Ropa - výhled do konce roku

Zpráva z trhu
Ropa - výhled do konce roku

Ropa byla v letošním roce mezi komoditami pravděpodobně pod největším tlakem. Proměnných, které se v nejbližším období promítnou do ceny ropy, je stále dost. Jaký je výhled na cenu ropy do konce roku?


1. 10. 2020

 

Ropa byla v letošním roce mezi komoditami pravděpodobně pod největším tlakem. Výpadek poptávky způsobený koronavirem dokonce v průběhu roku poslal ropu WTI do záporných hodnot, což byla historická událost. Od května však oba hlavní typy ropy nabraly růstový trend a nyní kolísají kolem 40 USD za barel. Proměnných, které se v nejbližším období promítnou do ceny ropy, je však stále dost. Jaký je výhled na cenu ropy do konce roku?

 

Vzhledem k aktuální situaci nelze do konce roku očekávat nijak podstatný růst cen ropy. Proměnných, které se promítnou do ceny ropy, je stále několik. Hlavní vliv bude mít stále koronavirus, který stále výrazně omezuje poptávku po ropě. Některé země se již zdají být blízko k produkci vakcíny, její plošná produkce se však dá očekávat minimálně několik měsíců vzdálena. Koronavirová situace se příliš nelepší v Severní Americe ani v Evropě. Hlavní turistická místa tak budou pravděpodobně poloprázdná i nadále. Významné sportovní akce jsou stále bez diváků, což pravděpodobně potrvá i nadále. Poptávka po ropě ze strany aerolinek, provozovatelů výletních plaveb a dalších tak pravděpodobně do konce roku velký boost nezažije. 

 

Vývoj ropy brent od začátku roku

Zdroj: Finviz

 

Do cen ropy se také promítne vývoj amerického dolaru, slabší dolar obecně napomáhá růstu cen komodit a naopak. Sílu amerického dolaru mohou výrazně ovlivnit blížící se prezidentské volby. V případě vítězství Donalda Trumpa se dá očekávat posílení americké měny, v případě výhry Joe Bidena by tomu tak mohlo být naopak. Další otazník visí nad omezením ropné produkce zemí OPEC+ (zejména pak Saudské Arábie a Ruska). Do konce roku by měla platit dohoda o omezení denní produkce o 7,7 mil. barelů. Hlubší snížení produkce však již nelze očekávat. U hlavních producentů se naopak dá očekávat tlak na rozšíření těžby. Vzhledem k množství proměnných se dá ke konci roku očekávat cena ropy brent i WTI někde kolem současných hodnot - tedy kolem 40 USD za barel, což aktuálně potvrzují i oba prosincové kontrakty.

 

Vývoj ropy WTI od začátku roku

Zdroj: Finviz

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!