Shell očekává hrozivé ztráty

Zpráva z trhu
Shell očekává hrozivé ztráty

Negativní vlivy koronaviru jsou patrné i na společnosti Royal Dutch Shell. V současnosti se její akcie obchodují na přibližně polovičních hodnotách oproti lednu. Zbytek roku bude velmi těžký - Shell očekává vysokou ztrátu a ohlásil snížení dividendy. Jaká je budoucnost společnosti?

 


30. 6. 2020

 

Letošní rok je plný zkoušek i pro ropného giganta Royal Dutch Shell. Jeden z největších distributorů pohonných hmot na světě očekává v letošním roce vysoké ztráty způsobené koronavirem. Společnost již na konci dubna sáhla k poměrně drastickému kroku - snížila dividendu poprvé po téměř 80 letech. Další úsporná opatření však budou zajisté následovat. Jaká je budoucnost společnosti Royal Dutch Shell?

 

Společnosti z ropného sektoru prošly zkouškou při dubnovém kolapsu na trhu s ropou. Většina akcií těžařů ropy dosáhla svého dna v průběhu března - tedy ještě před pádem cen ropy WTI do záporných hodnot. Od května se však jejich akcie svezly s rostoucí cenou ropy a v současnosti se tak v některých případech obchodují na násobně vyšších hodnotách než byla minima z března. Ozdravný proces by však měl trvat v řádech několika měsíců, možná i let i přes pomalu rostoucí spotřebu ropy a růst cestovního ruchu. Svou roli také sehrají další omezení produkce ze strany seskupení OPEC, případně dodržování stávajících omezení. Hospodářské výsledky těžařů za druhý kvartál budou také klíčové - dá se očekávat strmý propad zisků a tržeb. Negativní vlivy koronaviru jsou patrné i na společnosti Royal Dutch Shell, která je z pohledu tržeb druhým největším těžařem na světě po Saudi Aramco. Akcie společnosti se v březnu propadly až o dvě třetiny v porovnání s hodnotami ze začátku roku. V současnosti se stále obchodují na přibližně polovičních hodnotách oproti lednu. Vývoj akcií společnosti Royal Dutch Shell naleznete na grafu níže. 

 

Vývoj akcií společnosti Royal Dutch Shell za 1 rok

Zdroj: Yahoo

 

Alarmující byly již hospodářské výsledky společnosti za první kvartál letošního roku, který byl prvním ukazatelem vývoje ropných společností za dob koronaviru. Tržby poklesly oproti prvnímu kvartálu roku 2019 o 28 % na 60 mld. USD. Zisk společnosti v meziročním srovnání poklesl o hrozivých 46 % na 2,9 mld. USD. Společnost tak byla nucena v rámci úsporných opatření přistoupit k poměrně drastickému kroku - snížení dividendy. Dividenda za první kvartál byla snížena o 66 % na 0,16 USD na akcii. Jednalo se tak o první snížení dividendy po téměř 80 letech. Blízká budoucnost dividend je také značně nejistá - v aktuálním kvartále se očekává ztráta a propad tržeb o 40 %. Snížením dividendy by měl Shell ušetřit nemalé peníze - kolem 10 mld. USD za rok. Ani to by však nepokrylo očekávané ztráty. Shell bude muset odepsat aktiva v hodnotě až 22 mld. USD v souvislosti s koronavirem. Do konce roku by měla společnost oznámit nový plán restrukturalizace, očekává se však minimálně masivní propouštění. Shell se bude pravděpodobně snažit udržet roční náklady mezi 20 až 25 mld. USD. Příští měsíce a možná i roky tak budou pro legendární společnost velmi složité. 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!