Čekají nás zlaté záplavy?

Rada pro investora
Čekají nás zlaté záplavy?

Cena zlata v posledních týdnech atakuje historická maxima. V příštích měsících však může  rapidně poklesnout jak při uklidnění situace okolo koronaviru tak i při jejím dalším vyostření. Klíčovou roli budou hrát centrální banky.


27. 4. 2020

 

Cena zlata v posledních týdnech atakuje historická maxima. Díky nejistotě na trzích způsobené koronavirem investoři spoléhají na zlato jako na bezpečný přístav. Zlato se tak v současnosti obchoduje za více než 1700 USD za trojskou unci, což jsou nevídané hodnoty od roku 2011. Cena zlata však může rapidně poklesnout - jak při uklidnění situace okolo koronaviru, tak i při jejím dalším vyostření. Klíčovou roli budou hrát centrální banky.

Ve spojení se zlatem jsme snad všichni slyšeli pojem “bezpečný přístav”, co však tento pojem znamená a proč jej se zlatem vlastně spojujeme? Lidstvo si během své historie prošlo řadou státních bankrotů, měnových či hospodářských krizí a jiných období nejistoty spojených se znehodnocením či úplnou ztrátou majetku. Právě při těchto událostech potvrdilo zlato svou klíčovou roli, kdy po desítky staletí fungovalo jako prvek, který si svou hodnotu uchovával i ve výše uvedených situacích - jeho majitelé tak byli v době ekonomické nejistoty alespoň částečně chráněni. Zlato je tak v naší společnosti historickým uchovatelem hodnoty, což se projevilo i v případě globální finanční krize. 

Investoři v období masivních propadů na akciových trzích hledali způsob, jak své prostředky investovat tak, aby minimalizovali své ztráty. Zaměřme se například na období mezi roky 2002 až 2012, které bylo ve znamení následků dot - com bubliny a globální finanční krize. Zatímco akciový index S&P 500 za toto období posílil přibližně o 58 %, cena zlata se zvýšila o neuvěřitelných 441,5 %, což znamená posílení o 18,4 % ročně. Podobnou situaci v krátkodobém měřítku můžeme na trzích pozorovat i nyní. Zatímco akciový index S&P 500 od začátku ropu propadl o 12,20 %, spotová cena zlata si připsala zisk 14,32 %. Investoři tak v dobách nejistoty sázeli na zlato a podpořili růst jeho cena na maxima za posledních 8 let. Dlouhodobý graf spotové ceny zlata je znázorněn níže.

Graf spotové ceny zlata (USD/trojská unce)

Zdroj: Finviz


Cena zlata v rukou centrálních bank?

Na vývoj na akciových trzích v posledních letech reagovaly i některé centrální banky, které masivně nakupovaly zlato do svých rezerv. Vzhledem k obřím zásobám zlata v rezervách tak mají centrální banky cenu zlata doslova ve svých rukou. Celosvětově mají centrální banky ve svých rezervách přes 58 tisíc tun zlata. Největší zásoby mají USA, Německo, Itálie a Francie. V posledních letech byly velmi aktivní ve svých nákupech zejména centrální banky Ruska, Číny a Kazachstánu. Přehled největších současných zlatých zásob u jednotlivých zemí je znázorněn na grafu níže.

Zlaté zásoby centrálních bank

Zdroj: Finbold

Množství zlata v rezervách centrálních bank však způsobuje obavy o jejich vlivu na budoucí cenu zlata. V případě dalšího vyostření situace kolem koronaviru se předpokládá, že se centrální banky začnou zbavovat svých zlatých zásob a trh se zlatem tak bude doslova zaplaven. Centrální banky v takovém případě budou potřebovat dostatečnou likviditu pro stimulaci trhů a ekonomiky. Centrální banky Kazachstánu a Ruska již v posledních měsících výrazně omezily nákupy zlata a v současnosti vyčkávají na případnou krizi. Zlato nebude mít vyhráno ani v případě uvolnění situace kolem koronaviru - pak se dá očekávat přesun investorů do likvidnějších a potencionálně výnosnějších instrumentů. Trh se zlatem tak mohou čekat turbulentní časy a návrat spotové ceny pod 1400 USD za trojskou unci tak není vyloučen. 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!