Tesla překvapila ziskem

Zpráva z trhu
Tesla překvapila ziskem

Automobilka Tesla vykázala první ziskový začátek roku ve své historii. Společnost se tak vypořádala i s nepříznivým vlivem koronaviru. Podívejte se s námi blíže na hospodářské výsledky společnosti Tesla.


4. 5. 2020

 

Automobilka Tesla oznámila hospodářské výsledky za první kvartál letošního roku. Koronavirová krize sice dočasně uzavřela továrny v USA a Číně, Tesla však i přes překážky překvapila ziskem. Jednalo se tak o první ziskový začátek roku v historii společnosti. Akcie společnosti následně prudce vystřelily směrem vzhůru nad 850 USD za kus. Cenu akcií však následně srazil svým nepochopitelným tweetem Elon Musk. Podívejte se s námi blíže na hospodářské výsledky společnosti Tesla.

 

Finanční výsledky Tesly v prvním kvartále byly vysoce sledované. Vzhledem k dočasnému uzavření továren v USA i Číně se dalo očekávat, že Tesla nesplní očekávání trhu. Toto očekávání se vyplnilo u tržeb společnosti. Tesla reportovala tržby ve výši 5,98 mld. USD, analytici očekávali tržby lehce přes 6,1 mld. USD. I tak se pro Teslu však jednalo o nejlepší první kvartál v historii. Tržby meziročně narostly o 32 %. Tesla však všechny překvapila svým ziskem. Společnost zakončila kvartál se ziskem 16 mil. USD, neboli 9 centů na akcii. Takový zisk samozřejmě není ničím převratným u společnosti s podobnými tržbami. Analytici však očekávali ztrátu 32 centů na akcii. Na zmíněné výsledky reagovaly velmi pozitivně i akcie společnosti, které se znovu podívaly nad 850 USD za kus. Vývoj akcií společnosti Tesla za poslední rok naleznete na grafu níže.

Vývoj akcií společnosti Tesla za poslední rok

Zdroj: Yahoo

Tesle se v uplynulém kvartále podařilo navýšit produkci na 102 627 vozů, což je meziroční zlepšení o 32 %. Více než 85 % vyrobených vozů byly Model 3 a Y. Zajímavé je srovnání s minulým kvartálem - to ukazuje na 2% pokles v počtu vyrobených vozů. Tesla se tak s koronavirovou krizí proprala statečně. Nebýt dočasných uzavření továren, tak by zajisté poslední kvartál roku 2019 překonala. Tesla dodala za uplynulý kvartál 88 496 vozů k novým majitelům - to je meziroční nárůst o 40 %. Ve srovnání s minulým kvartálem se však jedná o pokles o 33 %. Pro Teslu je důležitý zejména Model 3 a Y, jejichž produkce je již v plném proudu. V letošním roce společnost očekává až 500 tisíc dodaných vozů. V příštím roce by měla začít již i produkce vozu Cybertruck.


Elon Musk znovu úřaduje

Na růst akcií Tesly velmi překvapivě reagoval CEO společnosti Elon Musk, který na svém Twitteru uvedl, že cena akcií Tesly je dle jeho názoru příliš vysoko. Tento tweet si vzali k srdci investoři a akcie následně během pátečního obchodního dne odepsaly přes 10 % na své hodnotě. Podobně skandální komentáře od Elona Muska nejsou ničím novým, zmíněný tweet však poškozuje nejen společnost ale i samotného Muska. Ten má s Teslou dohodu o odměnách, které má obdržet po dosažení určitých cílů. Jedním z cílů je dlouhodobá úroveň tržní kapitalizace společnosti nad 100 mld. USD. Další metou je navýšení ohodnocení společnosti nad 150 mld. USD - právě této metě se kapitalizace společnosti před Muskovým komentářem blížila. Pro společnost bude však klíčový dlouhodobý vliv koronaviru na trh s elektromobily - rostoucí nezaměstnanost v USA a nízká cena pohonných hmot působí proti nákupu nových elektromobilů.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!