Ropa pod tlakem koronaviru

Zpráva z trhu
Ropa pod tlakem koronaviru

4.2.2020

Epidemie koronaviru a klesající poptávka tlačí ceny ropy dolů - ty odepsaly více než 15 %. OPEC se možná pokusí tento trend zvrátit na svém příštím zasedání.


4. 2. 2020


Čínská poptávka po ropě se v souvislosti s eskalací epidemie koronaviru projevila jedním z největších poklesů cen ropy za poslední léta. Omezení týkající se letecké i automobilové přepravy by mohla mít za následek snížení poptávky čínských rafinérií po surové ropě až o 20 % oproti poptávanému objemu typickému pro toto roční období. Ropa tak od počátku propuknutí epidemie odepsala ze své ceny více než 15 %. Ceny ropy reagovaly především na možný výpadek čínské ropné poptávky až o 3 mil. barelů denně, což by představovalo největší poptávkový ropný šok od 11. září 2001, kdy došlo k teroristickému útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku. 

Ropa na své ceně ztrácela i navzdory masivnímu výpadku produkce v rámci Libye, kde armáda obsadila ropná zařízení a denní dodávky ropy tak poklesly na 320 tisíc barelů z předcházejících 1,3 milionu barelů. Agentura S&P Global Platts Analytics předpokládá, že poptávka po ropě by v průběhu dvou až tří měsíců měla poklesnout přibližně o 200 tisíc barelů denně, což by představovalo 15 % z očekávaného růstu poptávky pro letošní rok. Za připomenutí však stojí, že pokud se epidemie koronaviru projeví ve stejném rozsahu jako epidemie SARS v roce 2003, tak by mohlo dojít k střednědobému výpadku čínské ropné poptávky okolo 800 tisíc barelů denně.

Vývoj spotové ceny ropy Brent (USD/barel)

zdroj: Finviz

Epidemie koronaviru a klesající poptávka po ropě pochopitelně nenechávají chladnými země uskupení OPEC, které dlouhodobě bojují za vyšší ceny ropy. Očekává se tak reakce na současně nízké ceny ropy v rámci končící dohody o omezení ropné produkce - platnost dohody o snížení ropné produkce o 1,7 mil. barelů denně je stanovena do letošního března. OPEC by tak mohl uspíšit své zasedání, které je naplánováno na 5. a 6. března, kde se očekává rozšíření těžebních limitů a zároveň prodloužení platnosti stávající dohody. Největší tlak na omezení ropné produkce a tudíž vyšší ceny ropy bude patrný především ze strany Saúdské Arábie, která pro vyrovnání letošního deficitu státního rozpočtu potřebuje dosáhnout cen ropy Brent okolo 80 USD za barel. V přístupu Saúdské Arábie totiž hrají zásadní roli nově nastavené poplatky za těžební práva, kdy při cenách ropy v intervalu mezi 70 - 100 USD za barel inkasuje vláda poplatky ve výši 45 %. Cena ropy Brent pod hranicí 70 USD za barel pak znamená poplatky ve výši 15 %.  

 

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!