WeWork je nejrizikovějším IPO roku

Zpráva z trhu
WeWork je nejrizikovějším IPO roku

29.8.2019

Na akciové trhy míří další slavný americký startup - společnost WeWork. Očekávaná kapitalizace je však dosti optimistická a společnost tak působí velmi rizikově.


29. 8. 2019

 

Jeden z nejžhavějších amerických startupů se chystá vstoupit na akciové trhy. Dle současných odhadů by k listingu na burze mělo dojít již někdy v průběhu září. WeWork by měl být druhým největším IPO letošního roku po Uberu. Narozdíl od Uberu však byznys model WeWork není ničím pokrokovým ani originálním a při odhadované kapitalizaci 47 mld. USD působí společnost značně rizikově. Zejména srovnání s konkurencí je pro WeWork doslova hrozivé. 

Společnost WeWork byla založena v roce 2010 v americkém New Yorku jako poskytovatel kancelářských prostorů startupům a freelancerům. WeWork se soustředí zejména na dlouhodobé pronájmy, některé smlouvy jsou uzavřeny až na 15 let. Za posledních 9 let zaznamenala společnost rapidní růst a v současnosti provozuje přes 530 kancelářských budov v 111 městech ve 29 zemích. Od svého vzniku společnost nalákala několik úspěšných startupů mezi své nájemníky - například Reddit, Consumr a Turf. Podobně jako ostatní úspěšné startupy šlo i WeWork za růstem cestou akvizicí. Mezi poslední akvizice patří koupě technologických společností Flatiron School, Meetup, The Wing a Conductor. 

S růstem společnosti pochopitelně rostla i její hodnota, která je nyní před vstupem na burzu odhadována na 47 mld. USD. První externí investicí bylo 15 mil. USD od realitního developera Joela Schreibera v roce 2010. Schreiber tak získal třetinový podíl ve společnosti, který by v současnosti měl mít hodnotu téměř 18 mld. USD. V roce 2016 WeWork získalo od investorů 1,7 mld. USD, což společnost ocenilo na 16 mld. USD. Největší investice se WeWork dočkalo od společnosti Softbank, která již do WeWork investovala v několika kolech více než 10 mld. USD. WeWork získaný kapitál využilo na strategické investice do startupů a kancelářských budov a kapitalizace společnosti tak raketově rostla. 

Vývoj kapitalizace WeWork (v mil. USD)

zdroj: CB Insight

Hospodářské výsledky společnosti však byly v její krátké historii zatím nepříliš uspokojivé. Od svého vzniku společnost zatím nedosáhla zisku i přes rapidní růst tržeb. Mezi lety 2016 až 2018 tržby dokonce vzrostly o 400 % na 1,82 mld. USD. V roce 2016 však WeWork prodělalo více než 400 mil. USD. V roce 2017 se ztráta více než zdvojnásobila na 900 mil. USD. V loňském roce se ztráta prohloubila dokonce na 1,6 mld. USD. V prvním pololetí letošního roku WeWork prodělalo 700 mil. USD. Logicky se tak nabízí otázka, zda někdy vůbec WeWork dosáhne zisku. 

Vývoj tržeb a ztrát WeWork od roku 2016

* první pololetí roku 2019 

zdroj: statista.com 

Na IPO ztrátových technologických společností jsme si v posledních letech již zvykli. Pro příklad nemusíme chodit nijak daleko - společnosti Uber a Lyft. Tyto společnosti jsou však průkopníky v daném odvětví. Byznys model WeWork však není ničím novým. Největším konkurentem je belgická společnost IWG, která má prakticky stejný pracovní model. IWG kupuje kancelářské budovy, které následně opraví a pronajme pracovníkům na kratší období. IWG má v současnosti k dispozici o čtvrtinu více kancelářských ploch k pronájmu ve více než 1 000 městech po celém světě, o 1 mld. USD vyšší tržby za rok 2018 a dokonce i dosahuje zisku, který loni činil 171 mil. USD. Kapitalizace belgické společnosti je však pouze 3,7 mld. USD. Proč je tomu tak? 

Srovnání WeWork a IWG za rok 2018

Hledat nějaký logický důvod pro ocenění WeWork je velmi složité. Velké investiční fondy jako jsou Softbank nebo různé státní arabské fondy si v posledních letech velmi oblíbily investice do rapidně rostoucích amerických společností, které jsou před vstupem na burzu. WeWork navíc nabízí pronajímatelům různé “posh” výhody - interní sociální síť, sociální akce a workshopy a například společné dovolené. I přes nijak převratný byznys model a chabé výhledy na zisk tak je taková investice pro tyto fondy atraktivní - při IPO si přijdou na velké zhodnocení své investice. 

Po vstupu na trhy je však z takové společnosti doslova časovaná bomba. Zejména při případné recesi je WeWork velmi zranitelné. Při hospodářské recesi velká část firem propouští zaměstnance a zmenšuje rozlohu kanceláří. Konkurenční IWG se proti recesi brání díky kratším nájemním smlouvám a širšímu geografickému působení. WeWork tak může po vstupu na akciové trhy čekat ještě větší propad než u Uberu, který se pár měsíců po IPO obchoduje 28 % po úvodní cenou. Úspěchu IPO příliš nepřeje ani současná nervozita na akciových trzích. 

Autoři: Petr Lajsek a Tomáš Turna, analytici společnosti Colosseum, a.s.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!