Výsledková sezóna ukázala, kam se vyplatí investovat

Zpráva z trhu
Výsledková sezóna ukázala, kam se vyplatí investovat

3.5.2019
Zbrojařské společnosti pokračují v enormním růstu tržeb a cena jejich akcií tak od začátku rapidně roste.


9. 5. 2019
 

Největší američtí výrobci zbraní zveřejnili své výsledky hospodaření za první kvartál fiskálního roku 2019. Aktuální čísla ukazují na pokračující trend z minulých let, kdy zbrojařské společnosti těžily zejména z rostoucích vládních výdajů na nákupy armádního vybavení. Od začátku roku tak společnosti ze zbrojního sektoru zaznamenaly dvouciferný růst cen akcií a pokračují v růstu. Bližší pohled na hospodářské výsledky hlavních společností najdete v tomto článku.

Lockheed Martin opět překonal očekávání

Světoznámá zbrojní společnost Lockheed Martin má za sebou další povedený kvartál, kdy výsledky hospodaření překonaly tržní očekávání. Celkové tržby společnosti dosáhly na 14,33 mld. USD a meziročně se tak zvýšily o 23 %. Čistý zisk se rovněž zvýšil a to dokonce o 47 % v meziročním srovnání - dosáhl tedy na 1,7 mld. USD a po přepočtení na akcii činil 5,99 USD oproti loňským 4,02 USD. Nejvíce se dařilo sekci letecké techniky, která stojí za výrobou bojových letounů F - 35 Lightning II a generovala tržby v objemu 5,58 mld. USD, což je meziročně o 27 % více. Druhou nejvýdělečnější sekcí jsou bojové systémy, kde se mimo jiné projevil nárůst poptávky po obranných systémech a divize tak přispěla k hospodaření společnosti celkovými tržbami ve výši 3,76 mld. USD. Raketový nárůst tržeb pak zaznamenala divize raketových systémů, která stojí za produkcí raket Patriot. Výrazný nárůst poptávky se pak projevil v meziročním zvýšení tržeb této divize o 47 %.

Po velmi povedených hospodářských výsledcích zvýšila společnost svůj odhad hospodaření pro letošní rok, který nově počítá s celkovými tržbami v rozmezí 56,75 - 58,25 mld. USD a čistým ziskem na akcii okolo 20 USD. V uplynulém kvartálu vyplatila společnost na dividendách 638 mil. USD, čímž se dividendy meziročně zvýšily o 62 mil. USD. Od začátku roku cena akcií Lockheed Martin vzrostla o 26 %.

Vývoj ceny akcií Lockheed Martin (USD)

zdroj: finance.yahoo.com


Těžký kvartál pro Boeing

Největší světový výrobce dopravních letadel a významný zbrojní producent Boeing má za sebou velmi obtížné období, které bylo provázeno nehodou dalšího letadla typu 737 MAX 8 v Etiopii. Tato nepříznivá událost se promítla do výsledků hospodaření a Boeing tak registroval meziroční pokles tržeb o 2 % na 22,92 mld. USD. Čistý zisk se rovněž snížil a to o 13 % na 2,15 mld. USD a po přepočtení na akcii činil 3,75 USD. Slabší výsledky hospodaření zároveň reflektují nižší počet dodaných dopravních letadel - ten poklesl na 149 kusů a meziročně se tak snížil o 19 %. Celkové nevyřízené objednávky však zůstávají robustní okolo 5 600 letadel v celkové ceně 399 mld. USD.

Nepříznivý vývoj v oblasti komerčních letadel byl částečně vyvážen zvýšenou poptávkou po vojenských letadlech a zbrojních systémech - celkové tržby zbrojní divize dosáhly na 6,61 mld. USD a meziročně se tak zvýšily o 2 %. Nové kontrakty pak přispěly k nárůstu nevyřízených objednávek o 12 mld. USD na aktuálních 67 mld. USD, přičemž přibližně 70 % objednávek je tvořeno americkou vládou. Pro letošní rok nebyl dosud zveřejněn výhled hospodaření, jelikož Boeing stále vyčkává na opětovné uvedení letadel 737 MAX 8 do provozu. Aktuální výše dividendy činí 8,22 USD na akcii a v minulém kvartálu tak bylo akcionářům vyplaceno 1,2 mld. USD. Navzdory nepříznivému vývoji rostly od začátku roku ceny akcií o 16 %.

Vývoj ceny akcií Boeing (USD)

zdroj: finance.yahoo.com


Raytheon Corporation stabilně roste

Skvělý kvartál má za sebou výrobce slavných střel Tomahawk a Stinger. Tržby Raytheonu se meziročně zvýšily o 7,4 % na 6,73 mld. USD. Zisk meziročně vzrostl o více než 24 % na 775 mil. USD. Zisk přepočtený na akcii pak dosáhl na 2,77 USD. Analytici očekávali tržby ve výši 6,62 mld. USD a zisk na akcii 2,47 USD. Rapidní meziroční růst tržeb zaznamenaly všechny sekce společnosti. Oddělení Intelligence, Information and Services (IIS) vykázalo meziroční nárůst tržeb o 12,3 %, oddělení Space and Airborne Systems (SAS) zvýšilo tržby o 10 % stejně jako oddělení Missile Systems. Raytheon také potvrdil výhled zisku na akcii a tržby pro zbytek letošního roku. Zisk na akcii za celý letošní rok by měl dosáhnout na 11,40 až 11,60 USD, což by znamenalo meziroční nárůst o 12 až 14 %. Tržby za rok 2019 se očekávají ve výši 28,6 až 29,1 mld. USD. Za rok 2018 Raytheon generoval tržby ve výši 27 mld. USD. Od začátku roku akcie společnosti posílily již o více než 15 %.

Vývoj ceny akcií Raytheon (USD)

zdroj: finance.yahoo.com


General Dynamics těží z letadel Gulfstream

Smíšený kvartál má za sebou společnost General Dynamics - zisk se v meziročním srovnání mírně propadl, tržby naopak rapidně rostly. I tak společnost již po deváté za sebou překonala očekávání analytiků. Čistý zisk se za uplynulý kvartál propadl o 7 % na 745 mil. USD, což představovalo 2,56 USD na akcii. Tržby se meziročně zvýšily o 23 % na 9,26 mld. USD. Analytici očekávali zisk na akcii 2,45 USD a tržby 8,9 mld. USD. Jako odůvodnění propadu ziskovosti uvedla společnost růst nákladů spojený s rozšiřováním produkce soukromých letadel Gulfstream. Sekce Aerospace (do které Gulfstream spadá) se však postarala o rapidní růst tržeb (+23 % meziročně), když společnost dodala o 8 letadel více (34) než v prvním kvartále roku 2018. Pro celý letošní rok se očekává další nárůst poptávky po soukromých letadlech. Tržby ze sekce IT dokonce meziročně vzrostly o 91 % na 2,17 mld. USD. Během kvartálu navíc společnost získala kontrakt na stavbu ponorek Virginia v hodnotě 2 mld. USD. Od začátku roku vzrostly akcie GD o téměř 11 %.

Vývoj ceny akcií General Dynamics (USD)zdroj: finance.yahoo.com

 

Autoři: Tomáš Turna a Petr Lajsek, analytici společnosti Colosseum, a.s. 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!