Vstoupí Alibaba na asijské trhy?

Zpráva z trhu
Vstoupí Alibaba na asijské trhy?

25.7.2018

Společnost Alibaba Group Holding Limited (NYSE:BABA) zvažuje dle zdrojů Wall Street Journal IPO v Číně. 


17. 10. 2018

25.7.2018

Společnost Alibaba Group Holding Limited (NYSE:BABA) zvažuje dle zdrojů Wall Street Journal IPO v Číně. Alibaba vstoupila na trhy v roce 2014 emisí akcií na burze v New Yorku, tehdy se jednalo o rekordní IPO ve výši 25 mld. USD. Od té doby si akcie připsaly nárůst z ceny IPO $68 za akcii na současných $187.  

Zakladatel společnosti Jack Ma se již v lednu nechal slyšet, že se Alibaba znovu pokusí o vstup na burzu v Hong Kongu, což byl i prvotní záměr společnosti v roce 2014. Tehdy z toho však sešlo zejména kvůli korporátní struktuře Alibaby. V březnu se objevily spekulace o vstupu na některou z čínských burz, které k tomu uzpůsobují regulaci ve snaze konkurovat americkým burzám. 

Podmínky pro potenciální vstup zahraničních společností na čínský kapitálový trh tak prošly v první polovině letošního roku významnými změnami. Zásadní změnou je umožnění listingu společností s dual-class shares strukturou. Čínští regulátoři rovněž stanovili limit pro nejnižší možný objem IPO, který musí činit alespoň 777 mil. USD. V rámci společnosti Alibaba tak neexistují zásadní regulatorní bariéry, které by potenciálnímu IPO bránily. 

 

Graf: vývoj akcií BABA za poslední rok, zdroj: yahoo.com

 

Samotné IPO by proběhlo prostřednictvím Chinese depository receipts (CDRs), které jsou určitým ekvivalentem depozitních certifikátů. Čínští investoři by tak nekupovali přímo akcie společnosti, ale prostřednictvím custody bank by nakupovali právě CDRs, které custody banky emitují vůči přímo drženým akciím společnosti ve svém portfoliu. Alibaba by dle některých zdrojů měla získat pomocí IPO v Číně kolem 10 miliard yuanů (1,58 mld. USD). V případě uskutečnění IPO by Alibaba rozředila akcionářskou strukturu, což by vedlo k poklesu vnitřní hodnoty akcií a zároveň poklesu zisku na akcii, a to přibližně o 0,08 USD. Cena akcií by pak mohla krátkodobě poklesnout přibližně o 4 %. V současné době se však jedná pouze o spekulace. 

 Změny v regulativě na burzách v Číně a Hong Kongu však indikují, že vstup Alibaby na některý z těchto trhů je více něž pravděpodobný. Niceméně existuje stále příliš mnoho nezodpovězených otázek, a to zejména problematika míry konvertibility CDRs na akcie samotné. Momentálně však Alibaba mlčí a nezaznamenali jsme ani podání přihlášky k listingu. K samotné realizaci IPO by dle našich odhadů mohlo dojít nejdříve ve třetím kvartálu letošního roku, a to zejména z legislativních a opatrnostních důvodů, kdy Alibaba vyčkávala na výsledek IPO Xiaomi, které se uskutečnilo v první polovině července.

Autor: Petr Lajsek, analytik Colosseum

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!