Tesla vjíždí do S&P 500

Zpráva z trhu
Tesla vjíždí do S&P 500

Automobilka Tesla bude v prosinci přidána do S&P 500. Proč je zařazení do daného indexu tak důležité? A proč mohou konzervativní investoři trpět?


18. 11. 2020

 

Letošní rok byl pro Teslu zatím jednou velkou jízdou, akcie od začátku roku posílily o více než 400 %. Hospodářské výsledky Tesly za třetí kvartál tak byly velmi očekávané - v případě ziskového kvartálu by se pro Teslu jednalo již o pátý kvartál za sebou, ve kterém skončila v černých číslech. V takovém případě společnost měla nárok na zařazení do indexu S&P 500. Tesla daný kvartál nakonec v zisku skončila a její cesta do prestižního amerického indexu je tak potvrzena.

 

Další ziskový kvartál a vstup společnosti do indexu S&P 500 pro Teslu znamená další historický milník. Proč je zařazení do daného indexu tak důležité? Index S&P 500 hojně nakupují největší světové fondy (například prostřednictvím ETF) - pro Teslu se tak jednalo o další důvod k růstu ceny jejích akcií. To akcie společnosti potvrdily během včerejšího obchodního dne, kdy si připsaly více než 8 %. Další růst akcií navíc může ještě následovat. Připomeňme jen, že o zařazení společnosti do prestižního indexu se hovořilo již v průběhu léta, kdy mělo dojít k převážení indexu. I přes ziskový druhý kvartál nakonec společnost k překvapení veřejnosti i analytiků do indexu zařazena nebyla. Vývoj akcií Tesla od začátku roku je na grafu níže. 

 

Vývoj akcií společnosti Tesla od začátku roku

Zdroj: Yahoo

 

Tesla se stane členem indexu S&P 500 na začátku obchodního dne 21. prosince, bude se navíc jednat o jedno z největších převážení indexu za poslední dekádu. Tesla bude se svou kapitalizací přesahující 400 mld. USD tím největším přídavkem do indexu v historii. Aktuálně má společnost větší kapitalizaci než 95 % komponentů indexu S&P 500 a bude tak představovat 1 % kapitalizace celého indexu. Pro investiční fondy investující do S&P 500 to bude znamenat prodej akcií v hodnotě desítek miliard dolarů a nákup akcií Tesly. Jistou nevýhodou může být tento krok pro konzervativnější investory, kteří věří, že Tesla je bublinou. Takoví investoři vkládají své úspory právě do indexu S&P 500 a vysoce volatilní akcie Tesla mohou způsobit nežádoucí pohyby na celém indexu a tím i jejich portfoliích. 

 

Zařazení automobilky do indexu S&P 500 však očividně potěšilo fanoušky automobilky a investory, kteří tak poslali akcie společnosti blíže ročnímu maximu. Tesla je stále s velkým náskokem nejhodnotnější automobilkou na světě - její kapitalizace atakuje 420 mld. USD. Druhé místo patří automobilce Toyota, která má kapitalizaci kolem 200 mld. USD. Teslu tak nyní musíme spíše vnímat jako technologickou společnost a ne automobilku. I tak je však růst jejích akcií bezprecedentní - od začátku července posílily o téměř 100 %. Růst ceny akcií společnosti tak v současnosti spíše připomíná bitcoin. Vzhledem k dalšímu přísunu pozitivních zpráv však není vyloučen další růst a Tesla tak může opět atakovat 500 USD za akcii. 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!