Rok 2018 byl zkouškou pro hedge fondy

Zpráva z trhu
Rok 2018 byl zkouškou pro hedge fondy

7.2. 2019

Některé světové hedge fondy vloni zaznamenaly vysoké ztráty. Na trhu se však objevily i světlé výjimky.


4. 3. 2019
 

V loňském roce zaznamenali ztráty nejen privátní investoři, ale i portfolia největších hedge fondů na světě. Například největší fond skupiny Davida Einhorna, Greenlight Capital, reportoval ztrátu objemu spravovaných aktiv ve výši 34 %. Hedge fondy tak ukázaly, jak dokáží obstát v období nejistoty a výprodejů na akciových trzích. Některé fondy propadly, jiné obstály a ukázaly, že jejich strategie si umí poradit s nepříznivými podmínkami na trhu.

David Einhorn patří bezesporu mezi legendy v sektoru hedge fondů, jeho historické výkony hovoří za vše. Například v roce 2006 vydělal jeho fond Greenlight Capital svým investorům 24 %, v roce 2009 pak dokonce 32 %. Einhorn byl jedním z prvních velkých investorů, kteří předpověděli pád banky Lehman Brothers. Jeho fond tak vstoupil do krátké pozice na akcie banky několik měsíců před vyhlášením bankrotu. V posledních letech se však výkony fondu podstatně zhoršily. V roce 2015 investoři zaznamenali ztrátu 20 %, v roce 2016 měl fond zisk 7 % a v roce 2017 získal pouze 1,5 %.

Nejhorší rok od 2008

V loňském roce fond Greenlight Capital přišel o již zmíněných 34 %, což výrazně zaostalo za indexem S&P 500, který vloni přišel o téměř 7 % a jednalo se tak o nejhorší rok v kariéře Davida Einhorna. Mezi hlavními viníky jsou automobilka General Motors, pojišťovna Brighthouse Capital a stavební společnost Green Brick Partners, jejichž akcie měl David Einhorn v portfoliu fondu. Akcie těchto společností vloni totiž silně ztrácely zejména v období korekcí ke konci roku. Jen za prosinec tak fond ztratil 9 %. Výkon fondu od jeho založení v roce 1996 až po loňský rok je znázorněn na grafu níže.

Výkon fondu Greenlight Capital od založení

zdroj: bloomberg.com

David Einhorn však nebyl sám, kdo v období korekcí na akciových trzích výrazně ztrácel. Například největší japonský státní penzijní fond přišel ve třech posledních měsících roku 2018 o 136 mld. USD, což bylo více než 9 % hodnoty spravovaného majetku. Fond doplatil zejména na ztráty domácích a zahraničních společností, jejichž akcie držel v portfoliu. Pro hedge fondy se tak obecně jednalo o nejhorší rok od velké finanční krize v roce 2008, což dokládá i odtok prostředků investorů právě z těchto fondů - jen za říjen a listopad loňského roku investoři odčerpali přes 40 mld. USD z největších světových hedge fondů. (Eurekahedge Index). Celkově pak odvětví hedge fondů přišlo za rok 2018 o 3,4 % aktiv ve správě.

Ne každý však ztrácel

Mezi světovými hedge fondy se však dají nalézt i světlé výjimky. Některé fondy v období korekcí nejen že neztrácely, ale i získávaly. Pro jednu z nich nemusíme chodit nikam daleko - podfond European Straddle českého hedge fondu Bohemian Empire, který je zaměřený na konzervativní investice, dokázal výprodejům na akciových trzích odolat. Tento podfond dokázal svým investorům vydělat peníze i v období korekcí na trzích a jeho výkon byl po celý rok stabilní. Výkonnost této investiční strategie je totiž nezávislá na výkonnosti tradičních aktiv, jako jsou akcie a dluhopisy, přičemž primárně využívá strukturovaných produktů, které umožňují vyšší míru řízení rizik. Tato strategie tak investorům vynesla v loňském roce 2,37 %. Srovnání loňského výkonu European Straddle s akciovými indexy DAX a S&P 500 je uvedeno v grafu níže.


zdroj: investing.com

Ačkoliv byl rok 2018 pro institucionální i privátní investory velmi náročný, začátek letošního roku napovídá, že se blýská na lepší časy. Akciové trhy dostaly koncem loňského roku významný růstový impuls v podobě výroků zástupců americké centrální banky, kteří nastínili opatrnější přístup vůči zpřísňování monetární politiky prostřednictvím vyšších úrokových sazeb. Tato vyjádření pak byla potvrzena na prvním letošním měnověpolitickém zasedání FEDu a akciové trhy tak mohou i nadále těžit z příznivých podmínek. I kdyby však došlo ke zhoršení situace na světových akciových trzích, loňský rok ukázal, že existují i fondy, které tomu dokáží úspěšně čelit.

Autoři: Petr Lajsek a Tomáš Turna, analytici společnosti Colosseum, a.s.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!