VW - nový král elektromobilů?

Zpráva z trhu
VW - nový král elektromobilů?

Automobilce Volkswagen se podařilo takřka mimo zraky investorů vystoupat na vrchol trhu s elektromobily. Čeká tak trh EV na nového krále?


24. 3. 2021

 

Automobilce Volkswagen se podařilo takřka mimo zraky investorů vystoupat na vrchol trhu s elektromobily. O síle této automobilky věděl takřka každý, Volkswagen je dlouhodobě druhou největší automobilkou na světě za japonskou Toyotou. Investoři však tohoto giganta v posledních letech spíše spojovali s klesajícími prodeji a maržemi. Volkswagen však vzal trh elektromobilů doslova útokem a má na to, aby i díky svým širokým zdrojům tento trh ovládl. Již letos plánuje VW dodat stejný počet automobilů jako Tesla. Čeká tak trh EV na nového krále?

 

Společnost Volkswagen je aktuálně jednou z nejvíce skloňovaných mezi investory. Akcie Volkswagen za poslední měsíc posílily o více než 50 %, což bylo u evropských automobilek nevídané. Takový růst akcií jsme v poslední době spojovali spíše s Teslou. Evropské automobilky obecně bojovaly spíše s poklesy prodejů, které ještě umocnil koronavirus. Růst akcií Volkswagen však souvisí s jejich expanzí na trhu elektromobilů. Dle zprávy Deutsche Bank by Volkswagen mohl dokonce již brzy překonat Teslu. Podle německé banky má jen EV část Volkswagen hodnotu přes 230 mld. USD, což je více než aktuální kapitalizace společnosti. Vývoj akcií společnosti Volkswagen naleznete na grafu níže. 

 

Vývoj akcií Volkswagen (VOW.DE) za 1 rok

Zdroj: Google

 

Volkswagen začal dodávat svůj vůz ID.4 Crozz kromě USA a Evropy také v Číně. Sama společnost očekává, že v letošním roce dodá podobný počet elektromobilů jako Tesla. Vůz ID.4 Crozz je velkým trhákem, který při základní ceně kolem 30 tisíc USD nabízí dojezd až 342 mil (550 km) na jedno nabití. Společnost navíc plánuje stavbu šesti nových továren na baterie. Akcie Tesly se tak mohou zdát jako vysoce předražené, zvlášť když vezmeme v potaz růst konkurence. Na čínském trhu to je kromě VW také Li Auto, Nio, GM a například Ford. Volkswagen navíc zdaleka neřekl poslední slovo - v příštích pěti letech se chystá investovat 73 mld. EUR do EV technologií. Tuto akcii se tak rozhodně vyplatí sledovat. Nezapomínejme také na fakt, že do portfolia společnosti patří automobilka Porsche, která se vydala směrem výzkumu E-fuel. Více o této technologii jsme psali zde.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!