Zlato potvrzuje pověst bezpečného přístavu

Zpráva z trhu
Zlato potvrzuje pověst bezpečného přístavu

Zlato v posledních týdnech potvrzuje pověst bezpečného přístavu. V současné době masivních protestů v USA, přetrvávající koronavirové pandemie a nepokojů v Hong Kongu však ještě pravděpodobně neřeklo poslední slovo.


1. 6. 2020

 

 

Při prudkých propadech na akciových trzích v březnu a dubnu si řada investorů klade otázku, jak ochránit své portfolio pro případ, že by výprodeje pokračovaly. Zatímco akcie klesaly na minimální hodnoty za poslední roky, tak zlato ukázalo, že ne nadarmo je historicky vnímáno jako bezpečný přístav pro investory v dobách nejistoty. V současné době masivních protestů v USA, přetrvávající koronavirové pandemie a nepokojů v Hong Kongu však zlato ještě pravděpodobně neřeklo poslední slovo.

 

Ve spojení se zlatem jsme snad všichni slyšeli pojem “bezpečný přístav”, co však tento pojem znamená? Lidstvo si během své historie prošlo řadou státních bankrotů, měnových či hospodářských krizí a jiných období nejistoty spojených se znehodnocením či úplnou ztrátou majetku. Právě při těchto událostech potvrdilo zlato svou klíčovou roli, kdy po desítky staletí fungovalo jako prvek, který si svou hodnotu uchovával i ve výše uvedených situacích - jeho majitelé tak byli v dobách ekonomické nejistoty alespoň částečně chráněni.

Zlato je tak v naší společnosti historickým uchovatelem hodnoty, což se projevilo i v případě globální finanční krize. Investoři v období masivních propadů na akciových trzích hledali způsob, jak své prostředky investovat tak, aby minimalizovali své ztráty. Zaměřme se na období mezi roky 2002 až 2012, které bylo ve znamení následků dot - com bubliny a globální finanční krize. Zatímco akciový index S&P 500 za toto období posílil přibližně o 58 %, cena zlata se zvýšila o neuvěřitelných 441,5 %, což znamená posílení o 18,4 % ročně.

Vývoj spotové ceny zlata za poslední rok (USA/trojská unce)

Zdroj: finviz.com

Pověst bezpečného přístavu zlato potvrzuje i od poloviny března, kdy jeho cena raketově vystřelila a v současnosti tak atakuje historická maxima. Vzhledem k neustávající koronavirové pandemii se dá očekávat, že se bude zlatu dařit i nadále. Koronavirus hluboce zasáhl podnikání prakticky všech společností a škody budou přetrvávat po měsíce ne-li roky. Pro investory tak bude alokace prostředků do zlata stále atraktivní, jelikož na akciových trzích můžeme očekávat přetrvávající volatilitu. Pro posilující cenu zlata budou hovořit i současné globální nepokoje. V USA v současné době propukly násilné protesty a rabování a napětí mezi USA a Čínou znovu narůstá. Čína navíc schválila kontroverzní zákon, který vyvolal další nepokoje v Hong Kongu. Na nedávná dění reaguje i stříbro, které v posledních týdnech výrazně posílilo a nyní atakuje hranici 19 USD za unci. Cenné kovy tak pravděpodobně zatím neřekly poslední slovo. Za vývojem zlata a stříbra zatím mírně zaostává palladium, které je však výrazně využíváno v průmyslu. 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!