Vzdá se Německo Commerzbank?

Zpráva z trhu
Vzdá se Německo Commerzbank?

30.5. 2019

Dlouhá vyjednávání o spojení mezi Commerzbank a Deutsche Bank nakonec selhala. O Commerzbank však projevují zájem další banky. Vzdá se Německo své banky?


30. 5. 2019
 

 Již od října loňského roku plní novinové články zprávy o fúzi Deutsche Bank s Commerzbank a zejména v březnu nabraly tyto zprávy na intenzitě. Akcie obou bank rapidně rostly a fúze se zdála být na spadnutí. Hovory obou bank však nakonec selhaly, což poslalo níže zejména akcie Deutsche Bank. Zájem o Commerzbank však neutichá a v posledních týdnech se objevilo několik významných zájemců. Nejčastěji se hovoří o bankách UniCredit a ING. Kdo nakonec získá Commerzbank?

Spojení obou německých bank se zdálo jako nejlogičtější krok, obě banky se v posledních letech potýkaly s několika skandály a reorganizace po fúzi jim tak mohla pomoci k lepším zítřkům. Spojení těchto dvou známých bank by vytvořilo druhou největší evropskou banku. Při spojení mělo přijít o práci 20 000 až 30 000 zaměstnanců obou bank, čímž by došlo k výraznému ušetření nákladů. Pro fúzi se vyslovila německá vláda a americká investiční společnost Cerberus, oba patří mezi největší akcionáře v bankách. Proti fúzi byl nejprve CEO Deutsche Bank Christian Sewing, ale i ten časem obrátil. O to větší šok způsobilo oznámení bank, že vyjednávání selhala. Jako hlavní důvod byl pravděpodobně boj s odbory zaměstnanců, kterým se samozřejmě nelíbilo velké propouštění a také nelibost německé veřejnosti, která byla proti dodatečným investicím německé vlády po spojení obou bank (údajně až 10 mld. EUR). Vývoj akcií obou bank od začátku roku je na grafech níže.

Vývoj akcií Deutsche Bank od začátku roku

zdroj: finance.yahoo.com

Vývoj akcií Commerzbank od začátku roku

zdroj: finance.yahoo.com

Nyní však vstupují na bojové pole další hráči - italská UniCredit Bank a nizozemská ING Groep. O zájmu obou bank o Commerzbank se hovořilo již při vyjednáváních s Deutsche Bank. Po selhání vyjednávání obou německých bank se nechal CEO Commerzbank slyšet, že jeho banka je nadále otevřena nabídkám na fúzi. V současnosti se zdá pravděpodobnější fúze s italskou UniCredit Bank, která již údajně chystá svou nabídku. UniCredit má navíc posvěcení od vítěze nedávných italských euro voleb M. Salviniho, který by byl údajně hrdý, kdyby italská banka převzala Commerzbank. Problémy však může způsobit německá vláda, která po pomoci Commerzbank při finanční krizi drží 15,5% podíl v bance. Německé vládě se logicky nemusí líbit spojení druhého největšího německého věřitele se zahraniční bankou. Německý ministr financí O. Scholz chtěl spojením obou německých bank dosáhnout národní “super banky”. Po selhání vyjednávání se nechal slyšet, že Německo potřebuje domácí banky.

Proti fúzi hovoří také enormní transakční náklady a vysoké regulační nároky - od roku 2014 i kvůli těmto důvodům nedošlo v Evropě k žádnému spojení dvou zahraničních bank. Zahraniční zájemci by však také narazili na odpor odborů zaměstnanců, protože radikální propouštění by bylo nevyhnutelné. Odbory by údajně souhlasily s fúzí se zahraniční bankou, pokud by přesunula své sídlo do Německa, což je málo pravděpodobné. Vyjednávání Commerzbank se zahraničními bankami se pravděpodobně uskuteční v příštích měsících a první oznámení by mělo přijít nejdříve v září po schůzi akcionářů. 

Autor: Petr Lajsek, analytik společnosti Colosseum, a.s.
Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!