Vstoupí nejcennější společnost na burzu?

Zpráva z trhu
Vstoupí nejcennější společnost na burzu?

5.11.2019
Saudi Aramco vstupuje na akciové trhy - podívejte se na situaci okolo možná největšího IPO v historii lidstva.


6. 11. 2019

V letošním roce vstoupila na burzovní trhy řada známých společností - příkladem mohou být provozovatelé alternativních taxi služeb Uber a Lyft či sociální síť Pinterest. Tato IPO však investory mírně řečeno zklamala a některé společnosti již stačily ztratit více než polovinu své upisovací tržní kapitalizace. Nyní se však zdá, že konec roku se ponese ve zcela jiném duchu - na burzovní trhy se totiž chystá vstoupit nejziskovější a nejcennější společnost na světě a tou je ropný gigant Saudi Aramco. Podívejte se s námi na nejdůležitější informace k možná největšímu IPO v historii lidstva.

Společnost Saudi Aramco, která je vlastněna Saúdskou Arábií, je největším producentem ropy na světě - za rok 2018 totiž produkovala průměrně 13 mil. barelů ropy denně. Aktuálně pak produkuje přes 10 % celosvětové ropné produkce. O vstupu Saudi Aramco na burzovní trhy se začalo mluvit již v roce 2016, když saúdský korunní princ Bin Salman oznámil plány na restrukturalizaci saúdské ekonomiky a snížení závislosti na ropném průmyslu. Vstup na burzu však zůstával dlouho v pozadí a o jeho uskutečnění se začalo znovu mluvit až v letošním roce. Komplikací se staly nedávné útoky jemenských separatistů na ropná zařízení, které krátkodobě ochromily saúdskou produkci na poloviční denní objem, provoz těžby se však Saudi Aramco podařilo velmi rychle obnovit a vstupu na burzu tak již nebrání. Akcie společnosti by se tak měly začít veřejně obchodovat 11. prosince letošního roku.

Půjde o rekord?

Nejdůležitější otázka, kterou si investoři a samotní Saúdové nyní kladou, je na kolik trh společnost Saudi Aramco ocení - původní očekávání se pohybovala okolo 2 bil. USD, která vycházela z plánu prodat prostřednictvím burzy přibližně 5% podíl ve společnosti a získat za něj 100 mld. USD. Saudi Aramco by tak svou tržní kapitalizací překonalo i takové společnosti jako je Microsoft (tržní kapitalizace 1,1 bil. USD) či Apple (tržní kapitalizace 1,15 bil. USD). Aktuální odhady jsou však výrazně střízlivější - podle průzkumu agentury Reuters mezi bankovními institucemi by mohla být společnost Saudi Aramco oceněna na přibližně 1,5 bil. USD. 

Tržní kapitalizace vybraných společností k 5.11.2019 (bln. USD)

Poznámka: U společnosti Saudi Aramco se jedná o odhad.

Následující graf pak srovnává tržní kapitalizaci společností v ropném sektoru.

Tržní kapitalizace - ropný sektor v mld. USD 

zdroj: Bloomberg.com

Zároveň by však mělo dojít k úpisu pouze 1% až 2% podílu - snížení plánovaného objemu prodaných akcií totiž vyplývá ze skutečnosti, že Saúdové se rozhodli provést vstup na domácí burzu v Rijádu. Důvodů pro tento krok je hned několik. Ačkoliv se původně spekulovalo o daleko významnějších finančních centrech jako je New York či Londýn, volba padla na Rijád z praktického hlediska. Vstup na zahraniční burzovní trh je pro společnosti velmi náročný na splnění regulačních a informačních požadavků a v případě Saudi Aramco se jedná o zásadní problém. Saúdové totiž velmi přísně střeží jakékoliv informace související s činnosti tohoto ropného giganta a úpis akcií na výše zmíněných trzích by znamenal nutnost dané informace odtajnit. Dalším důvodem je pak skutečnost, že Saúdové si Saudi Aramca na svém vlastním trhu budou vážit daleko více, než investoři na zahraničních burzách. Pokud tedy trh skutečně společnost Saudi Aramco ocení na 1,5 bil. USD, prodej 1% až 2% podílu by měl vynést 15 až 30 mld. USD - existuje tak reálná šance, že se bude jednat o největší IPO v historii, jelikož dosavadní rekord drží čínská společnost Alibaba, která vstoupila na burzu v New Yorku v roce 2014 a inkasovala 25 mld. USD. Níže uvedený obrázek znázorňuje přehled největších IPO.

Objem největších IPO v mld. USD


zdroj: investopedia.com


Rekordní zisky táhnou

Proč je vlastně vstup Saudi Aramco tak významnou událostí? Odpověď je poměrně jednoduchá, jedná se totiž o nejziskovější firmu na světě, která hravě překonává i společnost Apple, která za minulý rok dosáhla na zisk 59,5 mld. USD při tržbách 265 mld. USD. Saudi Aramco se v letošním roce rozhodla pro emisi dluhopisů a v rámci informačních povinností byla nucena zveřejnit alespoň částečné údaje o hospodaření - celý svět pak byl doslova šokován, když společnost reportovala tržby ve výši 356 mld. USD a zisk v neuvěřitelné výši 111,1 mld. USD. Pokud tato čísla srovnáme s konkurenty v ropném sektoru, je význam ziskovosti Saudi Aramco ještě patrnější - kupříkladu čínský státní podnik Sinopec dosáhl při tržbách 377 mld. USD pouze na 9,1 mld. USD čistého zisku. Americký ropný gigant Exxon Mobil pak generoval tržby ve výši 241 mld. USD a čistý zisk činil 20,8 mld. USD. Rozdíly jsou pak natolik markantní, že vstup Saudi Aramco na burzu se stává událostí roku. Níže uvedený graf znázorňuje srovnání čistého zisku za rok 2018 u vybraných společností.

Čistý zisk za rok 2018 v mld. USD 

 

Je tedy bezpochyby, že Saudi Aramco láká investory především na svou ziskovost a daří se jí to i v tomto roce - podle předběžných údajů vygenerovala společnost za prvních devět měsíců fiskálního roku 2019 přes 68 mld. USD a to při tržbách ve výši 244 mld. USD.


Přilákat investory může i dividenda

Zástupci Saudi Aramco se v minulém týdnu nechali slyšet, že se chystají deklarovat dividendu pro rok 2020 - celkový objem vyplacených prostředků by měl činit nejméně 75 mld. USD, což při odhadované tržní kapitalizaci představuje výnos na akcii přibližně 5 % ročně. Ve srovnání s konkurencí se však nejedná o nejštědřejší dividendu - konkurenční společnost Shell například nabízí roční dividendový výnos na akcii ve výši 6 %. Stejný dividendový výnos pak můžeme nalézt u britské British Petroleum.


Náklady na koncesi klesají

Saúdská vláda se rozhodla podpořit atraktivitu vstupu Saudi Aramca na trhy prostřednictvím nově nastavených koncesionářských poplatků - od 1. ledna příštího roku bude totiž zaveden progresivní systém, který se má odvíjet od aktuálních cen ropy na trhu. Nově tak bude Aramco platit pouze 15% poplatek, pokud cena ropy za barel nepřekročí hranici 70 USD. Pokud se tak stane a cena ropy se bude pohybovat v rozpětí 70 až 100 USD za barel, vzroste koncesionářský poplatek na 45 %. Růst cen ropy nad úroveň 100 USD za barel pak znamená nárůst poplatků na 80 %. Při aktuálních cenách ropy (Brent spot price 62,63 USD za barel) se tak společnost pohybuje pohodlně v nejnižším tarifním pásmu, což při produkčních nákladech okolo 9 USD za barel znamená významnou úsporu nákladů.


Jak je to s ropnými zásobami?

Pro ropné společnosti je jedním z klíčových měřítek ocenění objem disponibilních ropných zásob, které jsou na platnou koncesi navázány. Důležité je zároveň zmínit, že ropná koncese se zpravidla nevztahuje pouze na již objevená naleziště, ale spadají pod ni i ta nově nalezená. Saúdská Arábie zveřejnila v roce 1989 aktualizované údaje o ropných zásobách a zvýšila jejich odhadovaný objem ze 170 mld. barelů na 260 mld. barelů. Ačkoliv společnost British Petroleum provedla kalkulaci průměrné těžby Saudi Aramco mezi lety 1990 - 2015, tak se zdá, že přibližně 94 mld. vytěžených barelů ropy příliš neovlivnilo aktuální výši disponibilních ropných zásob. Aktuální stav by se měl pohybovat mezi 260 - 265 mld. barelů (Oxford Institute for Energy 2019). Jak je to vlastně možně? Během oněch 26 let těžby totiž došlo k výraznému pokroku v technologii a byla tak umožněna intenzifikace těžby a zároveň došlo k rozšíření nalezišť.


I zde jsou rizika

Každý vstup společnosti na burzovní trhy je doprovázen značnými riziky - projevit se může zejména špatné načasování, kdy investoři nejsou ochotni podstoupit riziko investice do nového titulu a to zejména v návaznosti na zpomalování ekonomického růstu, globální politické nejistotě či prostého nedostatku informací. Pro společnost vstupující na burzovní trhy je tak klíčové správně stanovit upisovací pásmo (cenu za kterou bude IPO provedeno). S těmito problémy se potýkaly především společnosti, které na burzovní trhy vstoupily počátkem letošního roku. Saudi Aramco je však poněkud jiný příběh, jedná se o nejziskovější společnost na světě a velmi malý objem nabízených akcií patrně vyvolá enormní zájem investorů. Investoři tak již nyní netrpělivě očekávají zveřejnění prospektu emitenta, ke kterému by mělo dojít 9. listopadu.

 

Autoři: Tomáš Turna a Petr Lajsek, analytici společnosti Colosseum, a.s.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!