V minulém týdnu se přepsala historie krveprolití na Wall Street

Zpráva z trhu
Facebook přepsal historii krveprolití na Wall Street

30.7.2018

Pád akcií Facebooku po zveřejnění výsledku v minulém týdnu přepsal historické rekordy. Investoři za jediný den přišli o 120 miliard dolarů.  


23. 8. 2018

30.7.2018

Pád akcií Facebooku po zveřejnění výsledku v minulém týdnu přepsal historické rekordy. Investoři za jediný den přišli o 120 miliard dolarů, více než u kterékoliv jiné akcie včetně kolapsu dot.com bubliny v roce 2000 a finanční krize v roce 2008. Zveřejnění výsledků postihlo také Twitter, naopak Amazon a Google pokračují ve spanilé jízdě. 
 

Výsledkům amerických bank jsme se věnovali zde

Historický propad pro Facebook

Provozovatel největší sociální sítě Facebook Inc. (ticker: FB) ve středu oznámil velmi nepřesvědčivé výsledky. Zisk za druhý kvartál činil 5,11 mld. USD, neboli 1,74 USD na akcii. Analytici očekávali zisk 1,75 USD na akcii. Tržby ve výši 13,23 mld. USD rovněž zaostaly za očekáváním 13,43 mld. USD. Investory však více než nepřesvědčivé výsledky zklamal stagnující počet uživatelů. Akcie Facebooku se během jediného dne propadly o 19 %. Společnost tak odepsala 119 mld. USD ze své tržní hodnoty. Tento propad byl historicky největším výmazem z tržní kapitalizace u jakékoliv společnosti. Překonal tak i propad akcií společnosti Intel z roku 2000, který po prasknutí bubliny internetových společností přišel o téměř 91 mld. USD na tržní kapitalizaci.

 

Twitter se propadá

V soutěži o největší propad týdne se rozhodně nenechal zahanbit ani Twitter (ticker: TWTR). Po oznámení výsledků se jeho akcie totiž propadly dokonce o 20,5 %. Pro Twitter se jednalo o nejhorší jednodenní propad od roku 2014. Zisk na akcii 17 centů splnil přesně očekávání analytiků. Tržby 711 mil. USD dokonce překonaly očekávaných 696 mil. USD a představovaly nárůst o 24 % meziročně. Zde však všechna pozitiva končí. Negativně působil zejména počet měsíčních aktivních uživatelů, který poklesl na 335 milionů. Během května a června Twitter smazal více než 70 milionů účtů a nadále pokračuje ve vymazávání falešných a neaktivních účtů. Společnost také snížila svůj výhled na příští kvartál, kdy očekává pokles zisku a růst nákladů oproti předchozím předpovědím. 

Pětidenní graf Twitter zdroj: Bloomberg

Amazon trhá rekordy

Jednoznačně nejlepší výsledek předvedla internetová společnost Amazon. Čistý zisk společnosti za druhý kvartál letošního roku dosáhl neuvěřitelných 2,5 mld. USD, což je přibližně 12 krát více, než za stejné období v roce 2017. Velké pozdvižení pak způsobil zisk přepočtený na akcii, který dosáhl 5,07 USD a představuje dvojnásobek původních tržních odhadů. Mírným zklamáním pak byla výše tržeb společnosti, které se meziročně zvýšily o 15 % a dosáhly na celkových 52,9 mld. USD. Za velmi úspěšným kvartálem stojí několik faktorů. Jedním z nich je posílení amerického dolaru vůči ostatním měnám, což k čistému zisku společnosti přispělo přibližně 460 mil. USD. Dalším faktorem je 44% nárůst prodeje v sektoru Severní Ameriky, kde je výrazně patrná akvizice společnosti Whole Foods. Rovněž se postupně začíná projevovat extrémně rychle rostoucí reklamní byznys společnosti, který meziročně posílil tržby o 134 %. Po zveřejnění výsledků reagovaly akcie růstem až na 1864 USD. Po vyjádření obav některých institucí ohledně nadhodnocení Amazonu se cena za akcii odebrala pod 1820 USD. 

Pětidenní graf Amazon zdroj: Bloomberg 

Alphabet se s vysokou pokutou vypořádal

Mateřská společnost Googlu vykázala za druhý kvartál velmi dobré hospodářské výsledky, a to navzdory pokutě ve výši 5 mld. USD, kterou jí udělila Evropská komise. Celkové tržby vzrostly o 26 % na 26,2 mld. USD, což stačilo na překonání tržních odhadů. Čistý zisk se vyšplhal na 3,2 mld. USD a po přepočtení na akcii činil 4,54 USD. V případě vyloučení pokuty by zisk na akcii činil 11,75 USD. Zveřejněné hospodářské výsledky podpořily pozitivní náladu investorů, kteří vytlačili cenu akcií na bezmála 1300 USD. 

Google 5 days
 
Pětidenní graf Google zdroj: Bloomberg
 

Autor: Tomáš Turna, analytik Coloseum

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!