Zásoby pšenice stále rekordní

Zpráva z trhu
Zásoby pšenice stále rekordní

Srpnová zpráva WASDE amerického Ministerstva zemědělství ohledně celosvětového vývoje zemědělských komodit přinesla zajímavé zprávy. Podívejte se na dění okolo hlavních zemědělských komodit.


14. 8. 2020

 

Srpnová zpráva WASDE (World Agricultural Supply and Demand Estimates) amerického Ministerstva zemědělství ohledně celosvětového vývoje zemědělských komodit přinesla zajímavé zprávy. Globální produkce sójových bobů v srpnu výrazně vzrostla. Pšenice je nadbytek a očekávaná úroda je stále na rekordní úrovni. Podobná situace je i u kukuřice. Podívejte se na dění okolo hlavních zemědělských komodit.

 

Pšenice

 

Výhled amerického ministerstva zemědělství pro vývoj pšenice na rok 2020/2021 počítá s meziměsíčním růstem produkce o 0,4 mil. tun na 50 mil. tun. V meziročním srovnání se jedná o pokles produkce o 2,2 mil. tun. Domácí využití by mělo zůstat na stejných hodnotách jako se očekávalo minulý měsíc. Změna se však očekává u mezinárodního obchodu. Import pšenice by měl klesnout o 0,3 mil. tun na 3,5 mil. tun díky většímu objemu zásob. Export by se měl naopak zvýšit o 0,7 mil. tun na 26,5 mil. tun. Koncové zásoby americké pšenice by měly dosáhnout na 25,2 mil. tun. V meziročním srovnání se jedná o pokles více než 3 mil. tun.

 

Globální výhled produkce pšenice na období 2020/2021 předpokládá meziměsíční snížení produkce o 2,7 mil. tun na 766,3 mil. tun, což však představuje meziroční nárůst o přibližně 2 mil. tun. Hlavní pokles produkce registrujeme v rámci EU (-4 mil. tun), dále pak u Kazachstánu a Turecka - u obou zemí by se měla produkce snížit 1 mil. tun. Růst produkce naopak očekává Rusko, Ukrajina a Brazílie. Mezinárodní obchod by měl zůstat nezměněn ve srovnání s odhady z minulého měsíce. Spotřeba pšenice by měla poklesnout o 1,4 mil. tun na 750 mil. tun a konečné zásoby by se pak měly meziměsíčně zvýšit o 2 mil. tun na 316,8 mil. tun, což i tak představuje rekordní hodnoty za poslední roky.

 

Ukrajina - produkce pšenice

 

zdroj: usda.gov


Bavlna

 

Předpověď pro období 2020/2021 týkající se amerického trhu počítá s vyššími počátečními zásobami bavlny, vyšší produkcí a koncovými zásobami oproti minulému měsíci. Produkce se očekává ve výši 18,08 mil. balíků bavlny, což je o 0,6  mil. balíků více, než se předpokládalo minulý měsíc. Ve srovnání s minulým rokem se jedná o pokles o 2 mil. balíků. Mezinárodní obchod by měl zůstat na stejné úrovni jako se očekávalo minulý měsíc. Počáteční zásoby bavlny jsou vyšší o 100 tisíc balíků, které tak vzrostou na 7,2 mil. balíků. Konečné zásoby by se měly meziměsíčně zvýšit o 0,8  mil. balíků na 7,6 mil. balíků. Ve srovnání s minulým rokem se jedná o nárůst o 0,4 mil. balíků.

Světová produkce se očekává o 1,28 mil. balíků vyšší ve srovnání s odhady z minulého měsíce a měla by tak dosáhnout na 117,53 mil. balíků. Vyšší produkci očekává kromě USA také Austrálie a Indie. Produkce by se naopak měla snížit v Evropské unii. Ve srovnání s minulým rokem se jedná o pokles ve světové produkci o 5,5 mil. balíků. Světové koncové zásoby pro 2020/21 počítají s růstem o 2 mil. balíků na 104,9 mil. balíků. Ve srovnání s minulým rokem se však jedná o růst o 4,5 %. Spotřeba by měla v meziměsíčním srovnání poklesnout o 1,25 mil. balíků na 113 mil. balíků. Import i export bavlny se očekává nižší o 0,25 mil. balíků.

Indická bavlna - osázená plocha

Zdroj: usda.gov


Sojové boby

 

Srpnová zpráva WASDE očekává pro USA v období 2020/21 meziměsíční navýšení produkce o 8 mil. tun na 120,4 mil. tun a to v návaznosti na vyšší výnos z jednoho akru osázené plochy. Velikost osázené plochy by se však změnit neměla. Průměrná farmářská výkupní cena se pak snížila o 0,15 USD na 8,35 USD za bušl. Počáteční zásoby a import by měly zůstat nezměněny ve srovnání s minulým měsícem. Spotřeba v rámci USA by měla meziměsíčně vzrůst o 0,7 mil. tun na 63,14 mil. tun a navzdory tomu by měly konečné zásoby vzrůst o 5 mil. tun na 16,6 mil. tun.

V globálním měřítku se očekává produkce v objemu 370,4 mil. tun, což představuje meziměsíční nárůst o 7,9 mil. tun a v meziročním srovnání se pak jedná o nárůst produkce o 33 mil. tun. Brazílie si i nadále udržuje pozici největšího producenta sójových bobů na světě a to s objemem produkce ve výši 131 mil. tun, což znamená meziroční nárůst o 5 mil. tun. V meziměsíčním srovnání se jedná o stálou hodnotu. Brazílie zároveň aktuálně reportuje vyšší než očekávaný výnos z jednoho akru osázené plochy. Globální spotřeba sójových bobů by pak měla vzrůst o 4,4 mil. tun a to zejména na základě vyšší poptávky stran Číny či USA. Konečné zásoby sojových bobů by tedy měly meziměsíčně vzrůst o 0,3 mil. tun na 95,4 mil. tun.


Kukuřice 

 

Globální výhled pro rok 2020/21 odhaduje vyšší produkci a spotřebu krmné kukuřice a vyšší koncové zásoby. Světová produkce kukuřice by měla dosáhnout na 1 171 mil. tun, což je o 8 mil. tun více, než se očekávalo minulý měsíc. V meziročním srovnání se jedná o masivní nárůst o 59 mil. tun. Vyšší produkce se očekává v USA, kde by měla narůst o 7 mil. tun na 388 mil. tun díky vyšší osázené a sklizené ploše. Očekáváme, že globální spotřeba kukuřice vzroste na 1164,9 mil. tun, což je o 4,7 mil. tun více než odhady z minulého měsíce. V meziročním srovnání se spotřeba kukuřice zvýší o 43,5 mil. tun. Dovoz kukuřice v globálním měřítku počítá s nárůstem o 2 mil. tun na 178,9 mil. tun. Vzhledem k meziměsíčnímu růstu produkce kukuřice očekáváme zvýšení konečných zásob o 25 mil. tun na 317 mil. tun. 

 

Produkce letní a zimní kukuřice

zdroj: usda.gov


Rýže

 

Globální výhled produkce rýže pro rok 2020/21 počítá s celkovým objemem 502,6 mil. tun, což je meziměsíční pokles o 2,5 mil. tun. Jedná se však o 7,5 mil. tun vyšší produkci oproti loňskému roku. Produkce by se měla v meziměsíčním srovnání mírně snížit v USA, Číně a Vietnamu. Globální spotřeba rýže počítá s objemem 496,5 mil. tun, což je o 6,4 mil. tun více ve srovnání s loňským rokem. Objem globálního vývozu pro rok 2020/21 se očekává kolem 44,3 mil. tun, což je o 1,8 mil. tun více oproti loňskému roku. Ve srovnání s odhady z minulého měsíce globální export poklesl o 0,6 mil. tun. Globální koncové zásoby rýže počítají s rekordním objemem 185,2 mil. tun. Čína a Indie stojí za 64 % a potažmo 21 % z celkových světových zásob.Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!