Vysoká ztráta pro Uber

Zpráva z trhu
Vysoká ztráta pro Uber

Koronavirová krize dolehla i na Uber - počet jízd meziročně klesl až o 80 %. Není tak divu, že společnost oznámila druhou nejvyšší ztrátu v historii.


12. 5. 2020

 

Společnost Uber Technologies oznámila výsledky hospodaření za první kvartál letošního roku. Koronavirová krize dolehla i na Uber - počet jízd meziročně klesl až o 80 %. Není tak divu, že společnost oznámila druhou nejvyšší ztrátu v historii. Společnost se tak uchýlila k propouštění, aby ušetřila část nákladů. Koronavirus však není jediným problémem společnosti - Uber čelí žalobě od státu Kalifornie. Podívejte se s námi blíže na první kvartál společnosti Uber. 

Hospodářské výsledky společnosti Uber byly vysoce očekávané - ani Uber neunikl koronavirové krizi. Vzhledem k současné situaci chvílemi poklesly jízdy taxi služby o více než 80 % ve srovnání s loňským rokem. Ztráta společnosti se tak vyšplhala až na 2,9 mld. USD. Analytici přitom očekávali přibližně poloviční ztrátu. Výše ztráty však byla ovlivněna také dceřinými společnostmi Uberu. Jak Uber Eats tak i společnost Lime (která provozuje sdílené koloběžky) vyžadovaly dodatečné investice. Meziročně tak ztráta společnosti narostla o téměř 2 mld. USD. Uberu se tak vzdaluje původní plán, který předpokládal ziskový konec roku 2020. Vývoj ztrát společnosti Uber za poslední kvartály je na grafu níže. Uber zatím dosáhl zisku jen jednou a to díky daňovému zvýhodnění v prvním kvartále roku 2018. 

Výsledek hospodaření společnosti Uber za poslední roky

Zdroj: Uber

Tržby společnosti dosáhly na 3,54 mld. USD, což bylo víceméně očekáváno i analytiky. V meziročním srovnání sice tržby vyrostly o 15 %, v porovnání s posledním kvartálem roku 2019 se však jednalo o pokles o 500 mil. USD. Vzhledem k masivnímu poklesu aktivity se však jedná o poměrně solidní tržby. Hrubé tržby (před zaplacením řidičům) meziročně poklesly pouze o 5 % na 10,87 mld. USD. Hrubé tržby ze služby Uber Eats však narostly o 50 % na 4,68 mld. USD. Tento nárůst tak reflektuje nárůst počtu lidí, kteří jsou v karanténě nebo pracují z domova. 

Uber se v současné době snaží šetřit náklady kde to jde - služba Eats se stahuje z některých zemí a společnost navíc propustila 3 700 svých zaměstnanců, což je přibližně 14 % celkové pracovní síly. Zde však problémy společnosti nekončí. Uber společně s konkurenční společností Lyft čelí žalobě ze strany státu Kalifornie. Obě hlavní taxi služby měly falešně vést své zaměstnance jako externí pracovníky, aby se vyhnuly platbám za sociální a zdravotní pojištění. Obě společnosti tak pravděpodobně čeká finanční vyrovnání s Kalifornií. Investory však alespoň povzbudily zprávy o postupném nárůstu počtu zákazníků, který je na začátku druhého kvartálu vykazován každý týden. Brzy by se tak měla situace vrátit do normálu, letošní rok však bude z pohledu financí výrazně zasažen.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!