Rok 2019 ve znamení IPOs

Zpráva z trhu
Rok 2019 ve znamení IPO

9.1.2020

Loňský rok byl pro IPOs jedním z nejfrekventovanějších v uplynulé dekádě. Na akciové trhy vstoupily s rozdílnou úspěšností slavné společnosti jako Uber Technologies, Lyft a Saudi Aramco. Podívejte se s námi na shrnutí dění kolem letošních IPOs.


9. 1. 2020

 

Rok 2019 měl být z pohledu IPOs (vstup společnosti na akciové trhy) jedním z nejlepších v historii. Počet IPO byl nejvyšší od roku 2014, když na akciové trhy v USA vstoupilo 229 společností. Vysoce očekávané startupy jako Uber a Lyft však spíše zklamaly a společnost WeWork pro nedostatek zájmu svoje IPO nakonec odložila. Na akciové trhy po letech očekávání vstoupila společnost Saudi Aramco a stala se tak oficiálně nejcennější společností světa. Podívejte se s námi na přehled nejlepších a nejhorších IPO v uplynulém roce. 

IPO společností na americkém akciovém trhu byly vskutku hojné - v meziročním srovnání vstoupilo na trhy o 13 společností více. Zmíněných 229 společností si při uvedení svých akcií na veřejné trhy přišlo od investorů na 62,9 mld. USD, což je v meziročním srovnání o 12 mld. USD více. Při pohledu na výkon daných společností se rozhodně jednalo o vydařený rok. Index sledující výkon společností, které loni vstoupily na akciové trhy, v průběhu roku posílil o 33 %. Tím dokonce překonal výkon indexu S&P 500, který si připsal 29 % a zažil tak nejlepší rok od roku 2013. Více než polovina společností se ke konci roku obchodovala nad cenou při jejich IPO, což je o více než 10 % více než minulý rok. Srovnání indexu Renaissance Capital IPO a S&P 500 pro rok 2019 naleznete na grafu níže.

Srovnání IPO indexu s indexem S&P 500

zdroj: cnbc.com


Uber a Lyft zklamáním

Rok 2019 byl tak evidentně z pohledu IPO vydařený, titulky většiny článků se však spíše věnovaly propadům akcií společností Uber a Lyft a selhání IPO společnosti WeWork. Uber Technologies byl největším IPO na americkém trhu. Společnost po vstupu na trh získala přes 8 mld. USD kapitálu. Od vstupu na trhy se akcie výrazně propadly z důvodu rostoucích obav investorů o budoucí ziskovost společnosti. Negativně se projevily i původní odhady kapitalizace, které oceňovaly Uber až na 120 mld. USD. Uber nakonec na burzu vstoupil za cenu 45 USD za akcii, což společnost ocenilo na 75 mld. USD. Nepříliš pozitivní vliv mělo i březnové IPO společnosti Lyft, který několik dní po svém vstupu na trhy začal prudce padat a ke konci roku se hodnota jeho akcií pohybovala o více než 30 % pod cenou při vstupu na trhy. Postupně se projevily obavy z přílišného nadhodnocení společnosti při IPO a nejisté budoucnosti ohledně ziskovosti společnosti. Lyft navíc den před vstupem Uberu na burzu zveřejnil své hospodářské výsledky za uplynulý kvartál. Lyft prohloubil svou ztrátu na 1,14 mld. USD a někteří investoři začali pochybovat, jestli má smysl do takových společností investovat. Srovnání největších letošních IPO na letošním trhu naleznete na grafu níže. 

Porovnání největších IPO roku 2019 na americkém trhu 

zdroj: factset.com (data z 20.12.2019)


Nejlepší a nejhorší IPO roku

Popáté za sebou byly nejúspěšnější IPO ze sektoru zdravotnictví a technologií. U zdravotních společností se nejedná o nic překvapivého, velká část společností z daného sektoru vstupuje na trhy za účelem získání potřebného kapitálu na vývoj nových léčiv. V případě zisku povolení pro prodej léku od americké asociace FDA (Federal Drug Association) pak zpravidla akcie společností prudce vzrostou. V top 10 nejúspěšnějších IPO roku je tak 8 společností ze sektoru zdravotnictví. Skvělý rok za sebou má také společnost Beyond Meat, která produkuje náhražky masa. Beyond Meat vstoupila na akciové trhy v květnu za cenu 25 USD/akcie. Do konce roku cena akcie přidala o více než 200 % na 76 USD/akcie. V červenci však akcie Beyond Meat atakovaly dokonce hodnoty kolem 240 USD za akcii zejména díky euforii investorů z uzavřených dohod se společnostmi McDonald´s a KFC. Porovnání nejúspěšnějších IPO naleznete na grafu níže. 

Nejúspěšnější IPOs roku 2019

zdroj: factset.com

Zdravotní společnosti se zařadily i mezi ty nejhorší v roce 2019. Důvod byl stejný jako je uvedeno výše - při komplikacích se získáním povolení od FDA se akcie společností prudce propadly. Z deseti nejméně úspěšných IPO je tak 5 ze sektoru zdravotnictví. Nejhorší společností v tomto ohledu byla Guardion Health Sciences, jejíž hodnota se po IPO propadla o 95 %. Velkým zklamáním byla i společnost SmileDirectClub, která byla loni šestým největším IPO na amerických trzích. Společnost se zabývá výrobou rovnátek pomocí 3D tisku. Akcie SmileDirectCLub se propadly po zprávách, které zpochybňovaly zdravotní nezávadnost rovnátek z 3D tiskáren. Společnost se poté stala terčem spekulantů na pokles ceny akcie. Poměrně překvapivý byl neúspěšný pokus o vstup společnosti WeWork na akciové trhy. Pro nezájem investorů bylo plánované IPO zrušeno i přes několikanásobné snížení očekávané kapitalizace. Hlavní investor ve WeWork (společnost Softbank) se tak rozhodl IPO zrušit a pustil se do rozsáhlé restrukturalizace. Přehled nejhorších IPO roku naleznete na grafu níže.

Nejhorší IPO roku 2019

zdroj: factset.com


Saudi Aramco nejcennější společností

V letošním roce došlo k nejočekávanějšímu IPO za poslední dekádu. Na akciové trhy totiž v prosinci po letech spekulací vstoupila saudskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco. Ropný gigant se rozhodl nabídnout své akcie k prodeji na burze Tadavul v Rijádu, dostupné tak byly pouze pro investory z Blízkého východu. To však nezabránilo akciím v prudkém růstu. Hned první den akcie společnosti posílily o více než 10 % na 35,2 rijálů. Společnost tak byla oceněna na více než 1,88 bil. USD, což ze Saudi Aramco pohodlně udělalo nejcennější společnost na světě. Druhá nejhodnotnější společnost světa Apple měla ke konci roku tržní kapitalizaci kolem 1,2 bil. USD. Týden po vstupu na trhy se akcie společnosti obchodovaly dokonce na 38 rijálech za kus, což společnost krátce ocenilo na více než 2 bil. USD. Do konce roku se pak cena akcie vrátila k hodnotám z prvního dne obchodování.

Graf ceny akcií společnosti Saudi Aramco od vstupu na burzu (v rijálech)

zdroj: yahoo.com


Co nás čeká v roce 2020?

Rok 2019 byl pro IPO i přes několik zádrhelů spíše úspěchem. Obavy z eskalace obchodní války mezi USA a Čínou se nakonec nevyplnily a akciové trhy obecně zažily skvělý rok. V letošním roce by mělo na trhy vstoupit několik známých společností. Největším IPO roku by měla být společnost AirBnB, která byla již v roce 2017 oceněna na více než 31 mld. USD. Další společností, která v letošním roce chystá vstup na akciové trhy je Doordash, který provozuje servis na doručování jídla. Jedná se o další společnost, ve které má velký podíl fond Sofbank. V letošním roce také očekáváme IPO společnosti Postmates, která podniká ve stejném odvětví jako Doordash. Dále se pak můžeme těšit na IPO zdravotní pojišťovny Oskar Health a investiční společnosti Robinhood. 

 

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!