Analýza - Deutsche Bank AG (DBK - Xetra)

14.3.2019
Zdá se, že Deutsche bank si znovu získá důvěru investorů. Spolu s Commerzbank by vytvořily evropskou dvojku na bankovním trhu.

 

Parametry obchodu 
Současný kurz  7,90 EUR
Doporučení  KOUPIT 
Tržní kapitalizace  16,31 mld. EUR
Roční minimum  6,68 EUR
Roční maximum  12,93 EUR
Dividendový výnos  1,38 %
EPS (FY18)  0,01 EUR
ROE  1,71 %
Investiční horizont  12 měsíců 
Odhadovaný výnos  45,5 %
Target Price  11,50 EUR 

Faktory vedoucí k doporučení

  • Již od října 2018 plní novinové články zprávy o fúzi Deutsche Bank s Commerzbank AG. Tyto zprávy znovu nabraly na intenzitě tento týden, obě banky spolu údajně intenzivně vyjednávají. Vedení obou bank by se mělo oficiálně sejít 21. března a dále vyjednávat o možné fúzi. Spojení těchto dvou známých bank by vytvořilo druhou největší evropskou banku. Při spojení by mělo přijít o práci 20 000 až 30 000 zaměstnanců obou bank, čímž by došlo k výraznému ušetření nákladů. Pro fúzi se již vyslovila německá vláda a americká investiční společnost Cerberus, oba patří mezi největší akcionáře v obou bankách. V rámci očekávání fúze investory již akcie obou bank mírně vzrostly.

  • Akcie Deutsche Bank jsou po nedávných skandálech s praním špinavých peněz v současnosti velmi blízko ročnímu minimu. Akcie tak již pravděpodobně absorbovaly všechna negativa spojená se společností, která vytvořila dobrý prostor pro budoucí růst. V současnosti se akcie DB obchodují více než 5 EUR pod ročním maximem. Pozitivem je také první celoroční čistý zisk, kterého banka dosáhla poprvé od roku 2014.


zdroj: db.com

  • Dividenda společnosti se očekává ve výši 11 centů na akcii, což odpovídá dividendovému výnosu 1,38 %. Rozhodným dnem by měl být 24. květen letošního roku. V bankovním sektoru sektoru se jedná spíše o podprůměrnou dividendu, ale po problémech, kterými si Deutsche Bank v posledních měsících prošla je výplata dividendy pozitivem. Rostoucí ziskovost společnosti by zároveň mohla vést k navýšení dividend. K samotné výplatě dividendy by mělo dojít 28. května.

  • Navzdory tomu, že Evropská centrální banka na svém posledním měnověpolitickém zasedání rozhodla o odložení zvyšování úrokových sazeb až do konce letošního roku, je velmi reálné, že k tomuto kroku přistoupí v průběhu prvního kvartálu roku 2020. Vyšší úrokové sazby by představovaly významný prvek posílení rentability Deutsche Bank - v případě zvýšení úrokových sazeb o 1 % by došlo ke zvýšení tržeb banky o 1,7 mld. EUR. Jednorázové zvýšení sazeb v obvyklém rozsahu o 25 bazických bodů by pak přineslo nárůst tržeb o přibližně 425 mil. EUR.


Faktory proti doporučení

  • V případě selhání fúze s Commerzbank může na obou akciích zavládnout negativní nálada. Proti fúzi navíc dlouhodobě vystupuje současný CEO Deutsche Bank Christian Sewing. Ani v případě úspěšné fúze však nemají obě banky vyhráno. I přes ušetření nákladů propuštěním zaměstnanců se dá očekávát, že náklady spojené s fungováním obou subjektů dohromady budou dosti vysoké.

  • Během loňských zátěžových testů EBA (Evropské bankovní asociace) se Deutsche Bank dostala na deváté nejhorší místo z celkem 48 testovaných bankovních domů. Zátěžové testy počítaly s “nejhorším možným krizovým scénářem”, pokud by v rámci evropské ekonomiky došlo ke kumulativnímu poklesu HDP o 2,7 %, poklesu cen nemovitostí o 19 %, vzrůstu nezaměstnanosti a růstu úrokových sazeb. Deutsche Bank zároveň neuspěla v loňských zátěžových testech v USA, které podléhají přísnějším měřítkům.

  • Deutsche Bank se v posledních letech nevyhnula několika skandálům. Banka údajně roky manipulovala se sazbou LIBOR za účelem zvýšení zisků. Deutsche Bank byla za poslední roky také spojována s několika skandály okolo praní špinavých peněz - naposled vloni v případu s Danske Bank. Banka byla také zejména v USA častým terčem pokut - od roku 2000 jí bylo uděleno více než 30 pokut v celkové hodnotě přesahující 12 mld. USD. Pokuty se promítly zejména v ziskovosti společnosti. Deutsche Bank měla od roku 2012 ztrátu celkem 6 mld. EUR.


Profil společnosti

Deutsche Bank AG (DBK) je německá mezinárodní univerzální banka se sídlem ve Frankfurtu. V současnosti se jedná o největší německou banku a 15. největší na světě (dle aktiv ve správě). Deutsche Bank působí v 58 zemích světa a zaměstnává přes 80 000 zaměstnanců. Hlavní sekce banky jsou privátní a komerční bankovnictví, korporátní a investiční bankovnictví a asset management. Společnost je stabilní součástí německého akciového indexu DAX. V posledních letech byla Deutsche Bank spojována s řadou negativních zpráv ohledně krácení daní, praní špinavých peněz a nelegálním počínání při obchodování na kapitálových trzích.

zdroj: Yahoo Finance


Hospodářské výsledky

Společnosti Deutsche Bank se dlouhodobě nedařilo dosáhnout zisku - fiskální rok 2018 však přinesl změnu po čtyřech letech a společnost reportovala čistý zisk, který před zdaněním dosáhl na 1,33 mld. EUR a po zdanění pak činil 341 mil. EUR. V meziročním srovnání se tak jedná o nárůst o 1,08 mld. EUR. Celkové tržby společnosti dosáhly na 25,32 mld. EUR a meziročně se tak snížily o 1,13 mld. EUR. Bance se zároveň podařilo meziročně snížit náklady o 1,08 mld. EUR. Upravený zisk na akcii se však i nadále pohybuje v záporných číslech a činil pro fiskální rok 2018 -0,01 EUR, což představuje výraznou změnu oproti ztrátě ve výši 0,53 EUR, kterou společnost reportovala za předchozí fiskální období.

Poslední zveřejněné výsledky hospodaření se týkají čtvrtého kvartálu fiskálního roku 2018, kdy společnost dosáhla na celkové tržby ve výši 5,58 mld. EUR a meziročně si tak pohoršila o 135 mil. EUR. Čistý zisk pak dosáhl záporné hodnoty 409 mil. EUR, což však představuje výrazné meziroční zlepšení, jelikož v posledním kvartále fiskálního roku 2017 utrpěla banka čistou ztrátu ve výši 2,43 mld. EUR.

období  2018 2017 2016 2015 2014 2013 
zisk v mld. €  0,3 -0,7 -1,4 -6,8  1,7  0,7
tržby v mld. €  25,3  30,0 33,5  31,9 31,9 

33,7

V průběhu loňského roku se Deutsche Bank potýkala se značnými problémy v rámci zátěžových testů. V USA zaznamenala výrazný neúspěch a v testech propadla, v Evropě pak patřila mezi deset nejhůře hodnocených bank z hlediska kapitálové vybavenosti. Koncem roku se však podařilo kapitálovou vybavenost zvýšit a ta nyní činí v případě kapitálu TIER 1 15,72 %, přičemž Evropská centrální banka stanovila požadavek na úroveň 13,32 %. V případě celkové kapitálové vybavenosti reportovala Deutsche Bank 17,49 %, ačkoliv minimální požadavky ECB jsou stanoveny na 15,32 %. Finanční stabilita banky tak byla výrazně posílena.

zdroj: db.com

V rámci jednotlivých sekcí se nejvíce dařilo divizi privátního bankovnictví, která generovala tržby v celkovém objemu 10,16 mld. EUR a zaznamenala meziroční nárůst čistého zisku o 363 mil. EUR na konečných 829 mil. EUR. O něco hůře si společnost vedla v oblasti korporátního a investičního bankovnictví, kde se tržby meziročně snížily o 1,18 mld. EUR na 13,05 mld. EUR. Zisk před zdaněním se pak meziročně propadl o 566 mil. EUR na 530 mil. EUR.

Podíl jednotlivých divizí na tržbách společnosti


zdroj: db.com

Hospodářské výsledky za první kvartál letošního fiskálního roku budou zveřejněny 22. března 2019.


Sektorové srovnání

Společnost Ticker Cena akcie € Kapitalizace mld. € Tržby 2018 mld. € Zisky 2018 mld. €
Deutsche Bank
 
DBK 
 
7,90 
 
16,3
 
25,3 
 
0,3 
Commerzbank
 
CBK 
 
7,01
 
8,7
 
8,2 
 
0,9 
Unicredit S.p.A.
 
UCG 
 
11,76 
 
26,2
 
17,6 
 
3,9 
Sociéte Générale 
 
GLE 
 
27,01 
 
21,7 
 
24,2 
 
3,9

 


Ocenění

Koupit (Price Target 11,50 EUR) vzhledem k aktuální ceně, za kterou se akcie společnosti Deutsche Bank obchodují (7,90 EUR), jsme stanovili roční odhadovanou cenu na 11,50 EUR a doporučujeme akcie této společnosti koupit. V ocenění kalkulujeme s průměrným ROE za fiskální rok 2018 (1,71 %), které slouží jako pomocný ukazatel budoucího vývoje zisku na akcii. Ten by měl za rok 2019 dosáhnout na 0,65 EUR a ve spojení s dividendou ve výši 0,11 EUR na akcii stanovujeme cílovou cenu v ročním horizontu na 11,50 EUR za akcii.

Deutsche Bank hodnotíme jako společnost s velmi stabilní pozicí v rámci evropského bankovního trhu - jedná se o největší bankovní společnost v Německu. Společnost tak funguje jako systémově důležitá banka a její role je zcela zásadní pro zabezpečení platebního styku Evropě. Navzdory tomu, že banka se potýkala s problémy v rámci zátěžových testů, aktuální vývoj naznačuje, že vedení společnosti se daří dané problémy vyřešit. Hlavním impulsem pro růst ceny akcií by měla být očekávaná fúze s konkurenční Commerzbank, která by významně přispěla k posílení finanční stability Deutsche Bank a ke zvýšení rentability. Očekáváme, že Deutsche Bank naváže na dosavadní růstový trend hospodářských výsledků a v rámci ročního investičního horizontu předpokládáme výnos 45,5 %. Doporučený investiční horizont zároveň pokrývá rozhodný den pro výplatu dividend ve fiskálním roce 2019.


Autoři: Tomáš Turna a Petr Lajsek, analytici společnosti Colosseum, a.s.

Vše důležité ze světa financí a investic přímo na Váš e-mail

Ikona newslettery