Světové banky snižují úrokové sazby

Zpráva z trhu
Světové banky snižují úrokové sazby

Světové centrální banky reagují na koronavirus rapidním snižováním úrokových sazeb a masivním kvantitativním uvolňováním. Co to znamená pro trhy?


16. 3. 2020

 

Americká centrální banka včera překvapivě snížila úrokové sazby v reakci na rostoucí globální hrozbu, kterou představuje koronavirus. Stalo se tomu tak již podruhé za poslední dva týdny. Fed včera snížil úrokové sazby o celých 100 bazických bodů na pásmo 0 - 0,25 %. Dva týdny zpět snížila americká centrální banka sazby o 50 bazických bodů na pásmo 1,00 až 1,25 %. Snížení sazeb by mělo podpořit zdravý ekonomický vývoj a důvěru Američanů ve finanční systém. Fed zároveň spustil masivní program kvantitativního uvolňování, při kterém chce do ekonomiky napumpovat 700 mld. USD.

Včerejší snížení sazeb Fedu je nejdrastičtějším krokem v historii. Doposud největším snížením sazeb byla reakce na pád akciových trhů v roce 2008, kdy Fed snížil sazby o 75 bazických bodů. Včerejší snížení tak pouze dokládá vážnost situace, kterou světová ekonomika momentálně prochází. Fed slíbil, že ponechá sazby na stávající hodnotě, dokud nebude krize vyvolaná koronavirem za námi. Americká centrální banka zároveň snížila rezervní požadavky pro banky. Přehled posledních záchranných snížení amerických úrokových sazeb naleznete v tabulce níže. 

Na snížení amerických úrokových sazeb okamžitě reagovaly i ostatní centrální banky. Rozsáhlé kvantitativní uvolňování ihned zahájily centrální banky Austrálie a Nového Zélandu. Australská centrální banka zároveň oznámila, že další kroky přijdou v průběhu čtvrtka. Japonská centrální banka zahájila nakupování různých finančních aktiv, zejména pak ETF fondů. Otázkou jsou však další kroky Evropské centrální banky. Ta minulý týden ponechala úrokové sazby na hodnotě - 0,50 %. Vzhledem ke krokům ostatních centrálních bank se však dá očekávat brzké přiklonění se ECB ke snížení sazeb - pravděpodobně na hodnotu - 0,60 %. Ke snížení úrokových sazeb by se příštích dnech mohla ubrat i Česká národní banka.


Co to znamená pro trhy?

Na snížení amerických úrokových sazeb reagoval oslabením americký dolar. Slabší dolar by měl podpořit komoditní trhy - většina komodit je kótována v této měně. Nulové sazby by v USA měly stimulovat půjčky pro veřejnost, tím by se měla podpořit tamní ekonomika. Prostředí velmi nízkých sazeb je naopak nevýhodné pro banky, kterým se tak snižují zisky. Akcie amerických bank se tak v dnešní předobchodní fázi výrazně propadají. Krok Fedu měl logicky podpořit i akciové trhy - to se však zatím nestalo. Vývoj futures na hlavní americké akciové indexy v pondělí ráno ukazuje na poměrně strmé propady. Indexy Nasdaq, S&P 500 i Dow Jones odepisují kolem 5 %. V pátek přitom americké trhy zažily jeden z nejvíce růstových dnů v historii. Na uklidnění situace na akciových trzích si tak budeme muset asi ještě počkat, podle všeho nás čekají další turbulentní dny a akciová trhy tak budou stále jako na houpačce. 

 

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!