V říjnu zlato ukázalo, proč je bezpečný přístav

Zpráva z trhu
V říjnu zlato ukázalo, proč je bezpečným přístavem

6.11.2018
Zlato ukázalo, že ne nadarmo je historicky vnímáno jako bezpečný přístav pro investory v dobách nejistoty. Zatímco akcie na vyspělých trzích v říjnu ztratily kolem 6 až 7 procent, cena zlata vzrostla o 1,5 procenta.


6. 11. 2018

Při říjnových prudkých propadech na akciových trzích si řada investorů klade otázku, jak ochránit své portfolio pro případ, že by výprodeje pokračovaly. Dluhopisy v říjnu jako tradiční nástroj pro diverzifikaci portfolia příliš nezafungovaly. Naopak zlato ukázalo, že ne nadarmo je historicky vnímáno jako bezpečný přístav pro investory v dobách nejistoty. Zatímco akcie na vyspělých trzích v říjnu ztratily kolem 6 až 7 procent, cena zlata vzrostla o 1,5 procenta. V tomto článku se podíváme na důvody, proč investovat do zlata a na nejlepší způsoby, jak efektivně využít toho, co tato komodita nabízí. 

Proč investovat do zlata?  

Ve spojení se zlatem jsme snad všichni slyšeli pojem “bezpečný přístav”, co však tento pojem znamená a proč jej se zlatem vlastně spojujeme? Lidstvo si během své historie prošlo řadou státních bankrotů, měnových či hospodářských krizí a jiných období nejistoty spojených se znehodnocením či úplnou ztrátou majetku. Právě při těchto událostech potvrdilo zlato svou klíčovou roli, kdy po desítky staletí fungovalo jako prvek, který si svou hodnotu uchovával i ve výše uvedených situacích - jeho majitelé tak byli v dobách ekonomické nejistoty alespoň částečně ochráněni.

Zlato je tak v naší společnosti historickým uchovatelem hodnoty, což se projevilo i v případě globální finanční krize. Investoři v období masivních propadů na akciových trzích hledali způsob, jak své prostředky investovat tak, aby minimalizovali své ztráty. Zaměřme se na období mezi roky 2002 až 2012, které bylo ve znamení následků dot - com bubliny a globální finanční krize. Zatímco akciový index S&P 500 za toto období posílil přibližně o 58 %, cena zlata se zvýšila o neuvěřitelných 441,5 %, což znamená posílení o 18,4 % ročně.zdroj: finviz.com


zdroj: finviz.comZlato dnes 

Zajímavý je však i pokrizový vývoj cen zlata - centrální banky napříč světem reagovaly na dopady globální finanční krize monetární expanzí, která měla zpravidla podobu kvantitativního uvolňování. Pumpování obrovského objemu peněz do globální ekonomiky pak umožnilo výraznou expanzi akciových trhů a zároveň i dluhopisový trh se vezl na vlně extrémně nízkých úrokových sazeb. Výsledkem jsou ceny akcií na svých maximech a obrovský nárůst globálního zadlužení. Prakticky jediným trhem, který nijak neprofitoval z režimu expanzivní monetární politiky byl komoditní trh - včetně zlata. Ceny zlata tak nebyly “uměle nafukovány” deformovaným ekonomickým prostředím a jsou nyní vůči dluhopisovému a akciovému trhu relativně podhodnocené. 

Ve vztahu k letošním cenovým korekcím se pak zdá, že investoři si konečně uvědomují extrémně dlouhé období růstu akciových trhů, které začíná vyvolávat obavy ohledně následujícího vývoje - tedy kdy přijde další krize. Tato nervozita pak vyústila ve výše zmíněné krátkodobé výprodeje akcií, kdy zlato opět zafungovalo jako bezpečný přístav. V rámci říjnové cenové korekce akciových trhů, index S&P 500 dosud odepsal téměř 6 %, zlato však za stejné období posílilo o více než 4 % na aktuálních 1236 USD za unci. 

Inserting image...


zdroj: Bloomberg.comJak investovat do zlata?  

V zásadě existuje hned několik možností, jak do zlata uložit své peníze. Asi nejznámějším a nejstarším způsobem je nákup fyzického zlata, ať už ve formě mincí, šperků nebo slitků. Tento způsob je stále velmi populární, přináší však řadu nepříjemností. Fyzické zlato musí investor uchovávat zabezpečené v trezoru a i tak se vystavuje riziku krádeže. Rovněž jsou v nedávné historii známy případy, kdy si investor koupil falešné, nejčastěji pozlacené wolframové slitky. Další možností investice do zlata je přes futures kontrakty. Nákupem kontraktu investor sází na růst ceny zlata bez fyzického dodání komodity. Výhodou je jednoduchost - takto investovat může každý ze svého domova a také možnost využití pákového efektu. Růst ceny zlata o pár procent pak může znamenat i zdvojnásobení vložené částky. Investice přes futures je však spíše vhodná na spekulaci, než na dlouhodobou investici a je vhodná jen pro toho, kdo uvedenému obchodování rozumí.  

Výhody obou výše zmíněných způsobů spojuje třetí možnost - investice do zlata přes ETF fondy. ETF fondy jsou vhodné jako dlouhodobá investice a díky své jednoduchosti a nízkým nákladům si získaly velkou oblibu jak u individuálních, tak i institucionálních investorů. Nákupem vhodného ETF fondu se investor podílí na vývoji ceny zlata. Díky velkému množství fondů může investor také participovat na vývoji společností, které se zabývají těžbou zlata (například fond GDX). Z rostoucí ceny zlata zpravidla totiž těží i akcie těchto společností. Některé ETF fondy navíc vyplácejí dividendy. 

Zlato má stejně jako každá investice své výhody nebo nevýhody. Někteří investoři preferují držet fyzické zlato, pro jiné je zase jedinou možností investice přes futures nebo ETF. Ať už preferujete jakoukoliv možnost, zlato má stále své místo v portfoliu každého moderního investora. Neustále však platí, že zlato je skvělou možností, jak se zajistit proti inflaci nebo vysoké volatilitě akciových trhů. 

Autoři. Petr Lajsek a Tomáš Turna, analytici společnosti Colosseum, a.s. 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!