Tesla v zisku - vítězství však v nedohlednu

Zpráva z trhu
Tesla v zisku - vítězství však v nedohlednu

30.10. 2018

Tesla vykázala po dlouhé době ziskový kvartál. Důvodů k radosti je však pomálu.


30. 10. 2018

 

Technologická společnost Tesla, která je v současné době známá hlavně kontroverzními výroky zakladatele Elona Muska, dosáhla nečekaného čistého zisku. Akcie společnosti tak reagovaly prudkým posílením až na hodnotu 334 USD. Navzdory pozitivním zprávám je hospodaření Tesly spíše katastrofou - zisk společnosti je totiž jen kapkou v moři, protože Tesla sedí na časované bombě v podobě svého extrémního zadlužení, které bude v příštích měsících nucena splatit. Podívejte se s námi na finanční situaci jedné z nejpopulárnějších firem na světě - zjistíte,  že k optimismu je opravdu málo důvodů.

Dění na obchodování akcií Tesly nejlépe vystihuje níže uvedený graf. Tesla od začátku roku připomínala svou volatilitou spíše kryptoměnu, než blue-chips akcii. Na slabé finanční výsledky společnosti si již investoři prakticky zvykli, novou hybnou silou však byly kontroverzní výroky CEO společnosti Elona Muska. Ať už se jednalo o fámy o stažení Tesly z burzy, urážky představitelů SEC při následném vyšetřování nebo i nevybíravé vystupování v podcastu na YouTube. Muskovi také dlouhodobě nedají spát short sellers, které také často kritizuje. Minulý týden si Musk zase smazal z Twitteru všechny své funkce, které v Tesle zastává.

zdroj: finance.yahoo.com

Kontroverzní hospodářské výsledky

Za 15 let své existence měla zatím Tesla pouhé tři kvartály, které skončila v zisku. To je na společnost třžně oceněnou na 57 mld. USD téměř nevídané. Připomeňme jen, že General Motors má kapitalizaci 46 mld. USD a Ford 36 mld. USD. Zisk za poslední kvartál činil 312 mil. USD, neboli 2,90 USD na akcii. Analytici očekávali ztrátu 0,19 USD na akcii. Tržby 6,82 mld. USD také překonaly očekávaných 6,33 mld. USD. Tržby se meziročně zvýšily o 70 % zejména díky prodejům Modelu 3. Model 3 je nyní nejprodávanějším elektromobilem v USA a pátým nejoblíbenějším sedanem. V posledním kvartále Tesla dodala 80 000 vozů Model 3 a podařilo se jí snížit čas práce na jednom voze o 30 %. Zde však veškerá pozitiva končí. Tesle se stále nedaří snížit cenu Modelu 3 na slibovaných 35 000 USD. Momentálně se prodejní cena vozu pohybuje kolem 59 000 USD. Model 3 se rovněž potýká s diskutabilní spolehlivostí. Alarmující je také nárůst ztráty společnosti za poslední roky viz tabulka níže.

Zadlužení jako časovaná bomba

Aktuální výsledky hospodaření mohou sice působit pozitivně - úsměv investora však zmizí ve chvíli, když zjistí jak si společnost Tesla stojí v rámci zadlužení. Tesla se totiž bude muset zaměřit na splácení svých krátkodobých závazků - během příštích 12 měsíců bude splatných přibližně 10 % z celkového zadlužení firmy ve výši bezmála 1,5 miliardy USD.  Je sice pravdou, že část dluhu (920 mil. USD) je ve formě konvertibilních dluhopisů - tedy je možné dluh umořit převedením dluhopisů na akcie. Problémem je však skutečnost, že tuto konverzi je možné provést jen při ceně 360 USD za akcii - pokud akcie této hodnoty nedosáhnou, Tesla bude nucena vyplácet kupóny ze svých prostředků. Na tuto situaci se však navazuje další problém - Tesla operuje s pouze 830 mil. USD ve volném cash flow - tedy disponibilními prostředky. Tesla se tak bude muset hodně snažit, aby dostála svým závazkům a to 12 miliardám USD.

Tesla aktuálně způsobila mezi investory velký rozruch - investoři čekali na okamžik, kdy společnost vykáže zisk a akcie tak posílily nečekaným tempem. Zcela zásadním faktorem je však zadluženost společnosti, která přesahuje únosnou míru a je jednoznačným impulsem k prodeji akcií. Tesla nyní působí spíše jako ekvivalent bitcoinu, kde dochází k obrovským výkyvům cen. Pro investory je zároveň užitečné varování ohledně náchylnosti pohybu cen akcií Tesly v návaznosti na mediální vyjádření Elona Muska.

Autoři: Petr Lajsek a Tomáš Turna, analytici společnosti Colosseum, a.s.

 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!