Špatné počasí ničí úrodu

Zpráva z trhu
Špatné počasí ničí úrodu

20.11.2018
Trh s komoditami zažívá poslední fázi sklizně na severní polokouli - v rámci USA je sklizeno téměř 90 % úrody pšenice a přibližně 91 % sójových bobů.


20. 11. 2018

Listopadová zpráva WASDE (World Agricultural Supply and Demand Estimates) amerického Ministerstva zemědělství ohledně celosvětového vývoje zemědělských komodit přinesla řadu překvapení. Australská sucha se podepsala na produkci pšenice, čínská produkce kukuřice naopak překonala očekávání. Sojových bobů pak bude zřejmě méně než se čekalo. V tomto shrnutí se podíváme na dění okolo hlavních zemědělských komodit.  


Pšenice 

Listopadové odhady počítají s meziměsíčním nárůstem globální produkce o 2,6 mil. tun na celkových 733,5 mil. tun. Největšími producenty pak zůstávají EU (137,6 mil. tun), Čína (132,5 mil. tun) a Rusko (70 mil. tun). Za zvýšeným odhadem produkce stojí primárně revidovaný odhad čínského statistického úřadu, který svůj říjnový odhad navýšil o 4,5 mil. tun v návaznosti na větší osázenou plochu a vyšší výnos z výsadby. 

Pokles produkce je naopak patrný v Austrálii, kde se projevila očekávaná sucha a podprůměrné srážky. Australská produkce by tak měla činit 17,5 mil. tun, což znamená meziměsíční pokles o 1 mil. tun a v rámci dvouměsíčního srovnání pokles dokonce o 2,5 mil. tun. Jde tedy o nejhorší australskou úrodu za posledních 10 let. K poklesům produkce došlo také v rámci Maroka (-0,9 mil. tun), Pákistánu (-0,8 mil.tun) či Ukrajiny (-0,5 mil. tun). Obecně se jedná o velmi slabou úrodu - loňská produkce dosáhla 763 mil. tun. Dá se očekávat vyšší poptávka po pšenici, jelikož Čína zvýšila svou spotřebu o 1 mil. tun a zároveň celosvětové zásoby pšenice (mimo Čínu) poklesly o 0,9 mil. Tun. 


Kukuřice 

Výhled na období 2018/19 očekává nižší produkci kukuřice v USA a to ve výši 371,5 mil. tun, což je o 3,8 mil. tun méně než v říjnu. USA by zároveň měly snížit svůj export v reakci na posilující vývoz Ukrajiny. V rámci USA zároveň došlo k výraznému poklesu zásob, který reflektuje vyšší poptávku a využití - konečné zásoby meziměsíčně poklesly o 10,3 mil. tun na 44,1 mil. tun. 

Celosvětová produkce kukuřice pro období 2018/19 se očekává v objemu 1 099 mil. tun - tedy o 30,6 mil. tun meziměsíčně vyšší. Za navýšením odhadů stojí především zpráva čínského statistického úřadu - ten své odhady tamní produkce zvýšil o 39 mil. tun. Vyšší produkci očekává také Argentina (+1,5 mil. tun) a Ukrajina (+2,5 mil. tun).

zdroj: usda.gov 


Sojové boby 

V rámci USA by měla produkce sójových bobů dosáhnout na 125,2 mil. tun, což je oproti říjnovým odhadům o 2,4 mil. tun méně. Za výrazným poklesem v produkci stojí primárně pokles výnosů z 1 akru výsadby, který aktuálně činí 52,1 bušlu - tedy o 1 bušl méně než v říjnu. K poklesům výnosů z výsadby došlo zejména ve státech Iowa a Illinois. USA si však i nadále udrží pozici světového producenta číslo jedna, jelikož produkce v Brazílii by měla dosáhnout na 120,5 mil. tun - v posledních třech letech se jedná o největší objem produkce v zemi. 

V globálním měřítku dosáhne podle odhadů produkce na celkových 367,5 mil. tun, což je meziměsíčně o 2 mil. tun méně - pokles v produkci se totiž týká také Argentiny (-1,5 mil. tun). Brazílie, která je se 120,5 mil. tunami druhým největším producentem, si upevňuje pozici v rámci světového exportu a stala se dominantním importérem do Číny. Čínský dovoz sójových bobů se sice meziměsíčně snížil o 4 mil. tun, nicméně došlo zároveň ke snížení tamních zásob a to o 3,7 mil. tun. Dá se tedy předpokládat, že čínští odběratelé čerpají ze zásob a prozatím odkládají svou poptávku.

zdroj: usda.gov


Bavlna

Odhady pro USA na období 2018/19 očekávají oproti minulému měsíci nižší produkci, spotřebu, export a konečné zásoby. Produkce se snížila o 1,35 mil. balíků kvůli špatnému počasí na jihovýchodě země. Domácí spotřeba se očekává o 100 000 balíků nižší (3,3 mil. balíků), export pak nižší o 500 000 balíků (15 mil. balíků). Konečné zásoby se očekávají ve výši 4,3 mil. balíků (o 700 000 balíků nižší).  

Globální produkce bavlny se očekává o 2,3 mil. balíků nižší. Kromě USA se očekává nižší produkce i v Indii (o 700 000 balíků méně), Pákistánu (o 500 000 balíků méně) a Turkmenistánu. Růst produkce se naopak očekává v Beninu. Globální spotřeba by měla být o 875 000 balíků nižší (126,9 mil. balíků) - pokles spotřeby se očekává v USA, Indii, Pákistánu, Brazílii a Indonésii. Světové konečné zásoby se očekávají o 1,84 mil. balíků nižší na 72,61 mil. balíků.

zdroj: usda.gov 


Rýže

Listopadová zpráva očekává v USA vyšší dodávky rýže, nižší export a zvýšení konečných zásob. Produkce americké rýže se očekává mírně nižší - 6,93 mil. tun (o 0,02 mil. tun méně). Za snížením stojí zejména pokles produkce v Kalifornii. Kvůli mírnému poklesu produkce by se měl zvýšit import (+0,03 mil. tun). Americký export rýže se odhaduje o 0,6 mil. tun nižší (3,05 mil. tun). Konečné zásoby rýže se očekávají o 0,08 mil. tun vyšší (1,48 mil. tun). 

Celosvětové produkce rýže (mimo USA) vzrostla o 3 mil. tun na 490,7 mil. tun zejména díky růstu produkce v Číně (+2,7 mil. tun) a Indii (+0,6 mil. tun). Pokles produkce naopak zaznamenalo Thajsko (-0,2 mil. tun). Celosvětové zásoby rýže vzrostly o 17,8 mil. tun na 163 mil. tun díky revizím v Číně. Číně nyní připadá 69 % všech celosvětových konečných zásob rýže (+3 %).


Co nás čeká?

Trh se zemědělskými komoditami zažívá poslední fázi sklizně na severní polokouli - v rámci USA je sklizeno téměř 90 % úrody pšenice a přibližně 91 % sójových bobů. Stále se však může projevit velmi chladné počasí, jelikož zemědělci jsou se sklizní ve zpoždění - některé státy mají sklizeno teprve 75 % úrody sojových bobů. 

Na druhé straně Jižní Amerika prochází fází výsadby plodin a zejména Argentina se potýká s extrémními dešti, které znemožnily setí a práce jsou tak opožděny. Brazílie má naopak již 70 % výsadby za sebou, je však velmi nejisté, zda panující deště část výsadby nespláchnou a nebude nutná doplňující výsadba. Aktuálně je také otázkou, jakým způsobem se projeví kontaminace krmných směsí čínských producentů virem prasečí chřipky. Prosincová WASDE bude zveřejněna 11.12. 2018. 

Autoři: Tomáš Turna a Petr Lajsek, analytici společnosti Colosseum, a.s.

 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!