WeWork ruší IPO a propouští CEO

Zpráva z trhu
WeWork ruší IPO a propouští CEO

2.10.2019

WeWork po fiasku s chystaným IPO propustila zakladatele a CEO Adama Neumanna. Společnost tak nyní čeká restrukturalizace a boj o další kapitál.


2. 10. 2019

Před několika týdny jsme se poměrně kriticky vyjádřili k chystanému IPO společnosti The We Company, která je mateřskou společností WeWork. Z připravovaného IPO nebyli nadšeni ani institucionální investoři a při navrhované kapitalizaci společnost nenašla dostatek zájemců o své akcie. Po několika drastických snížení kapitalizace se WeWork rozhodlo plány svého vstupu na trh přerušit a propustit zakladatele a CEO Adama Neumanna. Jaká je nyní budoucnost společnosti?

Společnost WeWork má za sebou několik těžkých týdnů. Očekávaná kapitalizace společnosti ve výši 47 mld. USD investory při tradiční roadshow před IPO absolutně nezaujala. WeWork se tak po nezájmu rozhodlo drasticky snížit svou kapitalizaci na 20 až 25 mld. USD. Ani při této kapitalizaci se však nenašel dostatek investorů pro úspěšný vstup na americké akciové trhy. WeWork tak dokonce uvažovalo o kapitalizaci kolem 10 mld. USD, to však zablokoval největší investor ve společnosti - Sofbank. Investiční fond Softbank do WeWork naposledy investoval při očekávané kapitalizaci 47 mld. USD a při IPO kolem 10 mld. USD by tak byla jeho investice značně nerentabilní. 

Vývoj kapitalizace WeWork (v mil. USD)

zdroj: CB Insight

Snižování očekávané kapitalizace společnosti před jejím vstupem na trhy však není nic neobvyklého a pro příklady nemusíme chodit nijak daleko. V roce 2015 například provozovatel mobilních plateb společnost Square Inc. vstoupila na akciové trhy s poloviční kapitalizaci oproti posledním odhadům. V loňském roce vstupoval na akciové trhy zprostředkovatel cloudových úložišť společnost Dropbox Inc - jeho kapitalizace byla z 19 mld. USD snížena na 9 mld. USD. Své očekávané kapitalizace v letošním roce snížily i společnosti Uber Technologies a Pinterest. Vývoj akcií zmíněných společností je pak velmi rozdílný - Uber a Dropbox se obchodují pod cenou při IPO a naopak Pinterest a Square se obchodují výrazně nad ní. Neobvyklé není ani úplné zrušení nebo odložení chystaného IPO. Minulý týden například americká společnost Endeavor Group Holdings odložila svůj chystaný vstup na trh kvůli obavám ze špatného načasování. Tyto obavy jsou na místě, poslední IPO společností Peloton a SmileDirectClub byly zklamáním.


Jaká je budoucnost WeWork?

Velký problém nyní představuje financování společnosti, jejíž ztráta roste raketovým tempem (viz obrázek níže). WeWork očekávalo, že z IPO vytěží minimálně 4 mld. USD cash. Tyto finance nyní budou výrazně chybět a budoucnost společnosti je tak ohrožena. WeWork se nemůže spolehnout ani na zisk financí díky vydaným dluhopisům - zájem o ně po ztroskotaném IPO výrazně poklesl a WeWork navíc musí jejich velkou rizikovost kompenzovat vysokým výnosem. Společnost WeWork sice měla předběžně domluvenou bankovní půjčku ve výši 6 mld. USD, ta byla však navázána na úspěšné upsání akcií na trhu a je tak nyní dosti nereálná. Na pomoc tak pravděpodobně znovu přispěchá známý zachránce - společnost Softbank. Ta by měla WeWork poskytnou půjčku ve výši 3 až 4 mld. USD na další provoz. Společnost Softbank si logicky hlídá svoji investici - do WeWork v několika kolech investovala již více než 10 mld. USD. 

Vývoj tržeb a ztrát WeWork od roku 2016

* první pololetí roku 2019 

Po fiasku s chystaným IPO ze společnosti odešel zakladatel a CEO Adam Neumann. Nové vedení společnosti se nechalo slyšet, že hlavním cílem WeWork je stále vstup na akciové trhy. Datum IPO je však těžké odhadnout a pravděpodobně k němu dojde až v příštím roce. WeWork bude muset udělat výrazné změny ve svém byznys modelu a způsobu vedení. Wall Street již ukázala u ostatních letošních IPO, že společnosti se slabým výhledem na budoucí zisk to u investorů nemají lehké i přes velký růst tržeb. Byznys model WeWork je navíc vysoce rizikový v dobách ekonomické recese a při současném napětí na akciových trzích je tak odsunutí IPO rozumnou volbou. Správnou cestou by nyní mohlo být zpomalení růstu společnosti - propuštění části zaměstnanců a soustředění se na zpomalení tempa “pálení” peněz. 

 

Autoři: Petr Lajsek a Tomáš Turna, analytici společnosti Colosseum, a.s.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!