Trh s ropou stále pod tlakem

Zpráva z trhu
Trh s ropou stále pod tlakem

Vakcína proti koronaviru je skvělou zprávou pro ropný trh. OPEC však varuje před přílišnou euforií. Příští rok může být stále náročný.


12. 11. 2020

 

Trh s ropou zažil v posledních dnech tolik potřebné oživení. Díky pozitivním zprávám o vývoji vakcíny proti koronaviru tak během jediného dne oba spotové kontrakty hlavních typů ropy posílily o téměř 10 %. Vítězství nad koronavirem je však stále daleko, o tom ostatně i varoval ve své včerejší zprávě kartel OPEC. Dle uskupení zemí exportujících ropu bude do konce roku poptávka po ropě stále slabá. Jaký je výhled na příští rok?

 

Pozitivní zprávy o vývoji vakcíny proti koronaviru byly vytouženou událostí všech producentů ropy. Právě ropný průmysl byl jedním z nejvíce zasažených odvětví. Kvůli masivnímu poklesu turistické aktivity se poptávka po ropě ze strany aerolinek, provozovatelů výletních plaveb a ostatních srazila na minimální hodnoty. Poptávka po pohonných hmotách byla také nižší kvůli zavedeným karanténám a lockdownům. Na cenách ropy se tak v letošním roce koronavirus výrazně podepsal, což vyvrcholilo pádem ceny ropy WTI do záporných hodnot v průběhu dubna. Není tak divu, že blížící se vakcína proti koronaviru oživila ceny ropy i hodnotu akcií ropných společností. Růst cen akcií zaznamenaly v posledních dnech i aerolinky a provozovatelé výletních plaveb. Vývoj spotového kontraktu ropy WTI a Brent od začátku roku naleznete na grafech níže.

 

Vývoj ropy WTI od začátku roku (spotový kontrakt v USD/barel)

 

Zdroj: finviz.com


Vývoj ropy Brent od začátku roku (spotový kontrakt v USD/barel)

 

Zdroj: finviz.com


OPEC varuje

Ropný trh však nemá zdaleka vyhráno. Vakcína proti koronaviru je sice pozitivní zprávou pro všechny, její masová produkce však zabere ještě několik měsíců. Otázkou také je účinnost dané vakcíny a případné mutace koronaviru. Zimní měsíce by navíc měly být pro šíření koronaviru nejhorší. Hlavní turistické oblasti nyní procházejí další vlnou onemocnění a USA i západní Evropa zavádějí několikatýdenní lockdowny. Všechny zmíněné faktory tak budou působit proti poptávce po ropě. O tom ve včerejší zprávě varoval i samotný OPEC. Kartel zemí exportujících ropu očekává ve zbytku roku pokles meziroční poptávky po ropě o 9,8 milionů barelů denně, což je o 300 tisíc barelů méně, než se očekávalo před několika týdny. Cenu ropy tak do konce roku pravděpodobně výrazný růst nečeká.

OPEC také očekává slabší poptávku po ropě v průběhu příštího roku. Organizace původně očekávala v roce 2021 meziroční nárůst poptávky po ropě o 7 milionů barelů denně, nyní však vydala revizi nižší o 800 tisíc barelů. Tato zpráva vyšla jen několik týdnů před samotným zasedáním zemí OPEC a jejich partnerů. Ti by měli na konci listopadu znovu jednat o prodloužení škrtů v produkci ropy do roku 2021. Aktuálně země OPEC+ omezují těžbu ropy o 7,7 milionů barelů denně, tato omezení by však měla vypršet na konci roku. Vzhledem k aktuální situaci se ale nedá očekávat, že by OPEC plně otevřel své kohoutky. Pokračování omezení těžby (i když v menším měřítku) ropy se tak dá očekávat i v příštím roce. 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!