Rekordní rok pro akcie

Zpráva z trhu
Rekordní rok pro akcie

6.1.2020
Rok 2019 byl plný nejistot a konfliktů v rámci globální politické a obchodní sféry - přesto však akciové trhly rostly nevídaným tempem a dosáhly rekordních hodnot.


9. 1. 2020


Rok 2019 je za námi a můžeme říct, že se jednalo o rok opravdu výjimečný. Počátek minulého roku byl stále pod tlakem výprodejů na akciových trzích z konce roku 2018 a výhled pro rok 2019 tak nebyl příliš optimistický. K další nervozitě na akciových trzích přispívala také eskalující obchodní válka mezi USA a Čínou, nejistota ohledně Brexitu a obavy ze zpomalujícího tempa růstu globální ekonomiky. Sešlo se tak nevídané množství faktorů, které měly pro akciové trhy znamenat pohromu. Ukázalo se však, že trhy postupně získávaly růstové impulsy a nervozita z trhů odeznívala a my jsme tak byli svědky nových historických maxim na akciových trzích. Podívejte se jak si akciové trhy vedly v roce 2019 a jaké události s nimi hýbaly.

Klíčová role FEDu

Jednu z nejdůležitějších rolí hrála v loňském roce americká centrální banka. Čtyřnásobné zvýšení základní úrokové sazby v roce 2018 může být považováno za jeden z impulsů vedoucích ke vzniku výprodejů a cenových korekcí na akciových trzích koncem roku 2018. Investoři totiž při růstu základní úrokové sazby do pásma 2,25 - 2,50 % byli velmi opatrní a svá aktiva umisťovali spíše do tzv. bezpečných přístavů, jako je například zlato. Minulý rok jsme však byli svědky zcela opačné situace. Zástupci FEDu vycítili, že americká ekonomika zpomaluje a na místě je tak poskytnout trhům růstový impuls. Toho jsme se dočkali již v první polovině loňského roku, kdy FED přistoupil ke snížení úrokových sazeb o 0,25 % na úroveň 2,0 - 2,25 %. Tento krok následovala další dvě snížení úrokových sazeb a ty tak rok 2019 zakončily v pásmu 1,50 - 1,75 %. Pro investory se jednalo o jasnou zprávu - je čas využít období nízkých úrokových sazeb, které jednak znamenají, že firmám se zlevňuje cena úvěrového financování a zároveň jiné instrumenty jako dluhopisy budou přinášet menší výnos. Situace pak nemohla být lepší, když FED prohlásil, že hodlá úrokové sazby ponechat na dosavadních úrovních i v příštím roce. Růstu akciových trhů pak již téměř nic nestálo v cestě.

Vývoj úrokových sazeb FEDu 2015 - 2019 v %

 


Trump vs Čína

Patrně největším strašákem pro akciové investory byla v minulém roce obchodní válka mezi USA a Čínou, která ke konci roku 2019 trvala již 18 měsíců a ve spojení se zpomalujícím tempem růstu globální ekonomiky by její eskalace znamenala další výprodeje na akciových trzích. Hrozilo tedy, že zavedení celních tarifů na další čínské zboží (celkově by bylo tarify zasaženo importované zboží z Číny v hodnotě přibližně 550 mld. USD) by mohlo výrazně ohrozit americké firmy i domácnosti. Obchodní válka má zcela zásadní vliv na hospodaření společností, které jsou závislé na tržbách z Číny. Rostoucí napětí mezi USA a Čínou totiž vyvolává nevoli čínských úřadů k povolování a schvalování podnikatelských záměrů amerických podniků - často jde o protahování řízení týkajících se otevírání nových poboček, či vstupu do nových provincií. Domácnosti se pak obávaly, že celní tarify povedou ke zvyšování cen zboží na americkém trhu. Bilaterální jednání mezi oběma mocnostmi se zdála jako bezvýchodná, konec roku 2019 však znamenal obrat a před Vánoci prezident Trump oznámil, že k podpisu první fáze dohody vedoucí ke konci obchodní války má dojít v první polovině ledna 2020. Akciové trhy si tak mohly oddychnout. 


Brexit vyděsil evropské trhy

Investoři pohybující se na evropských akciových trzích pociťovali v průběhu minulého roku výrazný tlak v podobě brexitu - setrvávající nejasnosti o jeho finální podobě tak podkopávaly nohy zejména britským a německým akciím. Nejvíce pak trpěly automobilky, pro které by nedosažení obchodní dohody a zavedení celních tarifů znamenalo výrazné snížení jejich ziskovosti. V rámci britské produkce automobilů totiž putuje do jiných zemí přes 77 % z celkového počtu 1,6 mil. vyrobených vozů ročně, přičemž většina je určena právě pro evropský trh. Očekávaným datem uskutečnění brexitu měl být 31. říjen loňského roku a to bez ohledu na dosažení dohody s Bruselem. Státy Evropské unie se však dohodly na odkladu odchodu Británie z EU a nově by se tak měl brexit uskutečnit k 31. lednu letošního roku. K růstu evropských akcií pak přispělo prohlášení z úst britské královny, která koncem roku oznámila, že ihned po 31. lednu dojde ke sjednání obchodní dohody s EU a nastavení migrační politiky, která by měla prakticky zachovat dosavadní režim. 


Akciové indexy na rekordních hodnotách

Z nízkých úrokových sazeb v loňském roce výrazně těžily americké akciové indexy, které si připsaly rekordní hodnoty. Klíčem k úspěchu byl také start z nízkých hodnot, ke kterým indexy spadly ke konci roku 2018. Index S&P 500 za loňský rok posílil o 28 %, což byl nejvyšší nárůst od roku 2013, kdy si index polepšil o 29,6 %. Index se zároveň výrazně přiblížil k rekordnímu růstu z roku 1997, kdy si S&P 500 připsalo 31 %. Rok 2019 tak index zakončil na rekordní hodnotě 3220 bodů. Ještě lepší rok má za sebou technologický index Nasdaq Composite, který loni posílil o 34,8 % a to zejména díky výraznému nárůstu tržní kapitalizace technologických gigantů. Index Dow Jones Industrial Average rok zakončil se ziskem 22 %. Všechny nejdůležitější americké indexy ke konci roku atakovaly historické rekordy, jejich srovnání je znázorněno na grafu níže.

Srovnání vývoje hlavních amerických akciových indexů za rok 2019 

zdroj: factset.com

Za velkými americkými indexy však příliš nezaostaly ani ty světové. V Evropě se z hlavních indexů nejvíce dařilo německému indexu DAX, který si připsal za rok 25 %. Stejným ziskem se mohl pochlubit i francouzský index CAC. I přes nejistotu spojenou s brexitem se poměrně dařilo i hlavnímu britskému akciovému indexu - FTSE 100, který za rok posílil o 12 %. Z menších indexů se nejvíce dařilo řeckému indexu ATG, který si za rok připsal bezmála 50 %. V průběhu roku se dařilo i hlavním asijským indexům. Japonský Nikkei 225 si za rok polepšil o 18 %, čínský index CSI 300 pak dokonce posílil o 36 %. Index Shanghai Composite vzrostl o pěkných 22,3 %. Hongkongský index Hang Seng si za rok připsal 9 %, což je vzhledem k napětí mezi Hong Kongem a Čínou úspěch. Akciový index MSCI World, který sleduje akcie vyspělých zemí, si za rok 2019 připsal 24 %.  


Nejlepší společnosti roku 2019

Z akciových titulů se v uplynulém roce dařilo zejména technologickým gigantům. Skvělý rok za sebou mají zejména společnosti Apple a Microsoft, které si tak upevnily svoji tržní kapitalizaci nad 1 bilionem USD. Akcie společnosti Apple za rok 2019 posílily o těžko uvěřitelných 85 %, Microsoft si pak připsal krásný růst o 55 %. Obě společnosti se tak podílely na celkovém růstu indexu S&P 500 z 15 %. Vůbec nejúspěšnější společností z indexu S&P 500 se loni stala společnost AMD, jejíž akcie za rok vzrostly o neuvěřitelných 150 %. Dařilo se i společnostem Target (+95 %), Chipotle (+94 %), Xerox (+90 %), Applied Materials (+87 %) a Arconic (+85 %). Podíl růstu kapitalizace jednotlivých společností na celkovém růstu indexu S&P 500 je znázorněn na grafu níže. 

Podíl jednotlivých společností na celkovém růstu indexu S&P 500

Z indexu Dow Jones se kromě již zmíněných společností Apple a Microsoft dařilo zejména finančním společnostem. Zprostředkovatel plateb Visa za sebou má skvělý rok, akcie společnosti si připsaly přes 42 %. Krásné zisky si připsaly i banky JP Morgan a Goldman Sachs, které za rok posílily o 42 % a 37,5 %. Vydařený rok za sebou mají i společnosti Nike (+36 %), Walt Disney (+31 %), Walmart (+28 %) a například Intel (+27 %). Z indexu Nasdaq se nejvíce dařilo již zmíněné společnosti AMD. Za zmínku rozhodně stojí i velmi vydařený rok společnosti Tesla, jejíž akcie si loni připsaly přes 30 %. Ve srovnání s minimem z května však akcie posílily o téměř 150 %. Z evropských akcií se nejvíce dařilo britským společnostem JD Sports a Aveva. Retailer JD Sports si za rok připsal na své hodnotě 140 % a IT společnost Aveva 90 %. Přehled nejúspěšnějších společností dle procentuálního růstu za loňský rok naleznete na grafu níže. 

Top akcie za rok 2019 (index S&P 500)

zdroj: factset.com


Nejhorší akcie v roce 2019

Velkým zklamáním byla v roce 2019 pro investory společnost Boeing, která byla dosud spíše jejich oblíbencem. Po dvou leteckých nehodách a sérii technických problémů zakončily akcie Boeing rok 2019 lehce pod úrovněmi ze začátku roku. Z maxim na začátku března však cena akcie poklesla o 27 %, což je alarmující zejména ve srovnání s hlavním konkurentem - společností Airbus, která za loňský rok posílila na své hodnotě o více než 60 %. Doslova tragický rok za sebou má slavná americká síť obchodů Macy´s, jejíž akcie poklesly o více než 45 % kvůli tlaku konkurence (zejména Amazonu a Walmartu). Další nevydařený rok za sebou má společnost Kraft Heinz, která odepsala přes 25 % své hodnoty vlivem slabých finančních výsledků a nákladné restrukturalizace. Špatný rok za sebou má také společnost Walgreens Boots Alliance, jejíž akcie poklesly o více než 14 %. Vlivem slabých hospodářských výsledků se o 10 % propadly akcie farmaceutické společnosti Pfizer.

 

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.
Všeobecné informace:

Obchodník při přípravě dokumentu vycházel z důvěrných externích zdrojů, avšak za úplnost a přesnost takto převzatých informací neodpovídá. Tento dokument může být v budoucnu kdykoliv odvolán nebo změněn, a to bez předchozího upozornění. Závěry uvedené v Analýze se v budoucnu mohou ukázat jako nesprávné a obchody uzavřené na základě Analýzy mohou být ztrátové. Analýzy poskytují pouze obecné informace a nejsou zamýšleny jako jakákoliv nabídka ke koupi či prodeji jakéhokoliv investičního nástroje. Zmíněné nástroje nebo strategie nemusí být vhodné pro každého investora. Názory a doporučení v analýze uvedené neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní finanční nástroje nebo strategie konkrétním investorům. Analýzy jsou připravovány primárně pro investory, u nichž se očekává, že budou činit vlastní investiční rozhodnut a budou se o výhodnosti investic do jakýchkoli investičních nástrojů v uvedených dané analýze rozhodovat samostatně, zejména na základě náležitého zvážení ceny, případného nebezpečí a rizik, jejich vlastní investiční strategie a vlastní právní, daňové a finanční situace. Analýza by neměla být jediným podkladem pro investiční rozhodnutí. Investor by měl vyhledat odborné posouzení, včetně daňového poradenství, ohledně vhodnosti investic do jakýchkoliv investičních nástrojů, jiných investic nebo investičních strategií v dané analýze zmíněných nebo doporučených. Hodnota, cena či příjem z uvedených aktiv se může měnit anebo být ovlivněna pohybem kurzů. V důsledku těchto změn může být hodnota investice do uvedených aktiv znehodnocena. Úspěšné investice v minulosti neindikují ani nezaručují příznivé výsledky do budoucna. Poplatky související s obchodováním mohou negativním způsobem ovlivnit výsledky obchodní. Poplatky jsou uplatňovány, i když výsledkem obchodu je ztráta. Výnos ani návratnost investice nejsou zaručeny. Minulá výkonnost investice nezaručuje příznivé výsledky do budoucna a cena či příjem z aktiv může být ovlivněna pohybem kurzu.

Použité analytické metody
Při přípravě analýz používá Obchodník všeobecně uznávané metody oceňování, zejména: (i) fundamentální analýzu, a (ii) technickou analýzu.
Fundamentální analýza předpokládá, že každá akcie má svou vnitřní hodnotu, která vychází z historických dat z hospodaření společnosti a aktuální kurz akcie se pohybuje kolem této vnitřní hodnoty. Analýza se nejdříve snaží za použití finančních analýz zjistit vnitřní hodnotu a prognózovat budoucí vývoj společnosti. Poté tyto údaje srovnává s aktuálním kurzem a snaží se zjišťovat, zda je akcie podhodnocena (impuls k nákupu), nebo nadhodnocena (impuls k prodeji), což udržuje kurz kolem vnitřní hodnoty. Na zjišťování vnitřní hodnoty akcie existuje množství různých postupů, modelů a výpočtů různých hodnot (dividendový diskontní model, ziskové modely - ratio P/E, cash-flow model apod.)
Technická analýza se používá na předpovídání budoucích cenových pohybů na základě systematického zkoumání, analyzování a vyhodnocování minulých a současných dat. Je používána u všech finančních produktů, včetně cenných papírů, futures a úrokových produktů. Na rozdíl od fundamentální analýzy využívá pouze údaje tvořené trhem, jako je např. cena, objem, volatilita, množství otevřených kontraktů na trhu, popřípadě mezitržní korelace. Technická analýza se proto nezabývá takovými jevy a skutečnostmi, jako jsou zveřejnění ekonomických dat, sentiment trhu, politická situace, daňová politika státu nebo ekonomické prostředí. Cílem technické analýzy je přibližně určit budoucí vývoje cen, určit konec a případné otočení trendu.

Vysvětlení uvedených pojmů:
Není-li v dokumentu uvedeno jinak, doporučení použitá v Analýze mají následující význam:
Nákup: vstoupením do pozice nákupem instrumentu se předpokládá zhodnocení v konkrétním časovém horizontu, pro který je daná analýza zpracována; 
Prodej: vstoupením do pozice prodejem instrumentu se předpokládá zhodnocení v konkrétním časovém horizontu, pro který je daná analýza zpracována;
Vstup na úrovni: cena, na které je doporučeno pozici otevřít
Stop-loss: cena, při jejímž dosažení je doporučeno z pozice vystoupit. Jedná se o nástroj omezující riziko z daného obchodu.
Target price: cílová cena, za kterou je doporučeno pozici prodat v určeném investičním horizontu
Investiční horizont: období, během něhož se předpokládá naplnění investičního doporučení a po které je doporučeno pozici držet, dokud není realizován profit target nebo stop loss

Konflikt zájmů:
Obchodník nebo s ním propojené osoby (zejména zaměstnanci) mohou uskutečňovat nebo vyhledávat možnosti k realizaci obchodů, které jsou v konkrétních Analýzách zmiňovány a mohou se dostat do konfliktu zájmů, který může ovlivnit objektivitu daných Analýz. Obchodník ani jeho zaměstnanci či vázaní zástupci však do obchodů uzavřených zákazníky nevstupují jako protistrana obchodu. Obchodník není oprávněn poskytovat investiční službu obchodování na vlastní účet, tj. není tzv. tvůrcem trhu ani nezajišťuje likviditu jednotlivých titulů a svým zákazníkům pouze zprostředkovává možnost doporučené obchody uzavřít. Není-li v dokumentu uvedeno jinak, tak Obchodník nemá významný finanční zájem na žádném z investičních nástrojů, obchodu nebo strategií, které jsou v Analýzách uváděny. Obchodník však od spolupracujících finančních institucí (obchodník, kterému je pokyn předáván) získává určitou pobídku v případě, kdy jeho zákazník uzavře jakýkoliv obchod na základě pokynu zadaném prostřednictvím Obchodníka, to však bez ohledu na to, zda byl uzavřený obchod doporučen v rámci Analýzy či nikoliv – blíže viz relevantní Ceník. Odměňování zaměstnanců a vázaných zástupců Obchodníka je z části závislé na zisku Obchodníka, tato odměna však není závislá na konkrétním investičním nástroji ani na stupni doporučení (tj. zda je doporučen nákup či prodej investičního nástroje). Tituly uvedené v Analýzách představují investiční tipy investičního výboru. Doporučení makléřů či jiných zaměstnanců nebo vázaných zástupců ohledně těchto titulů v konkrétním okamžiku však mohou být odlišné, a to zejména s ohledem na investiční profil konkrétního zákazníka či s ohledem na aktuální vývoj na finančním trhu. Přestože tento dokument a Analýzy byly vytvořeny v souladu s pravidly k zamezení střetu zájmů, jednotlivý zaměstnanci nebo vázaní zástupci Obchodníka mohou realizovat investiční rozhodnutí, která jsou nekonsistentní s doporučeními nebo názory vyjádřenými v těchto Analýzách. Investoři by proto měli tento konkrétní Analýzu považovat pouze za jeden z několika faktorů při svém investičním rozhodování. Obchodník vytvořil tuto analýzu nezávisle a na základě veřejně dostupných dat. Emitent ani provozovatel obchodní platformy, v rámci které jsou doporučené investiční nástroje obchodovány, nebyli s investičním doporučením před jeho rozšířením/zveřejněním seznámeni a nemají s emitentem ani provozovatelem obchodní platformy uzavřenu žádnou dohodu týkající se tvorby a rozšiřování Analýz. Obchodník nemá žádný podíl na základním kapitálu emitenta investičních nástrojů, které jsou předmětem Analýzy ani na základním kapitálu provozovatele obchodního systému. Tato Analýza je distribuována všem zákazníkům Obchodníka, kteří mají o tento informační servis zájem, čímž je omezeno případné zvýhodnění určité skupiny zákazníků oproti ostatním. Bližší informace týkající se řízení střetu zájmů jsou uveřejněny v dokumentu Pravidla pro případ střetu zájmů, který je dostupná na stránkách www.colosseum.cz.

Plánovaná frekvence aktualizací:
Obchodník nezajišťuje pravidelnou aktualizaci Analýz. Analýzy jsou vytvářeny na ad hoc bázi s ohledem na aktuální situaci na kapitálovém/finančním trhu a to zejména s ohledem na to, jaké investiční nástroje Obchodník v daném okamžiku považuje za zajímavé investiční příležitosti. Je pravděpodobné, že průběžně vytvářené Analýzy budou pokrývat totožné investiční nástroje, Obchodník si však vyhrazuje právo bez předchozího upozornění ukončit pokrývání jednotlivých investičních nástrojů, sektorů či investičních strategií. Přehled jednotlivých investičních doporučeních zveřejněných Obchodníkem je uveřejněn způsobem umožňujícím dálkový přístup na internetové adrese http://www.colosseum.cz. Na této adrese je rovněž uveden přehled změn stupně investičního doporučení a cenového cíle během posledních 12 měsíců.

Odměna osob vytvářejících Analýzu:
Žádná část odměn těchto osob, které vytvořily nebo rozšířily Analýzu, nebyla a nebude, přímo či nepřímo, spojena s konkrétními doporučeními nebo názory vyjádřenými v daných analýzách. Část variabilní složky odměny zaměstnanců a spolupracovníků Obchodníka je odvozena od počtu a hodnoty obchodů uzavřených zákazníky Obchodníka.

Distribuce Analýzy:
Analýzy jsou určeny k distribuci na území České republiky, případně jiných zemí Evropské Unie. Distribuce Analýz vůči veřejnosti mimo Českou může být omezena právními předpisy příslušné země. Osoby, do jejichž dispozice se daná Analýza dostane, by se tedy měly řádně informovat o existenci takovéhoto omezení. Nerespektováním takového omezení může dojít k porušení zákonů České republiky či příslušné země. Analýzy slouží výhradně zákazníkům Obchodníka a osob s ní propojených a bez předchozího písemného souhlasu nemohou být v jakékoliv podobě a jakýmkoliv způsobem reprodukovány, distribuovány nebo publikovány.

Colosseum, a.s., Londýnská 730/59, 120 00 Praha 2. IČ: 251 33 454, DIČ: CZ25133454, zápis v obchodním rejstříku, vedený Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 4754. Tel. +420 246 088 888, info@colosseum.czwww.colosseum.cz.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!