Vrátí se Intel na výsluní?

Zpráva z trhu
Vrátí se Intel na výsluní?

Ve srovnání se začátkem roku se akcie Intel obchodují o více než 15 % níže. Ostatní velké technologické společnosti v posledních měsících prosperují. Vrátí se Intel na výsluní?


16. 9. 2020

 

Akcie Intel se v dosavadním průběhu roku 2020 svým vývojem poněkud vymykají oproti ostatním velkým technologickým společnostem. Ve srovnání se začátkem roku se akcie Intel obchodují o více než 15 % níže. Ostatní velké technologické společnosti i přes pády způsobené koronavirem prosperují a výjimkou není ani růst ceny akcií o více než sto procent za poslední měsíce. Vrátí se Intel na výsluní?

 

Skvělé měsíce za sebou mají i konkurenční společnosti Nvidia a AMD. AMD si od začátku roku polepšilo o více než 70 % na své kapitalizaci, Nvidia dokonce o více než 120 %. Jasně se tak nabízí otázka, proč se Intelu nedaří své konkurenty napodobit? Jako hlavní důvod se nabízí pokles marže a odsunutí výroby 7-nanometrových čipů. Intel oznámil odložení výroby 7-nanometrových čipů nejméně o 6 měsíců, což dává velkou konkurenční výhodu společnosti AMD. Ta již své 7-nanometrové čipy prodává. Pro Intel tak bude velmi těžké následně konkurovat společnosti AMD. Vzhledem k růstu konkurence se tak momentálně jedná o poměrně rizikovou investici. Intel by tak možná měl věnovat své úsilí spíše vývoji 5 a 3-nanometrových čipů. Na těch však již pracuje i AMD. 

 

Vývoj akcií Intel od začátku roku

Zdroj: Yahoo

 

Na akcie společnosti Intel se tak v posledních měsících snesla vlna výprodejů a od červencového propadu akcie víceméně stagnují. Nesmíme však zapomínat na silné stránky společnosti. Intel je stále jasným lídrem na trhu polovodičových zařízení - jeho tržní podíl by měl v letošním roce dosáhnout na 18 %. Konkurenční AMD má tržní podíl kolem 2 %. Poptávka po 10-nanometrových čipech je navíc stále silná - jejich tržby se v uplynulém kvartále meziročně zvýšily o 34 %. Pro investory rozhodně stojí za zmínku také poměrně vysoká dividenda. Aktuální dividendový výnos je 2,64 % ročně, což je v rámci indexu Nasdaq vysoce nadprůměrná hodnota. Takovou dividendou se nemůže pochlubit žádný z konkurentů (Nvidia má mizivou dividendu a AMD ji nevyplácí vůbec). Vývoj dividendy je navíc dlouhodobě progresivní, jedná se tak o dobrou akcii pro dividendové investory.

 

Intel se navíc může opřít o povedené výsledky. Hospodářské výsledky společnosti za druhý kvartál byly i přes snížení marže velmi silné a Intel zvýšil svůj výhled na zbytek roku. Tržby Intelu vzrostly v meziročním srovnání o 20 % na 19,73 mld. USD a výrazně tak překonaly očekávání analytiků. Zisk na akcii narostl o 16 % na 1,23 USD. Pro celý rok se očekávají tržby 75 mld. USD a zisk na akcii 4,85 USD, což je více, než společnost očekávala před propuknutím koronavirové krize. Pro akcie by mohl být růstovým impulsem vydařený třetí kvartál. V delším období akcie Intel rozhodně smysl dávají, a to i díky dividendě.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!