Ropa - komentář k zasedání OPEC

Zpráva z trhu
Ropa - komentář k zasedání OPEC

5.12.2019

Americké ropné zásoby poklesly více, než se čekalo. Ropa tak během včerejšího dne zaznamenala růst o více než 3 %. Dnes proběhne zasedání kartelu OPEC ohledně prodloužení omezení těžby a navýšení limitů.


5. 12. 2019

Agentura EIA včera oznámila vyšší než očekávaný pokles amerických ropných zásob pro týden končící 29. listopadu. Zásoby poklesly o 4,9 milionů barelů a výrazně tak překonaly očekávání analytiků, kteří kalkulovali s poklesem okolo 1,7 milionu barelů. Zároveň se jedná o první pokles zásob za posledních šest týdnů. Nižší než očekávané zásoby zároveň souvisejí s vyšší produkční kapacitou amerických rafinerií - ta se mezitýdně zvýšila na 16,8 milionů barelů denně z předcházejících 16,2 milionů barelů. Vyšší aktivita rafinérií pak vedla k mezitýdennímu nárůstu zásob benzínu - ty vzrostly o 3,4 milionů barelů. Nad očekávání vysoký pokles zásob ropy tak poskytl růstový impuls pro ropu WTI, která během včerejšího dne posílila o 3,9 %. Ropa Brent pak přidala 3,5 %.

Dalším růstovým impulsem by mohlo být prodloužení dohody o omezení ropné produkce v rámci uskupení OPEC a OPEC+. Aktuálně platná dohoda byla uzavřena 7. prosince loňského roku a deklarovala snížení denního objemu produkce o 1,2 milionu barelů oproti říjnovým hodnotám roku 2018. Dohoda však platí pouze do 15. března příštího roku a po jejím vypršení by mohl být trh zaplaven ropou ze zemí, které se k omezení produkce nezavázaly či je nedodržovaly. Dodržování těžebních limitů se ukázalo jako poměrně zásadní problém - Rusko například plnilo limity pouze ze 72 % a Irák svůj denní objem produkce dokonce zvýšil o 200 tisíc barelů nad rámec stanovených limitů. Nedodržování těžebních limitů však korigovala Saúdská Arábie, která v listopadu těžila o přibližně 460 tisíc barelů denně méně, než k čemu se zavázala. S končící platností loňské dohody země uskupení OPEC a OPEC+ zasednou během dnešního a zítřejšího dne k jednání ve Vídni, kde by mělo dojít k prodloužení dohody a zároveň navýšení limitů denní produkce o přibližně 400 tisíc barelů. Otázkou však zůstává na jak dlouho bude dohoda prodloužena a zda k tomuto kroku vůbec dojde. Nejpravděpodobněji se však aktuálně jeví prodloužení dohody až do konce příštího roku.

Pokud by skutečně došlo k prohloubení dohody o omezení ropné produkce zemí OPEC+, bude na trhu s ropou stále patrný tlak ze strany amerických těžařů, kteří v lednu dosáhli rekordní denní produkce v objemu 12,9 milionů barelů. V průběhu příštího roku by se pak produkce mohla zvýšit až o 1 milion barelů denně. Jednání uskupení OPEC začne dnes v 15:00 a první zprávy bychom měli znát okolo 16:00. Zasedání OPEC+ pak proběhne v pátek mezi 11:00 až 12:00.

 


Vypracoval: Analytické oddělení, Colosseum, a.s.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!