Rekordní rozpočet armády USA - růstový impuls pro zbrojaře?

Zpráva z trhu
Rekordní rozpočet armády USA - růstový impuls pro zbrojaře?

22.8.2018

Prezident USA Donald Trump schválil rekordních 716 miliard USD.  Jedná se tak o největší rozpočet pro vojenské složky od roku 2011. 


23. 8. 2018

22.8.2018

Prezident USA Donald Trump schválil 13. srpna nový rozpočet Ministerstva obrany pro fiskální rok 2019, který má dosáhnout rekordních 716 miliard USD. Jedná se tak o největší rozpočet pro vojenské složky od roku 2011. Navýšený rozpočet pokrývá nejen nárůst mezd vojáků (+ 2,6 %), ale především vyšší investice do nákupu a vývoje vyspělých zbrojních technologií. V tomto článku se zaměříme na to, jakým způsobem se mohou vyšší vládní výdaje promítnout v hospodaření nejznámějších zbrojařských společností. 

Rozpočet pro fiskální rok 2019 počítá s 626,9 mld. USD určenými do základního rozpočtu Pentagonu a 69 mld. USD určenými pro zahraniční operace. Na nukleární program pak připadne 21,9 mld. USD. Pro příští rok tak Ministerstvo obrany USA utratí téměř 3,7 % HDP země, který za rok 2017 dosáhl na 19,4 bilionů USD (U.S. Bureau of Economic Analysis).

 

 zdroj: whitehouse.gov


 

Jaké položky se ve výše uvedeném rozpočtu ukrývají? Vedle nákladů na provoz armádních složek jsou podstatnou položkou nákupy nových technologií a zbraní. Ministerstvo obrany si v rámci svého rekordního rozpočtu pro příští fiskální rok stanovilo za cíl posílit zejména svou lodní flotilu o torpédoborce třídy Arleigh Burke, jaderné ponorky třídy Virginia a jadernou letadlovou loď třídy Ford. Dalším cílem je rozšířit produkci bojových letounů F - 35 II a podpořit výzkum nového strategického bombardéru B - 21. 

 

Největší investice by měly směřovat právě do projektu stíhacího letounu páté generace F - 35 II, a to ve výši bezmála 11 mld. USD za 77 kusů těchto letadel z dílen společnosti Lockheed Martin. Ta bude zároveň dodavatelem helikoptér Black Hawk za 1,4 mld. USD a spoludodavatelem protiraketových systémů v hodnotě 9,9 mld. USD. Obohacení námořní flotily v příštím roce bude USA stát přibližně 13,5 mld. USD, z čehož by primárně měla těžit společnost General Dynamics, která bude dodavatelem tří torpédoborců třídy Arleigh Burke v ceně 6 mld. USD. Jaderné ponorky třídy Virginia pak General Dynamics dodá za bezmála 7,5 mld. USD. Na své si přijde i společnost Boeing, která bude hlavním dodavatelem nákladních letounů a bojových helikoptér Apache.

 

zdroj: defense.gov 

Ve výše uvedené tabulce jsou zmíněny nejdůležitější vládní nákupy, které Ministerstvo obrany pro příští fiskální rok očekává. Proč jsou pro zbrojařské společnosti tak důležité? Většinový podíl na tržbách těchto společností totiž drží právě americká vláda. Pro společnost Lockheed Martin představují tyto nákupy přibližně 69 % celkových tržeb, pro General Dynamics se pak jedná o 60% podíl na tržbách. V rámci společnosti Northrop Grumman se jedná dokonce o 85% podíl vládních nákupů na celkových tržbách. Posílení vládních výdajů na rekordní úroveň je tak nezbytně růstovým impulsem pro nárůst tržeb a potažmo ziskovosti zbrojařských společností.

 


 

  • Jak investovat do zbrojařů? 

Z rostoucího rozpočtu americké armády budou těžit zejména zbrojařské a letecké společnosti. Na této skutečnosti však může vydělat i běžný investor. V zásadě jsou dvě možnosti investice do firem ve zbrojním průmyslu. Prvním je přímá koupě akcií jednotlivých společností. Pokud se ovšem nechcete spoléhat pouze na výkon jedné společnosti, tak je další možností koupě ETF (burzovně obchodovatelných fondů) se zaměřením na letecké a zbrojařské společnosti. V našem fund listu je takovým ETF XAR SPDR S&P Aerospace & Defense. Toto ETF investuje plně do amerických společností, které patří do leteckého a zbrojařského průmyslu (ve fondu je jich přes 30). Roční náklady (TER) tohoto fondu jsou 0,35 % a jeho výkonnost za rok 2017 činí téměř 30 %. Výkon fondu za poslední 3 roky je uveden v grafu níže. 

zdroj: ETF.com

 

Autoři: Petr Lajsek a Tomáš Turna, analytici společnosti Colosseum, a.s. 

   

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!