Rekordní růst pro dřevo a cín

Zpráva z trhu
Rekordní růst pro dřevo a cín

Průmyslové dřevo a cín posílily za poslední rok na ceně o stovky procent. Jaký je důvod tohoto růstu? A může dále pokračovat?

 


21. 4. 2021

 

Při obchodování komoditních futures kontraktů zpravidla investoři využívají známé komodity jako ropa, energie, cenné kovy a obiloviny. Méně investorů soustředí svou pozornost na netradičnější komodity, jako je například dřevo či cín. Právě tyto komodity však za poslední měsíce posílily o několik desítek procent. Při pohledu na roční vývoj je zhodnocení ještě zajímavější - například průmyslové dřevo posílilo na ceně o více než 300 %. Jaký je důvod tohoto růstu? A může dále pokračovat?

 

Cín

Cín je jako komodita poměrně přehlížen, za poslední rok však tento kov posílil na své ceně o téměř 100 %. Za růstem ceny cínu stojí primárně velký deficit na straně nabídky. Za poslední čtyři roky je na trhu nedostatečné množství cínu a vysoká poptávky tak žene jeho cenu výše. Tento trend by měl pokračovat i v roce 2021 a pravděpodobně dále. Cín je široce využíván při pájení a poptávka po něm roste díky rekordním prodejům elektroniky. Tento trend navíc umocnil koronavirus, který nutí velkou část populace pracovat z domovů a poptávka po elektronice tak dále roste. Cenu také ovlivňují různé spory při těžbě a dopravě, jelikož se cín těží v zemích jako je Peru, Bolívie, Indonésie a Čína, kde může nastat nestabilita.  

 

Vývoj ceny cínu 

Zdroj: Investing.com


Průmyslové dřevo

Průmyslové dřevo svými zisky za poslední rok strčí do kapsy i velmi úspěšný cín. Jeho cena totiž za poslední rok vzrostla o více než 300 %. Růst ceny průmyslového dřeva souvisí s globální konjukturou. Růst HDP v jednotlivých zemích vede dlouhodobě k nárůstu stavební aktivity a poptávka po dřevě tak stabilně roste. V USA je například dřevo základním stavebním prvkem prakticky každého domu. Tuto poptávku kupodivu podnítila i pandemie koronaviru. Lidé využívají dřevo na stavbu teras na zahradě, jelikož tráví většinu času doma. Restaurace budují sezení venku a zahrádky. Lockdowny navíc ztížily těžbu dřeva, nabídka tak byla alespoň částečně omezena. Nesmíme také zapomínat na růst nákladů, který souvisí s těžbou dřeva - jedná se zejména o práci a transport. V USA je navíc dlouhodobě nedostatek průmyslového dřeva, který je zapříčiněn zvýšením dovozního cla na kanadské dřevo. 

 

Vývoj ceny průmyslového dřeva 

Zdroj: Finviz.com

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!