rizikově může působit rušení již zadaných kontraktů na nákup letadel 737 MAX 8, nicméně široké portfolio komerčních a armádních produktů, by mělo poskytnout dostatečnou rezervu pro vykrytí případných výpadků kontraktů.

Autoři: Tomáš Turna a Petr Lajsek, analytici společnosti Colosseum, a.s.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!