Zlato trhá rekordy

Zpráva z trhu
Zlato trhá rekordy

V posledních dnech spotová cena zlata vzrostla na historické maximum. Spolu se zlatem se daří i stříbru, které dosáhlo nejvyšších hodnot od roku 2013. Cenné kovy však zřejmě ještě neřekly poslední slovo.


27. 7. 2020

 

 

Zlato v letošním roce jednoznačně potvrzuje svou pověst bezpečného přístavu - tedy aktiva, do kterého v dobách nejistoty vkládají investoři své prostředky jako uchovatele hodnoty. V posledních dnech dokonce spotová cena zlata vzrostla na historické maximum. Spolu se zlatem se daří i stříbru, které dosáhlo nejvyšších hodnot za poslední roky. V současné době masivních protestů v USA, přetrvávající koronavirové pandemie a nepokojů v Hong Kongu však cenné kovy ještě pravděpodobně neřekly poslední slovo.

 

Pověst bezpečného přístavu zlato potvrzuje od poloviny března, kdy jeho cena raketově vystřelila a v současnosti dokonce překonává historická maxima. Od začátku roku tak spotová cena zlata posílila již o více než 26 %. Zlato je tak zatím jednou z nejúspěšnějších komodit letošního roku. Vzhledem k neustávající koronavirové pandemii se dá očekávat, že se bude zlatu dařit i nadále. Koronavirus hluboce zasáhl podnikání prakticky všech společností a škody budou přetrvávat po měsíce ne-li roky. Pro investory tak bude alokace prostředků do zlata stále atraktivní, jelikož na akciových trzích můžeme očekávat přetrvávající volatilitu. Pro posilující cenu zlata budou hovořit i současné globální nepokoje. V USA v současné době převládají násilné protesty a rabování a napětí mezi USA a Čínou znovu narůstá. Čína navíc schválila kontroverzní zákon, který vyvolal další nepokoje v Hong Kongu. Na grafu níže je uveden vývoj spotové ceny zlata za poslední rok.

 

Vývoj ceny spotového zlata za 1 rok (v USD/troyská unce)

 

Zdroj: Finviz

 

Na nedávná dění reaguje i stříbro, které v posledních týdnech výrazně posílilo a nyní atakuje hranici 25 USD za unci. Od začátku roku tak spotová cena posílila o více než 35 %. Od ročních minim z letošního března dokonce cena stříbra vzrostla o více než 100 %. Stříbro působilo ve srovnání se zlatem dlouhodobě jako podhodnocené. Realita je taková, že zlato stále plní roli bezpečného přístavu lépe než stříbro a při propadech na akciových trzích bude větší část investorů preferovat právě zlato. Stříbro je navíc průmyslovou komoditou, po ropě má v průmyslu z komodit nejširší využití, proto na pokles ekonomiky reaguje citlivěji než zlato. Stříbru však hraje do karet právě výrazné podhodnocení v porovnání se zlatem, využití v nových rychle rostoucích průmyslových odvětvích (např. fotovoltaické elektrárny, elektromobily) a rostoucí obliba u investorů, kteří si toto uvědomují. Klesající produkce, uzavírání části stříbrných dolů a malá míra recyklace výše uvedené pouze podtrhují. Stříbro tak také možná neřeklo poslední slovo. Na grafu níže je uveden vývoj spotové ceny stříbra za poslední rok.


Vývoj ceny spotového stříbra za 1 rok (v USD/troyská unce)

Zdroj: Finviz

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!