Společnosti pod tlakem coronaviru

Zpráva z trhu
Společnosti pod tlakem coronaviru

Podnikání některých společností je v posledních týdnech pod tlakem kvůli coronaviru. Jedna společnost za druhou varují ohledně hospodářských výsledků pro aktuální kvartál a posléze i za celý rok 2020. Podívejte se, které společnosti byly zasaženy nejvíce.


21. 2. 2020

 

Coronavirus výrazně ovlivňuje podnikání společností působících v Číně a okolních státech. Některé čínské továrny jsou stále zavřené - ovlivněna je tak i produkce většiny společností, které zde vyrábí své produkty. Jedna společnost za druhou tak varují ohledně hospodářských výsledků pro aktuální kvartál a posléze i za celý rok 2020. Akcie některých společností se tak výrazně propadají. Podívejte se, které společnosti byly zasaženy nejvíce.

Tento týden na horší než očekávané výsledky v prvním kvartále upozornila například společnost Apple. Americký gigant oznámil, že nebude schopen splnit očekávání, která zveřejnil minulý měsíc. Společnost byla nucena dočasně zavřít všechny své čínské obchody a prodeje tak budou zasaženy. Zároveň se však dá očekávat nedostatek některých produktů vlivem výpadku výroby. Akcie Apple však na varování příliš nereagovaly a aktuálně se tak dále obchodují poblíž historických maxim. Pro Apple je Čína nesmírně důležitá, momentálně se jedná o třetí největší trh pro americkou společnost. Tržby Applu z posledního kvartálu roku 2019 rozdělené dle hlavních teritorií naleznete na grafu níže. 

Tržby společnosti Apple ve Q4 2019

zdroj: CNN


Kasina pod tlakem

Mezi společnosti, které by měly být coronavirem zasaženy nejvíce, patří zejména provozovatelé kasin. Jedná se hlavně o největší společnosti ze sektoru - Las Vegas Sands a Wynn Resorts. Pro tyto společnosti jsou životně důležité tržby z kasin v Macau, do kterých v posledních letech investovaly miliardy dolarů. Již dávno neplatí, že centrem hazardu je americké Las Vegas. Tržby z Macaa jsou tak hlavní hybnou silou akcií obou společností - například celkové tržby společnosti Wynn Resorts byly loni ze 70 % tvořeny tržbami z Macaa. V minulosti tak akcie negativně reagovaly na zpomalení růstu tržeb z této oblasti nebo na změnu zdanění. Problém představuje také obří pokles denních návštěvníků nedalekého Hong Kongu, který se v průběhu posledních měsíců snížil z 250 tisíc na 3 tisíce denně. Společnost Wynn tak údajně prodělává v Macau každý den až 2,6 mil. USD kvůli částečně uzavřeným kasinům. Akcie Las Vegas Sands a Wynn Resorts tak ve srovnání s maximem z minulého měsíce poklesly o 11 respektive 7 %.


Provozovatelé výletních plaveb trpí

Coronavirus se výrazně podepsal na akciích provozovatelů výletních plaveb. Prakticky ve všech médiích proběhly zprávy o kontaminovaných výletních lodí, které jsou zadržovány v přístavech na různých místech světa. Nejznámější je zejména případ lodi Diamond Princess, která je zadržována v japonském přístavu. Na této lodi je údajně již přes 600 nakažených. Společnost Princess Cruises patří pod společnost Carnival Corp, která je lídrem na trhu výletních plaveb. Do jejího portfolia patří i loď MS Westerdam, jejíž přistání bylo odmítnuto již v pěti zemích. Přibližně 10 % tržeb společnosti plynulo loni z Číny, kde výletní lodě zažívají velký boom. V případě úplného pozastavení provozu v Číně by tržby i zisky společnosti mohly být v letošním roce výrazně zasaženy. Výhled na rok 2020 očekával zisk na akcii v intervalu 4,30 až 4,60 USD. V současnosti společnost počítá se snížením zisku na akcii až o 65 centů, na což negativně reagovaly akcie společnosti, které ve srovnání s maximem z ledna poklesly o 17 %. Vývoj akcií společnosti Carnival Corp za posledních 6 měsíců je na grafu níže.

Vývoj akcií Carnival Corp za 6 měsíců

zdroj: Yahoo

Společnost Carnival Corp však není v problémech sama. Její největší konkurent Royal Caribbean Cruises se potýká se stejnou krizí. Společnost již zrušila 18 plánovaných plaveb v jihovýchodní Asii a další budou pravděpodobně přibývat. Royal Caribbean Cruises tak nyní očekává pokles zisku na akcii pro rok 2020 až o 1,20 USD. Původní výhled očekával letošní zisk na akcii v rozmezí 10,40 až 10,70 USD na akcii. Akcie společnosti tak oproti lednovým maximům spadly již o 18 %. Vývoj akcií Royal Caribbean Cruises za posledních 6 měsíců naleznete na grafu níže.

Vývoj akcií Royal Caribbean Cruises za 6 měsíců




zdroj: Yahoo

Akcie společností Carnival Corp a Royal Caribbean Cruises tak byly coronavirem zasaženy pravděpodobně nejvíce. Tento pád však nemusí být zdaleka u konce. V případě dalšího vyhrocení situace se dá očekávat kompletní zrušení všech plaveb v jihovýchodní Asii na několik měsíců. Ušlé tržby se pak mohou podepsat na hospodářských výsledcích pro celý rok 2020. Nesmíme také zapomenout na odškodné, které budou muset tyto společnosti zaplatit nakaženým pasažérům. V případě uvolnění napětí a ústupu coronaviru je naopak možný postupný návrat akcií na lednové hodnoty. 

 

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!