Sucha ničí úrodu

Zpráva z trhu
Sucha ničí úrodu

Sucha v Jižní Americe působí producentům sójových bobů problémy. Bude některých komodit nedostatek?


14. 4. 2020

Dubnová zpráva WASDE (World Agricultural Supply and Demand Estimates) amerického ministerstva zemědělství ohledně celosvětového vývoje zemědělských komodit přinesla překvapivé zprávy. Nepříznivé podnebné podmínky v Argentině a Brazílii způsobily nižší než očekávanou úrodu sójových bodů. Naopak se zdá, že pšenice bude více než dost. Podívejte se s námi na přehled dění okolo hlavních zemědělských komodit.

Pšenice

Výhled amerického Ministerstva zemědělství pro vývoj pšenice na rok 2019/2020 počítá s nižším vývozem, snížením domácí spotřeby a zvýšením konečných zásob. Celkový výhled pro rok 2019/2020 v otázce krmiv a jejich zbytkových využití upravuje celkový objem o 15 milionů bušlů, tedy na 135 milionů bušlů. Vývoz pšenice také zpomaluje tempo o 15 milionů bušlů na objem 985 milionů bušlů a její cena se tak na řadě mezinárodních trzích stala méně konkurence schopnou. Výsledkem těchto změn je nárůst odhadu všech domácích zásob pšenice z původního počtu 30 milionů bušlů na 970 milionů bušlů. Navzdory větším konečným zásobám se plánovaná průměrná výkupní cena zvedla o 0,05 USD, tedy na částku 4,60 USD.

Globální výhled na rok 2019/2020 počítá s mírně vyššími dodávkami pšenice, ale také se sníženou mírou obchodování a využitím. Globální produkce se zlomkově snižuje s několika malými, většinou kompenzačními změnami. Globální vývoz se snížil o 0,9 milionu tun v čele s Ruskem (situaci reflektují nová vývozní omezení ruské vlády), které svůj vývoz snížilo o 1,5 milionu tun. Tato změna byla přímo kompenzována ekvivalentním zvýšením vývozu EU, pro kterou tato situace znamená snížení konkurence ze strany Ruska.

Očekává se několik menších vývozních opatření, především snížení o 0,4 milionu tun pro USA a snížení o 0,3 milionu tun pro Pákistán. Globální dovoz se snižuje o 0,3 milionu tun pro Brazílii, Japonsko a Uzbekistán. Světová spotřeba pšenice se tedy snížila o 5,1 milionu tun. Největší snížení zahrnují Čínu s 2 miliony tunami, Indii s 1,9 milionu tun a 1 milionem tun pro EU. S nižší spotřebou se plánované globální zásoby pšenice zvýší o 5,6 milionů tun na rekordních 292,8 milionů tun.


Austrálie - produkce pšenice

zdroj: usda.gov


Sójové boby

Aktuální odhady produkce počítají se snižující se osázenou plochou v rámci USA, která by měla dosáhnout na 76,1 milionů akrů, což je meziročně o 13,1 milionů méně. Úroda sójových bobu v USA by tak měla dosáhnout na celkových 3,58 miliardy bušlů a výnos z jednoho akru by měl dosáhnout na 47,4 bušlů. Spotřeba by se měla snížit o 50 000 bušlů a průměrná výkupní cena se navzdory tomu snížila o 0,05 USD na 8,65 USD za bušl.

V globálním měřítku se očekává produkce v objemu 338,1 milionů tun, což reflektuje pokles očekávané produkce v Argentině o 2 miliony tun a v Brazílii o 1,5 milionu tun, a to v důsledku nepříznivých podnebných podmínek, které se projevily extrémním suchem v oblasti Rio Grande. Celková globální spotřeba by měla dosáhnout na 350 milionů tun a vzhledem ke klesající produkci by měly být konečné zásoby na úrovni 100,5 milionů tun, což je meziměsíčně o 2 miliony tun méně.

Brazílie sójové boby - plocha, produkce a výnos

zdroj: usda.gov 


Bavlna

Aktuálně se očekává, že v rámci USA poklesne poptávka po bavlně a následně se zvednou konečné zásoby. Celková poptávka domácí poptávka by měla poklesnout o 0,1 milionu balíků na 2,9 milionů a rovněž by měl klesat i export, který ztrácí především kvůli eskalaci nákazy virem COVID-19 v rozvojových zemích. Celkové zásoby v USA by tak měly dosáhnout na 6,7 milionů balíků, což je o 1,6 milionu meziměsíčně více. Průměrná farmářská výkupní cena se meziměsíčně snížila o 0,01 USD na 0,59 USD za libru.

V celosvětovém měřítku se očekává meziměsíčně vyšší produkce bavlny a to o 0,12 milionů balíků a měla by tak dosáhnout na 121,71 milionů. Vliv epidemie viru COVID-19 by se však měl projevit ve spotřebě bavlny v rámci upadající ekonomické aktivity průmyslových podniků a spotřeba by tak měla dosáhnout pouze 110,6 milionů balíků, což je meziměsíčně o 7,4 milionů balíků méně. Celkové očekávané zásoby jsou tak oproti březnovým odhadům o 7,9 milionů vyšší a zároveň se v meziročním srovnání jedná o nárůst zásob o více než 11 milionů balíků.

Austrálie - pokles produkce bavlny


zdroj: usda.gov


Kukuřice 

Dubnový výhled amerického ministerstva zemědělství počítá s nižší mírou dovozu, větším množstvím zásob krmiva, snížením produkce potravin, osiva a průmyslového využití a větším množstvím koncových zásob. Globální předpověď produkce kukuřice predikuje zvýšení produkce zhruba o 1 milion tun, tedy na množství 1,403 milionů tun. Dubnový výhled počítá s vyšší mírou produkce, nižším obchodem, částečně vyšší spotřebou a většími zásobami oproti minulému měsíci. Růst produkce kukuřice se konkrétně týká EU a Běloruska a je částečně kompenzován snížením produkce v Indonésii a Laosu.

Hlavní změny týkající se mezinárodního obchodu s kukuřicí předpokládají vyšší vývoz EU částečně kompenzovaný redukcí vývozu Ruska. Vyšší míra dovozu kukuřice se týká především Jižní Koreji, Turecka, Alžírska a Indonésie, zatímco u Vietnamu, Taiwanu, Kuby a Mexika počítáme s nižší mírou předpokládaného objemu dovozu. Zahraniční koncové zásoby kukuřice se zvýšily v případě Thajska, Taiwanu, Indie a Turecka a velkou mírou tak kompenzují úbytky Argentiny a Mexika. Globální zásoby kukuřice se tak meziměsíčním přírůstkem 5,8 milionů tun zvýšily na celkové číslo 303,2 milionů tun kukuřice.

Produkce letní a zimní kukuřice

zdroj: usda.gov 


Rýže

Globální výhled spotřeby, dodávek zásob, obchodu a koncových zásob rýže je oproti březnu 2020 pro tento měsíc revidován níže. Globální dodávky zásob byly sníženy o 2,8 milionů tun na množství 671,8 milionů tun především kvůli redukci produkce několika jihovýchodních asijských zemí v čele s Vietnamem, Barmou a Filipínami. Světová spotřeba rýže je snížena o množství 2,1 milionů tun na 490,2 milionů tun kvůli poklesu dodávek z několika asijských a afrických zemí s omezenými zásobami. Globální obchod redukuje objem obchodovaného množství o 2,2 milionů tun na 42,2 milionů tun primárně kvůli exportním restrikcím uvaleným ze strany několika jihovýchodních asijských zemí ve formě zákazů, licencí a kvót. Celkově jsou tedy v případě Barmy, Kambodži a Vietnamu odhadovaná exportní čísla pro tento měsíc redukována o 1,7 milionu tun, tj. cca o 15 %. V případě Indie se navíc exportní čísla snížila o 0,3 milionu tun na 10,2 milionů tun vzhledem k současné celostátní karanténě, která může výrazně ovlivnit další exportní aktivitu. Všechny tyto faktory zároveň přispěly k rostoucí ceně rýže až na její nejvyšší úroveň za posledních sedm let. Odhadované koncové zásoby rýže jsou nyní o 0,7 milionu tun nižší než tomu bylo minulý měsíc, ale stále jsou na svém rekordním maximu 181,6 milionů tun, kde Čína disponuje 65 % celkových zásob.  

Autor: Colosseum, a.s.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!