Ropa je nejlevnější za 18 let

Zpráva z trhu
Ropa je nejlevnější za 18 let

Březen se zatím ukazuje jako jeden z nejhorších měsíců v historii obchodování ropy. Oba dva hlavní typy ropy zažily pokles ceny o více než polovinu. Na poklesech se výrazně podepsal koronavirus, respektive pokles poptávky po ropě, kterou tento virus zapříčinil.


30. 3. 2020

 

V průběhu pondělního obchodování se cena ropy propadla na nejnižší hodnoty za posledních 18 let. Za rapidním poklesem stojí zejména cenová války mezi Saúdskou Arábií a Ruskem. Obě země se na začátku tohoto měsíce nedohodly na dalším omezení těžby ropy a od té doby tak trh doslova zaplavily ropou. Příliš však nepomohl ani koronavirus, který rapidně snížil poptávku po ropě. Kombinace vysoké nabídky a nízké poptávky tak ceny ropy srazila již o 2/3 oproti hodnotám ze začátku roku. 

Březen se zatím ukazuje jako jeden z nejhorších měsíců pro ropu v historii. Cena ropy WTI poklesla o téměř 60 %. V průběhu dnešního obchodování se dokonce dostala cena za barel pod 20 USD, což jsou nejnižší hodnoty od listopadu 2002. Severomořská ropa brent se za poslední měsíc propadla o více než 50 % a v současnosti se její cena pohybuje blízko nejnižším hodnotám za posledních 18 let. Cena za barel ropy brent se dnes dostala pod 23 USD. Graf dlouhodobého vývoje ropy WTI a brent naleznete níže.

Vývoj ceny ropy brent (USD/barel

Zdroj: finviz.com

Vývoj ceny ropy WTI (USD/barel

Zdroj: finviz.com


Koronavirus ničí poptávku

Hlavní příčinou masivního poklesu cen ropy bylo tento měsíc selhání vyjednávání mezi zeměmi OPEC a Ruskem o prodloužení omezení těžby ropy. Rusko a Saúdská Arábie tak doslova zaplavily trh ropou a její cena tak začala prudce klesat. Na poklesech v posledních dnech se však také výrazně podepsal koronavirus, respektive pokles poptávky po ropě, kterou tento virus zapříčinil. Rapidní pokles letecké aktivity znamená snížení poptávky po palivech od aerolinek. Cestovní průmysl je obecně jedním z nejvíce zasažených oborů. Současná situace se navíc nemusí změnit několik měsíců - aerolinky jsou nuceny uzemnit svá letadla a nejzasaženější oblasti prakticky zakazují možnost cestování. Poptávka po palivech ze strany automobilového průmyslu by také měla být zasažena - v letošním roce se dá očekávat rapidní pokles prodejů nových automobilů. 

Jaký bude další vývoj?

Při současné produkci zemí OPEC, Ruska a USA se tak bude pravděpodobně dále zvyšovat rozdíl mezi nabídkou a poptávkou po ropě. Ceny ropy tak mohou klesnout ještě níže - dle některých odhadů může ropa WTI atakovat i 10 USD za barel. Jedno je však jisté - bez zásadního omezení produkce od hlavních těžařů ropy se vyšších cen ropy jen tak nedočkáme. Otázkou je také jak velký vliv bude mít koronavirus na dlouhodobou poptávku po ropě - zejména tedy kdy se situace v cestovním a automobilovém průmyslu vrátí do normálu. Současné ceny ropy jsou logicky nevýhodné pro všechny producenty, z velkých producentů by však nejvíc měla trpět Saúdská Arábie, která dlouhodobě bojuje za ceny ropy nad 70 USD za barel. V klidu však naopak stále mohou být někteří producenti v Norsku, kde se produkční náklady na barel ropy pohybují u některých plošin dokonce jen kolem pár dolarů. 

 

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s. 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!