Ztrácí Netflix momentum?

Zpráva z trhu
Ztrácí Netflix momentum?

Hospodářské výsledky Netflixu za druhý kvartál investory spíše zklamaly. Zisk společnosti nedosáhl očekávání a výhled na zbytek roku nehovoří příliš pozitivně. Ztrácí tak Netflix dech?

 


20. 7. 2020

 

Akcie společnosti Netflix byly v letošním roce zatím nezastavitelné. Netflix jako jedna z mála společností zažíval při koronaviru zlaté časy - jeho počet nových předplatitelů rostl o rekordní hodnoty a akcie tak od začátku roku připsaly až 75 %. Hospodářské výsledky za druhý kvartál však investory spíše zklamaly. Zisk společnosti nedosáhl očekávání a výhled na zbytek roku nehovoří příliš pozitivně. Ztrácí tak Netflix dech?

 

První kvartál byl pro Netflix doslova perfektní - společnost získala téměř 16 milionů nových uživatelů, což byl meziroční nárůst o více než 50 %. Tržby vzrostly ve stejném období o krásných 28 %. Netflix tak zažíval zlaté období v době, kdy ostatní společnosti počítaly ztráty způsobené koronavirem. Hospodářské výsledky za druhý kvartál však investory spíše zklamaly. Některé klíčové ukazatele se však společnosti vydařily. Tržby za druhý kvartál dosáhly na 6,15 mld. USD, což překonalo očekávání analytiků o 70 mil. USD. Zároveň se jednalo o meziroční zlepšení o 25 %. Pozitivní byl také nárůst počtu předplatitelů. Netflix si nově zaplatilo 10,09 milionů uživatelů, což je o 1,8 milionů více, než se očekávalo. Vývoj kvartálního přírůstku nových uživatelů od roku 2017 je na grafu níže.  

 

Kvartální růst nových uživatelů (v milionech)

Zdroj: Factset

 

Zde však pozitiva končí. Netflix zklamal svým ziskem - stejně jako v minulém kvartále se mu nepodařilo dosáhnout na očekávání analytiků. Zisk přepočtený na akcii činil 1,59 USD, což bylo o 22 centů méně, než bylo očekáváno na Wall Street. Zisk srazila jednorázová daň v Kalifornii a extra náklady na výzkum a vývoj. Výhled na příští kvartál také nepůsobí příliš pozitivně. Netflix očekává tržby ve výši 6,33 mld. USD, což je o 70 mil. USD méně, než očekává trh. Alarmující jsou však zejména očekávání ohledně počtu nových předplatitelů. Analytici předpokládali kvartální nárůst uživatelů o 5,27 milionů, Netflix však očekává jen 2,5 milionů. Tak nízký kvartální růst nových uživatelů měl Netflix za poslední 3 roky jen jednou. Akcie společnosti tak po oznámení výsledků výrazně oslabily a za minulý týden tak odepsaly téměř 15 %. Vývoj akcií společnosti Netflix za poslední rok je na grafu níže. 

 

Vývoj akcií Netflix za 1 rok

 

Zdroj: Yahoo


Ztrácí Netflix dech?

Vzhledem k velmi slabému očekávání ohledně počtu uživatelů za třetí kvartál se tak jednoznačně nabízí otázka, zda netflix neztrácí dech. Za oslabením růstu uživatelů nepochybně stojí postupné rozvolňování globálních opatření proti koronaviru. Lidé již netráví tolik času v domácnosti a dá se tak předpokládat, že neuvěřitelný přírůstek uživatelů z prvního kvartálu roku se již dlouho nebude opakovat. Jako novou konkurenci nyní navíc Netflix označuje i službu TikTok. Otázkou také je, jak se do hospodaření společnosti promítne odsunutí produkce vlastních seriálů a filmů, které má na svědomí koronavirová pandemie. Některé očekávané tituly by tak mohly být odsunuty až na konec roku 2021. Na znepokojivé výsledky reaguje Netflix změnou vedení - dosavadní CCO (chief content officer) Ted Serandos se stane co-CEO vedle dosavadního CEO Reeda Hastingse. Zbytek roku bude pro Netflix plný zkoušek i díky rostoucí konkurenci - na poli online streamingových služeb nyní působí i Apple, Amazon, HBO, Disney a mnoho dalších. Zlaté časy Netflixu jsou tak možná již za námi a akcie mohou čekat další korekce. 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!